Login lub e-mail Hasło   

Przymusowa sterylizacja kobiet. W naszych czasach?

Romowie
Wyświetlenia: 2.118 Zamieszczono 11/07/2012

Cygańskiej osady nie można pomylić z niczym innym. Pseudobudynki, a właściwie szałasy, sklecone przeważnie z różnych płyt i blach stoją przytulone jeden do drugiego. Gdy się na nie patrzy od razu przychodzi człowiekowi do głowy, że cały budulec został znaleziony na śmietniku lub skradziony z jakiejś budowy. Na Słowacji, zwłaszcza wschodniej Cyganie są plagą porównywalną z brazylijskimi fawelami lub pograniczem meksykańskim. Komunistyczny rząd Czechosłowacji podjął wiele prób usiłując znaleźć na nich jakiś sposób, okazuje się jednak, że w sprawie Cyganów (Romów) nikt nie ma dobrych pomysłów.

Po kolei przyznają to poszczególne państwa Europy. Wszelkie programy pomocowe zmierzające do zasymilowania i przystosowania Romów do życia w cywilizacji rozbijają się o ich ksenofobię, tradycję, kulturę, właściwie trudno tu mówić o kulturze, raczej chodzi o wzorce postępowania, coś w rodzaju jakichś specyficznych kodeksów „zrobisz to .... masz przerąbane .... zrobisz tamto .... już nie żyjesz”. Kolejne państwa kapitulują w walce o ucywilizowanie Cyganów, nie odnotowują sukcesów. Nawet jeżeli poszczególne romskie osoby mają dobre chęci i pęd do nauki, przechodzi im to po „konsultacji” ze środowiskiem.

Kiedyś, w czasach gdy kraje w Europie nie były jeszcze demokratyczne Cyganie byli uczciwi, niezależni, dumni i honorowi. Tworzyli kasty np.: kotlarzy – wytwarzali bardzo dobre garnki i patelnie, handlarzy końmi, handlarzy złotem, itd. Najbiedniejszą kastą byli najemni robotnicy do każdej pracy i nie było wtedy problemów z kradzieżami. Cygan, który coś ukradł kalał całe swoje środowisko i musiał się liczyć z wrogością pobratymców. Dzisiaj niestety już tak nie jest, Cyganie nauczyli się pasożytować na demokratycznych państwach i doszli w tym do perfekcji. W naszym kraju np. wiele biednych podkarpackich gmin wypłaca rodzinom cygańskim wielotysięczne zasiłki, a w Polsce Cyganie nie są jeszcze plagą.

Niektóre słowackie ośrodki pomocy społecznej, zwłaszcza na wsiach są ciągle oblężone przez natarczywych Cyganów. Całe wioski są zdominowane przez ludność Romską mieszkającą w okolicy. Widziałem wiele domów wystawionych na sprzedaż, ale kto chciałby kupić dom na wsi w okolicy Popradu, gdzie roi się od Cyganów? Słowaccy rolnicy w tych stronach muszą wynajmować ochronę do pilnowania ziemniaków, czy kapusty. Ochrona pilnuje w dzień z lornetkami, a w nocy patroluje pola w specjalnych samochodach wyposażonych w szperacze.

Cała obyczajowość Cyganów pochodzi z czasów feudalnych, są przeważnie analfabetami, potrafią zrozumieć jedynie reklamy i obrazki w gazetach. Kobiety pełnią podrzędne role, obserwując przez chwilę ich „osadę” zauważyłem, że to właśnie one nosiły wodę w wiadrach z oddalonego o 100 m hydrantu. Rodziny cygański są wielodzietne, być może kiedyś tak nie było, ale teraz odkryli, że na więcej dzieci dostaną większy zasiłek, więc .... Każde z dzieci też zakłada rodzinę i też oczywiście wielodzietną.

Taki sposób na życie sprawia, że liczba Cyganów rośnie w postępie geometrycznym, a każde kolejne pokolenie jest coraz liczniejsze, ale oczywiście żaden z nich nie pracuje, a jeść coś przecież muszą. Państwo czechosłowackie  zaczęło, więc w latach 80-siątych XX wieku przymusowo sterylizować cygańskie kobiety. Nie mogąc sobie poradzić z problemem w żaden inny sposób wybrali metodę mało etyczną, bo przecież czego by o Cyganach nie mówić – zwierzętami nie są. Ta polityka ma chyba jednak wielu zwolenników, bo doszukałem się w internecie informacji, że mimo nacisków europejskich organizacji broniących praw człowieka, akcja sterylizacyjna trwała w Czechach do końca lat 90-siątych XX wieku, a może nawet trwa nadal.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1293
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2073
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1425
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1624
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1025
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 795
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 800
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1529
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2138
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1033
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 510
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 978
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 456
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Słowacki dowcip:
Czego nie chciałbyś usłyszeć od Cygana?
- Dzień dobry, jestem pana nowym sąsiadem.
:)

Jakoś do polskich Cyganów kompletnie mi ten dowcip nie pasuje.

  wurkut,  11/07/2012

Ja zagłosuję za. Zoe, mogłabyś wskazać te "nieprawdziwe informacje", za które odrzuciłaś artykuł? Dla mnie tekst jest na wskroś obiektywny, wystarczy porozmawiać z kimś, kto nawet w Polsce miał "szczęście" mieć za sąsiadów Cyganów z niższych kast. Życie to nie kreskówka, w której Cygan jeździ sobie wozem, gra na harmonii i nikomu nie wadzi. Życie jest brutalne, a jeżeli chodzi o statystyki przestępczości wśród mniejszości narodowych i etnicznych, to ta grupa zdecydowanie "przoduje".

  wurkut,  11/07/2012

Kuzyn o ich uczciwości, praworządności i operatywności może równie wiele powiedzieć. Pracuje na Dolnym Śląsku, w Straży Miejskiej. No, chyba że to wstrętny rasista, od tej strony go nie znałem :)

  barkarz  (www),  11/07/2012

Ciężko mają Cyganie, którzy jednak czasami wyrywają się ze swojego środowiska. Znałem kiedyś takiego. Swoi go wykluczyli, a Polacy nie do końca go przyjęli.

Też mam same dobre doświadczenia z Cyganerią, a było ich kilka.

  gnostyk,  11/07/2012

Ani Cię nie zminusuję ani nie ani nie odrzucę artykułu jak Zoe, nie zrobię tego tylko z tej przyczyny
że nigdy tego nie robię. Trudno mnie wprawić w zdumienie, Tobie się to udało. Czytałem swego
czasu o szwadronach śmierci w Ameryce Południowej które nocami zabijają bezdomne dzieci,
jesteś na dobrej drodze żeby do nich dołączyć. Znam środowisko Romów, publikowałem nawet
...  wyświetl więcej

  barkarz  (www),  11/07/2012

Sugerujesz, że to co napisałem mija się z prawdą? Widziałem to co widziałem.

  gnostyk,  11/07/2012

Prawda to pojęcie względne, dla mnie to co napisałeś jest profanacją ludzkiej postawy,
to wszystko w tym temacie.

Przyjdzie i mnie się z Gnostykiem zgodzić... Romowie są kim są, i tak jak w każdej społeczności znajdą się czarne owce, a ludzie mają tendencję do wyolbrzymiania i nagłaśniania tych "złych" doświadczeń, miast tych co wyróżniają daną społeczność pozytywnie. Takim postępowaniem i niedocenianiem dziedzictwa kulturowego Romów, kreujemy negatywny ich obraz w oczach innych, którzy się z nimi bezpośredni ...  wyświetl więcej

  wurkut,  12/07/2012

Swoją tożsamość kulturową i tradycję zachowały też inne mniejszości mieszkające w Polsce, chociażby Łemkowie, organizujący wspaniałe festiwale swojej kultury. Tylko w przeciwieństwie do bohaterów artykułu, żyją z pracy a nie z pasożytowania na społeczeństwie, i raczej nie budzą negatywnych skojarzeń. Jak się chce, to można :)

  barkarz  (www),  12/07/2012

@Skalny Kwiat
Być może gdzieś jest ta kultura, o której piszesz, ale ciekawie by było gdybyś wysiadła z samochodu w tej osadzie, przez którą przejeżdżałem, albo zostawiła samochód w jej pobliżu. W mijanych wioskach słowackich nie zauważyłem żadnych dzieci, ale sporo grup cygańskich wyrostków . Nieliczne wioskowe lokale zapełnione były wyrośniętymi Cyganami, tak samo zresztą placyki pod sklepami.

Byłam na Słowacji w Bieszczadach, przejeżdżałam przez osady romskie, parkowałam auto przy drogach by dojść do źródeł żywej wody i zaopatrywałam się w sklepikach, przed którymi bosonogie dzieci i wyrostki się pałętały. Nikt mi , ani mojemu dziecku, nie zrobił krzywdy, nie wyrwał torebki, nie okradł samochodu ani nie ukradł pieniędzy... Barkarzu, wszystko zależy od fluidów, jakie wydziela dana osoba ...  wyświetl więcej

  belfegor,  12/07/2012

Rzuciliście się Barkarzowi do gardła, jakby to on sterylizował Cyganki. A przecież tylko opisał stan faktyczny.
Oskarżacie Barkarza, że wrzuca wszystkich Cyganów do jednego worka, a sami robicie to samo.
Społeczność romska jest bardzo zróżnicowana. W Polsce są 4 główne grupy Romów, które różnią się od siebie chociażby wyglądem, zwyczajami, dialektem, jak równiez poziomem majątkowym. ...  wyświetl więcej

  wurkut,  12/07/2012

Wiesz, kiedyś wymagali czytania ze zrozumieniem, obecnie uczą tylko czytać ;)

Tutaj jest mowa nie tylko o Słowacji:"Kolejne państwa kapitulują w walce o ucywilizowanie Cyganów, nie odnotowują sukcesów. Nawet jeżeli poszczególne romskie osoby mają dobre chęci i pęd do nauki, przechodzi im to po „konsultacji” ze środowiskiem." Ciekawe, czy chętnie poddałbyś się tego typu zabiegom. Inna sprawa to swoisty paradoks, który sprawia, że włączenie Romów do "cywilizacji" jest praktycznie niemożliwe. Zatrudniłbyś Cygana jako księgowego?

Oczywiście, że zatrudniłbym - pytanie o narodowość zamiast o kwalifikacje i doświadczenie zawodowe świadczy o rasiźmie.

Nie zapytasz o narodowość? Cieszy mnie to bardzo:)) Zapewne kobiety w dziewiątym miesiącu o ciążę też nie zapytasz:)

  wurkut,  12/07/2012

Czy zatrudniłbym Cygana jako księgowego? Gdynym był szefem mafii, ewentualnie właścicielem sieci autokomisów - dlaczego nie? ;)

A o co miałbym zapytać kobietę w 9. miesiącu ciąży?
Gdyby bardzo zależało mi na jej zatrudnieniu (umiejętnościach) to przekalkulowałbym, czy opłaca mi się poczekać na jej powrót z macierzyńskiego.

Wurkut, dobre:))
Belfegorze, zapomniałeś dodać "ewentualny powrót". Pominąłeś w kalkulacji pełny urlop wypoczynkowy, urlop wychowawczy, zwolnienia lekarskie itd...

Zakładam, że kandydatka jest uczciwa i jeżeli umówi się na powrót po macierzyńskim, to nie ucieknie mi na wychowawczy. Może jestem naiwny, ale wierzę, że ludzie na uczciwość odpowiadają uczciwością.

Hehe... z pozycji pracodawcy, Belf, mówię ci, nieźle byś się przejechał... na liczeniu na tą uczciwość... W placówce przedszkolnej mamy wiele przypadków nieuczciwości pracownic i naciągania systemu właśnie na ciążę i dziecko...

  belfegor,  12/07/2012

Z tego co wiem, to sterylizacja była dobrowolna - w latach 70. i 80. komunistyczne władze Czechosłowacji za zgodę na sterylizację płaciły każdej kobiecie romskiej równowartość 8 pensji.
Po urodzeniu drugiego dziecka romskim kobietom proponowano podpisanie zgody na sterylizację - można więc mówić co najwyżej o wywieraniu presji i przymusie ekonomicznym.
Do tego dochodzi aspekt obyczaj ...  wyświetl więcej

  Jacek D.,  14/07/2012

a kiedy to tzw. "cywilizowani" (czytaj: wytresowani) ludzie lubili tych "wolnych"? Patrz "Easy Rider" - chyba tylko na ekranie ;)

  oculus,  14/07/2012

Bardzo źle Cię tu Barkarzu potraktowali. W Rumunii, na Węgrzech i Słowacji problem cygański był zawsze, jedynie co mają fajne, to muzykę i zdolności artystyczne. Bywałem w tych krajach bardzo często od 1978 roku, to co widziałem, przeżyłem i doświadczyłem, nie nadaje się do publikacji, obwołano by mnie rasista Eioby. Skoro zostali wygnani z Indii i włóczą się po całym świecie, i od zawsze mieli złą reputację, to o czymś świadczy. Jednego czego można Im pozazdrościć, to CYGAŃSKIEJ DUSZY.

  barkarz  (www),  14/07/2012

Jak widać niektórzy nie dostrzegają problemu i gotowi są Romów bronić.

W jaki sposób chcesz ich bronić?. No chyba nie w odrzucaniu art.

Przecież Barkarz przytoczył tylko fakty, czyżbyś się z nimi nie zgadzała?. Podaj proszę tę jnną ,,twarz " Romów.

To my chyba myślimy i piszemy o różnych Cyganach. Oni są tylko tacy dla swojej grupy i przyjaciół, dla obcych są jak Żydzi dla gojów. Prowadzą w Europie obozy pracy, kierują prostytucją, handlują podróbkami, kradną i podają się za Polaków i gardzą pracą fizyczną. Bardzo często żebrzą z małym dzieckiem na reku, są natarczywi, opryskliwi i potrafią wymusić drobne datki, które ludzie dają dla swietego spokoju. To tylko mała część ich możliwości.

Nie da się ich obronić, zmusić do asymilacji, zmienić ich kulturę i obyczaje. Porywają 12, 13 letnie panny, by mieć żony i dzieci z dziećmi. Koczownicy zawsze zostaną koczownikami, praca jest dla ludzi osiadłych o innych tradycjach i kulturze. Wilka można oswoić, nawet zaprzyjażnić się z nim, ale on zawsze zostanie wilkiem i psem nigdy nie bedzie. Jak na razie Europa nie ma pomysłu na tych koczown ...  wyświetl więcej

  belfegor,  16/07/2012

Znalazłem dziś coś ciekawego - przykłady romskiego poczucia estetyki.
Poniżej mała próbka.
http://www.globtroter.pl/zdjec(...)ce.html
to trzeba wkleić ręcznie:( bryla.gazetadom.pl/bryla/56,99687,10286609,Wille__224__la__Dynastia.html?obxx=10286609&v=1 ) ...  wyświetl więcej

Jeśli chodzi o dwa pierwsze... cóż, ciasny ale własny:PDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska