JustPaste.it

Obróbka cieplno chemiczna stali

Zabiegi obróbki cieplno chemicznej stali polegają na zmianie składu chemicznego zewnętrznej powierzchni przedmiotów stalowych,

Zabiegi obróbki cieplno chemicznej stali polegają na zmianie składu chemicznego zewnętrznej powierzchni przedmiotów stalowych,

 

poprzez wzbogacanie takich wyrobów w jeden lub więcej pierwiastków chemicznych. Głównym zadaniem obróbki cieplno-chemicznej jest uzyskanie lub umożliwienie uzyskania drogą dodatkowych zabiegów cieplnych pożądanych własności warstwy powierzchniowej, a przede wszystkim znacznej twardości i odporności na ścieranie przy dużej wytrzymałości na zmęczenie.

Nawęglanie jest to zabieg cieplno-chemiczny polegający na wzbogacaniu warstw zewnętrznych przedmiotu wykonanego ze stali  w węgiel. W czasie długotrwałego wygrzewania przy temperaturach powyżej A5, w odpowiednio dobranych ośrodkach zwanych karburyzatorami zachodzi wydzielanie Się atomów węgla na powierzchni stali, jego adsorpcja przez tę powierzchnię i dyfuzja w głąb przedmiotu. Zależnie od rodzaju ośrodka nawęglającego rozróżnia się nawęglanie skrzynkowe  i nawęglanie gazowe. Przedmioty nawęglone obrabia się cieplnie, nadając ostateczne własności warstwie nawęglonej i rdzeniowi. Obróbka ta może polegać na prostym hartowaniu „bezpośrednim” z wykorzystaniem temperatury nawęglania, może także składać się z kilku zabiegów cieplnych.

Azotowanie jest to zabieg cieplno-chemiczny polegający na wzbogacaniu warstwy zewnętrznej przedmiotu stalowego w azot. W czasie długotrwałego wygrzewania przy temperaturze położonej poniżej Ac1 w atmosferze amoniaku zachodzi dysocjacja tego ostatniego, adsorpcja azotu przez powierzchnię stali i przenikanie jego w głąb azotowanego wyrobu. Raz azotowanych wyrobów ze stali już nie poddaje się kolejnej obróbce cieplnej. Obróbkę tę przeprowadza się  przed procesem azotowania;  przedmioty ze stali podlegających przemianie alotropowej azotuje się po ulepszaniu.

Cyjanowanie jest to g cieplno-chemiczny polegający na wzbogacaniu warstwy zewnętrznej przedmiotu stalowego równocześnie w węgiel i azot. Cyjanowanie można podzielić na:  cyjanowanie kąpielowe wykonywane przy temperaturach wyższych od Ac3 bądź niższych od Ac1 (tzw. azotowanie kąpielowe) oraz cyjanowanie gazowe, wykonywane przy temperaturach wyższych od Ac3, w ośrodku złożonym z mieszanki gazowej nawęglającej i amoniaku.  Jeśli cyjanowanie przeprowadza się powyżej Ac3, wyroby cyjanowane obrabia się cieplnie podobnie jak wyroby nawęglone.

Poniżej Ac1 cyjanuje się przedmioty uprzednio obrobione cieplnie; po cyjanowaniu nie podlegają one już obróbce cieplnej.

Artykuł pochodzi z http://stalblog.wordpress.com/2012/06/06/obrobka-cieplno-chemiczna/