Login lub e-mail Hasło   

Czego pragnie typowy Polak?

Wiesz czego pożąda każdy Polak? A Ty czego chcesz?
Wyświetlenia: 1.023 Zamieszczono 27/06/2012

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że za wszystko trzeba płacić. Dosłownie za wszystko. Nie zrozum mnie źle, mówiąc, że za wszystko trzeba płacić nie mam na myśli tylko gotówki. Za wszystko trzeba płacić, lecz nie wszystko można kupić.Ale praktycznie płacimy od zawsze.

Gdy chcemy kupić czekoladę, w zamian musimy dać sprzedawcy to czego pragnie. W tym przypadku jest to gotówka. Płacimy pieniędzmi i dostajemy to czego chcemy.

 Jeśli chcemy dostać awans, musimy pokazać szefowi, że potrafimy mu pomóc w problemach firmowych dzięki naszym dodatkowym umiejętnością. Dodatkowe umiejętności możemy zdobyć zapisując się w wolnym czasie na jakiś kurs. Co za tym idzie, za awans „zapłacimy” sporą ilością swojego wolnego czasu i pieniędzmi którymi zapłacimy za kurs.

 A co trzeba zrobić gdy chcemy zyskać sympatie innej osoby? Wystarczy poświęcić trochę czasu na odnalezienie jej pragnienia i  dać to czego pragnie. No tak tylko o czym marzy statystyczny Polak, albo najlepiej każdy człowiek na ziemi – nie trzeba będzie tyle zapamiętywać. :)

 Spokojnie, przecież nie trzeba od razu dawać Ferrari, czy apartamentu na Majorce. Tak jak mówiłem wcześniej, nie wszystko można kupić (i całe szczęście).

Co byś pomyślał o człowieku który proponuje Ci nowego Mercedesa klasy S w zamian za przyjaźń?

Ja bym pomyślał tak: „Mercedesy to świetne samochody, ale ten facet myśli, że można mnie tak po prostu kupić!” – No i ma racje :) Nie no żartuje :) (Gdyby dawał Forda Mustanga rocznik 1967 albo 2012  to miałbym spory dylemat) Nie wszystko można kupić, ale nawet jeśli bym się skusił na taki prezent, czy będzie to zdrowa relacja? Nie mówię już o przyjaźni bo to było by nie na miejscu. (No chyba, że mowa o ww. Mustangu [jak tu nie uwielbiać miłośnika tego motoryzacyjnego cudu :)])

 Ale odejdźmy od samochodów, tu chodzi o inne pragnienie, chodzi o coś więcej niż pieniądze. O coś bardziej wartościowego niż wszystkie pieniądze świata.

Tu chodzi o… spokojnie nie tak szybko. :)

 Najpierw poznasz poszczególne „szczeble” potrzeb człowieka, abyś lepiej zrozumiał dlaczego tak bardzo pragniemy… no właśnie, tak naprawdę to czego pragniemy?

Według Abrahama Maslowa, człowiek kieruje się w swoim życiu pięcioma rodzajami potrzeb (według hierarchii):

Potrzeby fizjologiczne (sen, tlen, jedzenie, picie)Potrzeby bezpieczeństwa (zabezpieczenie finansowe, stabilność, ochrona, stałe mieszkanie)

Potrzeby miłości i przynależności (relacje z innymi ludźmi, miłość, przyjaźń, seks, akceptacja)

Potrzeby szacunku i uznania (zyskanie uznania we własnych oczach i oczach innych ludzi)

Potrzeby samorealizacji (zaspokajanie ambicji, zdobywanie wiedzy i  różnorodnych doznań, wykorzystywanie własnego potencjału i osiąganie wyznaczonych celów)

Dwa pierwsze „poziomy” (potrzeby fizjologiczne i potrzeby bezpieczeństwa) działają na bazie instynktu samozachowawczego który umożliwia życie. Natomiast reszta (potrzeby miłości i przynależności, potrzeby szacunku i potrzeby samorealizacji) są przez nas pożądane z jednego tylko powodu…

Wszystkie z nich

Dotyczą

Żądzy bycia ważnym

 

Tak, to właśnie to pragnienie kieruje nami każdego dnia i dzięki temu pragnieniu nasza cywilizacja tak szybko się rozwija. Ba, gdyby nie ona, pewnie nie było by nawet pisma, a co dopiero (Mustanga ’67 :D) nauk fizycznych, chemicznych czy biologicznych które pomagają nam poznać i lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Gdyby nie żądza bycia lepszym od innych, nie wiele różnilibyśmy się od zwykłej sosny czy innego drzewa.

 Gdyby nie „to coś” które jest w każdym z nas, Adam Mickiewicz nigdy nie napisał by żadnego ze swych dzieł. Najzwyczajniej w świecie nie widziałby takiej potrzeby. Co ciekawe ja Ty i każdy człowiek na ziemi uważa się za kogoś wyjątkowego, unikatowego i pod pewnym względem lepszego od innych.

Mimo tego, że w oczach innych ludzi Juliusz Słowacki całe życie był w cieniu wspomnianego wcześniej Mickiewicza nie zaprzestał on pisania swych niezapomnianych dramatów i innych dzieł które dopiero teraz są doceniane. Słowacki jak i każdy z nas wierzył, że jest wyjątkowy bardziej wartościowy niż inni. Jednak wciąż trwają spory który z nich tak naprawdę był „lepszy”.

Jeszcze czytasz? Słooodko :)

Każdy pragnie być doceniany, lubiany i kochany za to kim jest i jaki jest. Każde dziecko myśli, że to właśnie ono jest pępkiem świata i wokół niego wszystko się kręci. Muszę Ci powiedzieć, że rzadko kto z tego wyrasta. Pamiętaj o tym gdy będziesz chciał kupić czekoladę, a nie będziesz miał standardowego środka płatniczego (pieniędzy)

Trzymaj się

Kamil

Podobne artykuły


56
komentarze: 41 | wyświetlenia: 24043
19
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2669
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2265
8
komentarze: 13 | wyświetlenia: 509
16
komentarze: 22 | wyświetlenia: 1414
100
komentarze: 62 | wyświetlenia: 48480
42
komentarze: 23 | wyświetlenia: 3809
40
komentarze: 39 | wyświetlenia: 5064
34
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6559
29
komentarze: 51 | wyświetlenia: 4371
31
komentarze: 31 | wyświetlenia: 5380
29
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3309
26
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1663
 
Autor
Artykuł  hussair  (www),  28/06/2012

Dobre! :)

Napisane ciekawie, spokojnie i słodko można doczytać do końca, tylko poczyścić by się zdało interpunkcyjne niedociągnięcia ... ;)

Dzięki za dobre słowo, a następnym razem zwrócę uwagę na interpunkcję :)

  swistak  (www),  28/06/2012

Masłow to był wielki biblijny prorok. Zapomniał tylko o pokorze skrusze i zbawieniu

Dzień dobry, Świstaku... ale zaczynasz dzień. ;)

Powoli nabieram chęci by to dopisać ;)

  ulmed,  28/06/2012

Sami grzesznicy? Chyba tylko Świstak przetrwa.
Piszesz - "każdy człowiek na ziemi uważa się za kogoś wyjątkowego, unikatowego" - tak jest każdy jest wyjątkowy, ale czy lepszy od drugiego? Mam wątpliwości.

ulmed, masz rację, nie możliwym jest by w jednej dziedzinie każda następna osoba była lepsza od wcześniejszej, bo gdzieś ten łańcuch musiałby się zakończyć. Jednak pisząc że każdy człowiek pod pewnym względem UWAŻA SIĘ za lepszego, miałem na myśli jego własne odczucie. Człowiek to istota egocentryczna.
Przykładowo: dlaczego ludzie wyśmiali Kopernika gdy powiedział, że to ziemia kręci się wo ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska