Login lub e-mail Hasło   

Sąd uznał obrzezanie dzieci za karalne uszkodzenie ciała

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://marucha.wordpress.com/
U kobiet polega na usunięciu łechtaczki, warg sromowych i skóry ze ścianek pochwy oraz zaszyciu, co najmniej częściowym, samego wejścia do waginy. U chłopców napletka.
Wyświetlenia: 1.560 Zamieszczono 30/06/2012

Sąd w Kolonii uznał obrzezanie dzieci z motywów religijnych za podlegające karze uszkodzenie ciała i zakazał takich praktyk – informuje niemiecki dziennik “Suedeutsche Zeitung”. Żydzi i Muzułmanie zaprotestowali przeciwko tej decyzji, nazywając ją naruszeniem wolności religijnej.

W uzasadnieniu wyroku sędziowie podkreślili, że obrzezanie dziecka spowodowało “trwałe i nieodwracalne” zmiany na ciele dziecka.

- Taka zmiana narusza interesy dziecka, nie pozwalając mu później na podjęcie swobodnej decyzji o swej przynależności religijnej – czytamy w ogłoszonym wyroku sądu w Kolonii. Zdaniem sądu o obrzezaniu powinni decydować sami zainteresowani po uzyskaniu pełnoletności.

Postępowanie dotyczyło czteroletniego muzułmańskiego chłopczyka, który po obrzezaniu zaczął krwawić i zawieziony został przez matkę do szpitala. O przypadku dowiedziała się prokuratura, która uznała zabieg za nielegalny i sporządziła akt oskarżenia.

Jak pisze “SZ”, lekarz został uniewinniony, ponieważ, jak stwierdzili sędziowie, działał w przekonaniu, że postępuje słusznie. Telewizja publiczna ARD nazwała wyrok “krokiem milowym”.

Orzeczenie nie jest co prawda wiążące dla innych sądów, jednak “od tej chwili żaden lekarz nie może twierdzić, iż nie wiedział, że obrzezanie jest nielegalne” – podkreślił komentator ARD. “SZ” zwraca uwagę, że wyrok może mieć poważne skutki dla czterech milionów mieszkających w Niemczech Żydów i Muzułmanów.

Związki wyznaniowe zareagowały z oburzeniem na wyrok.

- Głos powinni zająć teraz politycy, którzy tak często powtarzają, że judaizm i chrześcijaństwo są fundamentem niemieckiego państwa – powiedział przedstawiciel gminy żydowskiej Abraham Lehrer. – Jesteśmy poirytowani i zaniepokojeni – to ciężkie naruszenie wolności religijnej – opowiedział przedstawiciel Związku Muzułmanów w Niemczech.

Zdaniem “SZ” wyrok kolońskiego sądu odzwierciedla zmieniający się stosunek między prawem, a religią w społeczeństwie, które staje się w coraz większym stopniu świeckie i wieloreligijne. Niemcy “zapominają o sensie chrześcijańskich obrzędów a rytuałów związanych z innymi religiami nie rozumieją, kwestionują je i włączają do ich oceny sądy”.

- Czasami nie jest dobrze, gdy sędziowie stają się arbitrami w sprawach religii – komentuje “SZ”, przewidując, że problem obrzezania trafi niebawem do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1710
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 995
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1264
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 947
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1115
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 508
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 846
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 641
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 960
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1170
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 769
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1051
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 806
 
Autor
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy

Gratuluje Marusze doskonalego artykulu.
Niby bogowie stworzyli nas na podobienstwo swoje a potrzebna jest ziemska interwencja chirurgiczna aby nas anatomocznie udoskonalic...
Dzieki w imieniu wszystkich rozsadnie i krytycznie myslacych ludzi. Tak trzymac Marucha !

To jest straszne, jak ludzie ludziom mogą zgotować los. Po co to obrzezanie. Tyle ludzi przez to umiera.

  Marcin P,  30/06/2012

I dobrze! Kolejnym krokiem będzie zakazanie chrztu dzieci, to narusza prawa człowieka do wyboru, czyli do wolności.
Im szybciej tym lepiej!!

Drogi Wanuszu,
Polecam Ci moj satyryczny artykul "Zapraszam na Vatican Expo".

  ewfor  (www),  03/07/2012

Zgadzam się z Tobą Marcinie, ludzie powinni sami decydować o tym do jakiej chcą przynależeć religii i czy w ogóle chcą wyznawać jakąś wiarę. Dziecko, które zostaje ochrzczone w wieku 3 tygodni życia co może wiedzieć o tym? Pozostaje później czarną owcą w rodzinie, która chce np. wyznawać buddyzm czy cokolwiek innego.

To o czym mówisz, Ewfor, zwie się metodą "Get them while they're young", czyli "zdobądź je, póki są młode" i wiele razy wypowiadał się na ten temat Pan Dawkins. Każde dziecko rodzi się ateistą i to jego rodzice wybierają dla niego wiarę. Kwestia jest tylko taka, czy owe dziecko będzie na tyle bystre by oprzeć się indoktrynacji i zacznie myśleć samodzielnie.

Laurelino, jest takie stare motto jezuickie:
"Dajcie mi dziecko do 7 roku zycia a ja uczynie zen czlowieka"...zreszta pranie mozgow dzieciom dotyczy innych totalitarnych molochow: bolszewizmu i faszyzmu ?
Czy znasz historie Pawki Morozowa ?

Polecam ci moje stare EIOBOWE artykuly dotyczace tematu indoktrynacji ( nie tylko religijnej) :

"Czerwono-brunatno- czarne odcien

...  wyświetl więcej

  ewfor  (www),  07/07/2012

Wydaje mi się, że coraz więcej dzieci zaczyna bardzo szybko samodzielnie myśleć.

Film Kwiat pustyni jest chyba na temat. http://www.youtube.com/watch?v(...)tXdFZyoDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska