Login lub e-mail Hasło   

Ksiądz tylko człowiek

czy zawsze do końca powołanie?
Wyświetlenia: 2.048 Zamieszczono 13/07/2012
Kazanie było na temat kruchości życia tu na ziemi,o wyższych wartościach do jakich stworzony jest człowiek w zamyśle Stwórcy. Ksiądz mówił składnie i przekonywająco, że życie doczesne jest tylko chwilą! Nie należy przykładać wagi do tego, co na ziemi bo prawdziwe szczęście i życie czeka nas po śmierci! Użył pięknej przenośni, że dopóki człowiek jest uwięziony we własnym ciele to tak na prawdę nie żyje a wegetuje!

Słuchałam tego kazania i jakoś mnie ono nie przekonało. Wygląd księdza nie wskazywał na umiłowanie ubóstwa. Taka sylwetka nie mogła się ukształtować, żyjąc na przysłowiowym chlebie i wodzie. Również nie mogłam sobie przypomnieć widoku żadnego duchownego jeżdżącego komunikacją miejską, albo chociażby rowerem; każdy ma samochód konkretnej marki, nie mieszka w lepiance z klepiskiem a raczej wilii.

Co do przejścia na druga stronę i uwolnienia się z ciała też nie znam ochotników. Każdy trzyma się tego życia " byle jakiego" pazurami i dzwoni po pogotowie przy byle infekcji. Pieniądz choć taki zły, jednak jest żądany przy każdej usłudze kościelnej. Nam karzą się dzielić przysłowiowym wdowim groszem, a sami nie są hojni w pomocy bliźniemu!

Przypomniał mi się namacalny przykład "miłosierdzia księdza", jakiego doznałam  gdy umarł mój wujek- człowiek kochający życie do tego stopnia, ze kiedy zakończył żywot nie miał go kto pochować mimo żony i trójki dzieci! Jednak umarł człowiek i w dodatku "błądzący".

Duchowny wyszedł z pogardliwą miną, dając wymowne znaki, że nie przyszłam w godzinach urzędowania kancelarii! Zignorowałam ten fakt, mówiąc o powadze chwili i o tym, że jestem jedyną osobą, która zgodziła się pochować zmarłego. Ksiądz udobruchany zapytał lakonicznie, a jaki ma być pochówek: zwykły czy tez inny? Odpowiedziałam - że ma po prostu zostać pochowany! Ksiądz delikatnie starał się zasugerować, że chodzi o różnice w cenie! Wtedy moja uprzejmość dobiegła końca, bardzo dobitnie wytłumaczyłam, że z mojej wiedzy przed Bogiem wszyscy są równi, a ci błądzący nawet bardziej preferowani; że on ma służyć ludziom a nie odwrotnie! Podałam kwotę za "zwykły pochówek" i wyszłam!

Kiedyś moim "idolem" był młody ksiądz! Bardzo przystojny a zarazem skromny. Podczas mszy siedział w konfesjonale, czytał słowo boże i nigdy nie patrzył na ludzi, a oczy miał zawsze spuszczone. Jakie było moje i innych zdziwienie, kiedy wybuchła afera na całą Polskę, że ksiądz na pielgrzymce do Częstochowy poznał kobietę i tak się zakochał, że podniósł oczy a...zrzucił sutannę i uciekł z nią na drugi koniec Polski, a obecnie ma dwoje dzieci. Cała sytuacja jest mi o tyle bliższa, że jego wybranką jest siostra mojej koleżanki z klasy! Teraz jego dzieci są już dorosłe, a mi od tamtego czasu runął ostatni mit o prawdziwym księdzu!

Na marginesie podaję, że jestem osoba wierzącą...jednak w Boga, a nie księży! Byłabym ostania osobą, która by zanegowała "druga stronę"! Jest drugie życie i nie umiera podświadomość! Dlatego też zawsze i wszędzie odradzam popełniania samobójstwa, bo jeśli ktoś myśli, że ucieknie od problemu...to szczerze się zawiedzie!

Co do duchownych, to jakoś słabo nam dają świadectwo wiary. Słowa i tylko słowa, a jeżeli chodzi o czyny to już zdecydowanie gorzej. Ludzie tacy jak my, tylko z większymi słabościami. Dzisiaj już nie średniowiecze, kiedy zaćmienie słońca kler podpinał pod gniew boży!

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1274
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1002
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 783
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1411
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2038
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1596
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1517
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 783
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1011
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 501
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 664
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 446
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2106
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Samo zycie...Mam nadzieje ze nadal sa szczesliwi ....razem...
Karo , mam podobne do twoich poglady na zycie i polecam Ci moj ostatni artykul w obronie religii "Bogowie na lawie oskarzonych - perspektywa adwokata"...

Dzisiaj na o2 przeczytałem artykuł o księdzu z Poznania, który poznał dziewczynę, podobno się zakochał i dziewczyna zaszła w ciążę. Do tego momentu nic szokującego. Ale ... Dziewczyna przez całą ciążę była tylko raz u lekarza a poród miała sama sobie przeprowadzić bo ksiądz nie wezwał lekarza ani położnej ... skutek dziecko zmarło a dziewczyna mało się nie wykrwawiła.
Do tego dwa smaczki: 1 ...  wyświetl więcej

Hej, proboszcz z kieleckiej wsi, a to mój tato wspomina ze swego dziecięctwa, miał ze swoją gosposią 6 dzieci, do których się przyznawał. Wszyscy mieszkali na plebanii i jakoś nikt z okolicznych wiernych nie miał mu za złe... Podobno był dusza-człowiek ;)

Kasiu, samo zycie....jeszcze dziwaczniejszy przypadek przepoczwarzania sie religii w....sam nie wiem jak to nazwac ( w Holandii) traktuje moj nie tak stary artykul ...."Zabawa w religie"

Tak, tylko widać z tego, że 60 lat temu byliśmy bardziej tolerancyjnym społeczeństwem, niż teraz:)

  swistak  (www),  13/07/2012

Polecam kazania ks, Natanka http://christusvincit-tv.pl/. Mówi dokładnie to samo, dlatego został suspensowany za nieposłuszeństwo

>> (...) a mi od tamtego czasu runął ostatni mit o prawdziwym księdzu! <<

Niepotrzebnie! NT dokładnie opisuje kto może zostać biskupem! A jak nim zostać nie będąc wcześniej prostym księdzem?

1List do Tm 3; 1-7
1 Nauka ta zasługuje na wiarę. Jeśli ktoś dąży do biskupstwa, pożąda dobrego zadania. 2 Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozs

...  wyświetl więcej

Jest dobrze, wiara katolicka umiera, daj jej jeszcze trochę czasu a odejdzie w zapomnienie i jak da Bog nasze dzieci nie będą świadkami tej żenady.

Ciekawi mnie co tą " żenadę" zastąpi?. Na pewno nie próżnia.

Kółko Ducha Próżni, Impuls Darku :))) Są już pierwsi ochotnicy:)))
http://eiba.pl/nc7a7

  arni84  (www),  18/07/2012

Nie można generalizować. Przecież nie każdy Polak to złodziej i alkoholik. Niestety coraz częściej słychać o duchownych, którzy maja dzieci i romanse. Wiele wierzących osób, nie ufa już księżom, którzy w dzisiejszych czasach nie są już symbolem czystości i prawdy. Jeżeli ktoś minął się z powołaniem powinien się do tego szczerze przyznać i zrezygnować z pełnionej funkcji, a nie tak jak bywa to teraz okłamywać siebie i wszystkich wiernych.

  *Karo*  (www),  19/07/2012

masz taki sam pogląd jak i ja;) mylić sie każdy może ale trzeba brać odpowiedzialność za swoje pomyłki!

  Marcin P,  20/07/2012

"rence opadajom" jak się tego czyta i słucha! Chcecie więcej bzdur niż X. Natanek opowiada? Proszę bardzo! X. Pawlukiewicz: http://www.youtube.com/results(...)KRhryP0

  *Karo*  (www),  21/07/2012

ciekawi mnie co dla Ciebie jest tutaj bzdurą? to nie jest opowiadanie wyssane z palca a moje namacalne przypadki dotyczące duchownych!

  Marcin P,  20/07/2012

Jak również ks. Piotr Glas: http://www.youtube.com/results(...)koNSDu8

Większych bzdur w życiu nie słyszałem!

  Amicus,  20/07/2012

A ja słyszałem. Też w wydaniu "sutannowych".
;)

Też jestem osobą wierzącą;wierzę w Boga,wierzę też w Kościół.Nie wiem co to znaczy wierzyć w księży.
Ludzie powinni modlić się o wierność kapłanów,ponieważ takie przypadki bardzo gorszą
Księża to też ludzie.Ludzie grzeszni.Nie są superbohaterami,są grzesznikami.Jak wszyscy.Jezus nakazał wybaczać aż 77 razy,tzn zawsze.Jesteś w stanie wybaczyć temu księdzu ?

Faktycznie,wyjmowan

...  wyświetl więcej

  Marcin P,  23/07/2012

A propos księży, którzy się tłumaczą że są z ludu wzięci i podlegają takim samym słabościom jak wierni:

Ewangelia św Łukasza rozdział 12, wersety poniżej. (Słowa Chrystusa)

47 Sługa, który zna wolę swego pana, a nic nie przygotował i nie uczynił zgodnie z jego wolą, otrzyma wielką chłostę.

48 Ten zaś, który nie zna jego woli i uczynił coś godnego kary, otrzyma małą chłostę.

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska