Login lub e-mail Hasło   

Bezsenność u kobiet

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://abcpracownika.pl/2012/03/bezsenno(...)kobiet/
Czy bezsenność ma swoją płeć? Otóż okazuje się, że tak. Według badań, kłopoty z zasypianiem u mężczyzn nie wiążą się z żadnym konkretnym powodem, podczas gdy kobiety cier...
Wyświetlenia: 1.078 Zamieszczono 14/06/2012

Czy bezsenność ma swoją płeć? Otóż okazuje się, że tak. Według badań, kłopoty z zasypianiem u mężczyzn nie wiążą się z żadnym konkretnym powodem, podczas gdy kobiety cierpią na bezsenność najczęściej z powodu pieniędzy. A dokładniej – z powodu ich braku.

Do takich wniosków naukowcy doszli na podstawie danych zebranych w ankietach. Na pytanie, co jest powodem bezsenności, 30 procent kobiet odpowiedziało, że problemy finansowe. Drugą rzeczą, która spędza paniom sen z powiek, jest lista rzeczy do zrobienia. Na trzecim miejscu znalazł się stres związany z problemami w pracy. Natomiast wśród mężczyzn aż 35 procent respondentów odpowiedziało, że przyczyną bezsenności jest „brak powodu”.

Co dokładnie mówią te dość zaskakujące wyniki? Głównie to, że zmienił się nasz styl życia i kobiety coraz częściej decydują się na pracę zawodową aby podratować domowy budżet. Przy tym ciągle na większość kobiet spada jeszcze obowiązek zajmowania się swoim domem i rodziną. To spore obciążenie, dlatego kobiety mają się czym przejmować przed snem i nie zawsze mogą liczyć na pełny odpoczynek w nocy.

Wyniki ankiety nie są jednak zaskoczeniem dla samych kobiet, głównie dla pracujących matek. Analizy socjologiczne pokazują, że wciąż mamy do czynienia z nierównym podziałem obowiązków między kobietami a mężczyznami. Nawet jeśli w jednej rodzinie pracują dwie osoby, to utrzymanie domu w większości przypadków spada głównie na kobiety. Ale są też takie publikacje, które pokazują, że w kwestii podziału zadań sytuacja kobiet poprawiła się dość znacznie, aczkolwiek kwestie finansowe w dalszym ciągu spoczywają na paniach domu.

Powodem do stresu w przypadku kobiet jest również świadomość, że nadal zarabiają trochę gorzej od mężczyzn, a przy tym żyją średnio o 5-7 lat dłużej niż męska część populacji. Ponadto kilkanaście lat swojego życia kobiety poświęcają cięższej pracy niż mężczyźni, bo zajmują się nie tylko karierą zawodową, ale również opieką nad dziećmi i starszymi członkami rodziny.

Podobne artykuły


90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122325
38
komentarze: 4 | wyświetlenia: 6082
30
komentarze: 7 | wyświetlenia: 4184
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 370332
25
komentarze: 9 | wyświetlenia: 23079
27
komentarze: 11 | wyświetlenia: 21049
22
komentarze: 14 | wyświetlenia: 82742
19
komentarze: 22 | wyświetlenia: 3814
22
komentarze: 5 | wyświetlenia: 25353
37
komentarze: 20 | wyświetlenia: 34418
19
komentarze: 7 | wyświetlenia: 40740
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 17174
31
komentarze: 31 | wyświetlenia: 6139
15
komentarze: 139 | wyświetlenia: 120435
 
Autor
ArtykułZgadzam się, ale mężczyźni mają ten sam problem.

Zgadzam się z tym nierównym podziałem obowiązków, wszystko muszę zrobić sama :( :P:P

Ciężko jest, kiedy wszystko trzeba samemu robić i umieć liczyć tylko na siebie. To naprawdę spędza sen z powiek.

Eee... nooo... Szajbus mógły się czasami ruszyć z kanapy, ale jak mi zaczyna pomagać, to szybko zmieniam zdanie... Ostatnio uparcie próbuje kwiatki przesadzić, na wykopaniu się kończy:P

Heh :) współczuję. Ile to pózniej sprzątania i dodatkowej pracy.....:)

Spokojnie:) Jeszcze ze dwa razy wykopie i myślę, że nie będzie czego zbierać:P

A co z kwiatem? :)))

Już poradził sobie z dwoma drzewami, to i kwiatka wykopie... z domu:/

To ma w sobie siłę kotek :))))

Jest tylko uparty i wredny... jak ja:P

Toż to same zalety są :))), które pomagają na co dzień w życiu.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska