JustPaste.it

"Trzynasta opowieść", czyli każda rodzina ma trupy, niekoniecznie w szafie

„Nasze życie nie jest od razu naprawdę nasze własne ale stanowi dalszy ciąg czyjejś historii”

„Nasze życie nie jest od razu naprawdę nasze własne ale stanowi dalszy ciąg czyjejś historii”

 

d24df27d959b1f3a2e4a32f55635cbf7.jpg

Diane Setterfield – Trzynasta opowieść, Wydawn. Amber, Warszawa 2006

o autorce:

Diane Setterfield urodziła się 22 sierpnia 1964 r. w Anglii, jest nauczycielką akademicką wykładającą XX-wieczną literaturę francuską. „Trzynasta opowieść” to jej debiut literacki, którym podbiła rynek amerykański i królowała na pierwszych miejscach list bestsellerów.

o książce:

   Narratorką jest Margaret Lea, córka antykwariusza z Cambridge, miłośniczka XIX-wiecznych powieści. Pewnego dnia dostaje list od współczesnej najpopularniejszej pisarki Vidy Winter. A w nim propozycję napisania prawdziwej biografii Vidy, która dotychczas we wszystkich wywiadach przekazywała zmyślone historie o swoim życiu. „Dobre zmyślenie zawsze bardziej olśniewa niż odłamek prawdy”.

Margaret jedzie do domu pisarki położonego na odludnych wrzosowiskach. Codziennie słucha opowieści schorowanej siedemdziesięcioletniej kobiety, robiąc tylko notatki. Potem w swoim pokoju, czasem w towarzystwie kota imieniem Cień, rekonstruuje historię rodziny Angelfieldów.

„Milczenie nie jest naturalnym środowiskiem dla ludzkich historii” więc płynie opowieść zaczynająca się od małżeństwa Mathilde i zakochanego w niej bez pamięci i bez rozumu George`a. Para ta ma dwoje dzieci, Isabelle i zakochanego w siostrze Charliego.

Głównym wątkiem powieści są dzieje córek Isabelle, bliźniaczek. Zielonookie i rudowłose, niszczycielska sadystka Adeline i całkowicie podporządkowana jej Emmeline.

Opowieść toczy się powoli, a przeszłość łączy z teraźniejszością, bo Margaret sprawdza fakty – jedzie do Angelfield, robi zdjęcia zrujnowanego domu, spotyka, porzuconego w dzieciństwie, sześćdziesięcioletniego Aureliusa.

„Strzępki jednego świata przeciskają się przez szczeliny drugiego”.

Autorka kilkakrotnie wprowadza czytelnika w błąd, myli tropy i dopiero na końcu książki dowiadujemy się kim była naprawdę Vida Winter.

„Trzynasta opowieść” to saga rodzinna pełna tajemnic, źle ulokowanych uczuć, perwersji i pomieszania zmysłów.

Jeśli lubicie klimat powieści „Wichrowe wzgórze” i „Dziwne losy Jane Eyre” jest to odpowiednia lektura dla Was. Polecam.