Login lub e-mail Hasło   

Ósmego dnia Bóg stworzył Piekło.

... Kiedy Bóg odpoczywał po sześciu dniach, zauważył, że przeoczył stworzenie Piekła. No tak. Pomyślał. Ludzie są w Raju, ale wiecznie w Raju nie będą. Piekła nie ma. K...
Wyświetlenia: 7.946 Zamieszczono 06/07/2012

...

Kiedy Bóg odpoczywał po sześciu dniach, zauważył, że przeoczył stworzenie Piekła. No tak. Pomyślał. Ludzie są w Raju, ale wiecznie w Raju nie będą. Piekła nie ma. Kiedyś wyjdzie z tego kaszana.

 

Rzym cesarzy przypominał dzisiejsze Stany Zjednoczone Ameryki. Zachowana była i pieczołowicie pielęgnowana republikańska, demokratyczna fasada. Pod jej przykrywką, rządy sprawowała grupa złożona z kilku rodzin.

Rzymianie byli dumni z tego, że obalili rządy królów i zaprowadzili Republikę. Uczyli barbarzyńców demokracji, wysyłając do nich doskonale uzbrojone Legiony.

Religie europejskie umieszczały świat zmarłych pod ziemią. Grecy dawali zmarłemu pieniążek, żeby mógł opłacić przeprawę przez Styks. Podziemną rzekę, za którą znajdował się Świat Umarłych.

Europejscy bogowie nie byli okrutni i mściwi. Ludzie po śmierci nie cierpieli w Hadesie.Piekło stworzyli ludzie. Konkretnie dostojnicy kościelni. Twórcy Kościoła Katolickiego. Nauka o Piekle ma słabiutkie podstawy Biblijne.

 

Piekło powstało na skutek zdominowania Europy przez azjatyckiego mściwego i okrutnego boga Jahwe. Przyjęcie chrześcijaństwa przez Rzym spowodowało adaptację azjatyckiej religii do warunków europejskich.

Jezus z Nazaretu został skazany na śmierć w zgodzie z prawem rzymskim. Nie za to, że głosił herezję w ramach judaizmu, ale za to, że nazywał siebie Królem Żydowskim. To była zdrada stanu. Zbrodnia przeciwko demokracji. Tak stanowiło prawo rzymskie.

To samo było powodem prześladowania chrześcijan w pierwszych wiekach. Symbolika, której używali, była w konflikcie z zasadami republikańskimi.

 

Z czasem Cesarstwo Rzymskie stało się jawną dyktaturą. Nie było już sensu w ukrywaniu prawdy oczywistej dla każdego. Religie pochodzenia azjatyckiego były dostosowane do funkcjonowania w państwach rządzonych przez despotów. Gdy odrzucono obłudne podpieranie się demokratyczną ideologią, chrześcijaństwo dobrze nadawało się na religię państwową.

Jeden Bóg, Jeden Cesarz, Jedno Państwo.Trójca.

Potem nastała inna trójca: Jeden Bóg, Jeden Cesarz, Jeden Papież.

 

Po złożeniu przez cesarza hołdu papieżowi w Canossie, kolejność uległa zmianie na średniowieczną. Jeden Bóg, Jeden Papież, Jeden Cesarz.

System średniowieczny miał na celu hierarchizowanie wszystkiego i wszystkich. Katolicki oznacza jedyny. Jedyna katolicka religia była fundamentem średniowiecznego systemu.

Katoliccy hierarchowie stworzyli Piekło. Sposobem zniewalania ludzi była obietnica wiecznego życia, ale również wpojony od najwcześniejszego dzieciństwa lęk przed piekielnymi, nigdy niekończącymi się męczarniami.

Umieszczenie Piekła we wnętrzu Ziemi było syntezą mitów o Hadesie z ówczesną wiedzą. W rejonie śródziemnomorskim występują budzące grozę wulkany. Straszenie wiecznym potępieniem, wywodzące się z biblijnych opowieści o mściwym i okrutnym Jahwe, wzmocniono strachem przed ogniem wulkanicznym (piekielnym).

 

Około roku 1500 model średniowieczny zaczął podlegać stopniowej dezintegracji. Odrodzenie to zainteresowanie kulturą starożytnych. Odkrycie Ameryki i inne Wielkie Odkrycia Geograficzne, to kontakt z innymi kulturami, które w międzyczasie znacznie wyprzedziły Europę.

Przeskakując kilka etapów historycznych, warto wiedzieć, że w XX wieku powstała idea powrotu do Średniowiecza. Jej filozoficzną podstawą jest neotomizm. Neotomizm nawiązuje do prac św. Tomasza z Akwinu, który kilkaset lat temu usiłował racjonalnie uzasadnić istnienie Boga, Nieba, Piekła i systemu średniowiecznego.

Najwybitniejszym neotomistą był M.A.M.Krąpiec. Twórca idei powrotu do Średniowiecza. Autor niezliczonej ilości prac i artykułów. Twórca szkoły filozoficznej. Był mentorem dla wielu. Jego uczniowie opanowali wiele kluczowych stanowisk. Jednego z najzdolniejszych swoich doktorantów udało mu się umieścić na stanowisku papieża.

M.A.M.Krąpiec tworzył swoją ideologię w I połowie XX wieku. Świat odrzucił jego program i poszedł inną drogą. W Polsce sytuacja jest odmienna. Zwolennicy Krąpca nadal zajmują kluczowe pozycje w Kościele i polityce. Nadal marzy im się powrót do hierarchicznej zależności państwa i każdego człowieka od kleru katolickiego, w zgodzie ze średniowiecznym modelem.

Katecheci w Polskich przedszkolach straszą Piekłem.

Przeczytaj również: Spotkanie z diablem Maxwella

Adam Jezierski

...

Podobne artykuły


33
komentarze: 62 | wyświetlenia: 13203
386
komentarze: 337 | wyświetlenia: 416144
35
komentarze: 46 | wyświetlenia: 7271
32
komentarze: 49 | wyświetlenia: 6816
90
komentarze: 98 | wyświetlenia: 66193
43
komentarze: 12 | wyświetlenia: 6521
124
komentarze: 93 | wyświetlenia: 62475
34
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6585
34
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3617
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3454
32
komentarze: 11 | wyświetlenia: 3399
32
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4293
27
komentarze: 44 | wyświetlenia: 6727
100
komentarze: 62 | wyświetlenia: 48528
28
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2709
 
Autor
ArtykułOj, Adamie, Adamie... Przecież Ty w piekle będziesz się smażył za wysmażenie tego tekstu - na specjalnie przygotowanym wyłącznie dla Ciebie ruszcie, ze specjalną podpałką i dobranym paliwkiem. A do obsługi rusztu też z pewnością przeznaczą specjalną obsługę... :))

Nie tylko straszą piekłem, ale uśmiercili też Św. Mikołaja... Ależ się napracowałam kiedyś w grupie sześciolatków by to odkręcić, kiedy rodzice przyszli ze skargą na katechetkę... ;)

Ja bym tam świń nie obrażała... mają chyba więcej rozumu niż im człowiek kredytu daje, wszak w Noc Wigilijną ludzkim głosem przemawiają ;)

No właśnie... ale jak będzie miała tylko dwie nogi, to niech!

Autorze, gratuluję zacięcia. :-)
Jedno "ale":
CYT: "Katolicki oznacza jedyny".
Tu akurat wkradła się mała nieścisłość, gdyż de facto "katolicki" to "powszechny". Lecz - w kontekście całego artykułu - chyba na jedno wychodzi. :-)
Głos jak dzwon!

Jest tu kilka nieścisłość, ale mniejsza o nie! Tekst uważam za bardzo dobry. :)

  swistak  (www),  07/07/2012

Piekło to bezpieczne miejsce dla negatywów moralnych, by nie spłonęły w ogniu Miłości. Ludzkie dusze zniszczone przez nienawiśc , zawiść , zadrość i zło, automatycznie są przciągane przez podobnie spolaryzowaną
duchową przestrzeń zwaną dla uproszczenia piekłem.

Do: Tengel.
Chyba to zaanektuję! :)

Hehe! Śmieszne, a do tego jakie prawdziwe. Kto bowiem powiedział, że na Nowej Ziemi będzie tłok.
"Droga w dół jest łatwa, a brama szeroka." :->
Pozdrawiam ciepło, aczkolwiek nie piekielnie gorąco. ;-)
PS: Januszu, też to zaanektuję. :-)

Tylko co ma do tego Jahwe?

No więc właśnie, Andrzeju! Co? :-)

  Alex Witalny  (www),  09/07/2012

Ciekawe to porównanie Rzymu z USA - faktycznie oni też nieśli 'demokrację' i oświecenie pogańskim ludom, też poprzez 'interwencje militarne' - choć wtedy nazywali to chyba wprost wojnami...

Jedni warci drugich.

  antyk,  17/12/2012

tendencyjność tego artu jest porazająca. Zaczynam rozumieć czemu Obama powiedział o polskich obozach śmierci.

ps
czy to piekłem, czy też wojskiem,
to i prawem, i porządkiem.
bat nad głową zawsze wisi
to se mozna dalej kisić
o wolności nierealnej
tej jedynej nagrodowej.
gdzie palemki ładnie rosną
na wysepkach balonowych.
.

@antyk:
Poczytaj inne moje artykuły. Niektóre są jeszcze bardziej tendencyjne:)

  antyk,  18/12/2012

@Adam Jezierski: wybacz :))) mam słabe nerwy

Antyku
może i jest tendencyjny, jednak ma "werwę" - nie uważasz?
CYT: "Potem nastała inna trójca.Jeden Bóg, Jeden Cesarz, Jeden Papież."
Osobiście, mnie to bardzo, ale to bardzo śmieszy. Śmieję się trochę tak przez łzy, owszem, bo obaj dobrze wiemy jakich "delikatnych" uproszczeń dopuścił się Autor. Dodatkowo dobrze znany jest i mi, i Tobie światopogląd Autora, ale to przecież nic. :-)

  mln79,  12/04/2013

Co za brednie. Jakie republikańskie czy demokratyczne wartości w Rzymie AD33 i później? Rebuplika skończyła się w Rzymie kilkadziesiąt lat przed Chrystusem. Czy Autor nie słyszał o kulcie boskich cezarów? Chrześcijanie ginęli, bo nie chcieli oddawać boskiej czci cesarzowi ani rzymskim bogom, a nie dlatego, żeby mieli być zagrożeniem dla ustroju (zwłaszcza dla ustroju republikańskiego, którego już ...  wyświetl więcej

@mln79:
Gdzie studiowałeś historię?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska