JustPaste.it

Komu zależy na walce z korupcją?

Przepis prawny, którego sensu nijak nie mogę zrozumieć.

Przepis prawny, którego sensu nijak nie mogę zrozumieć.

 

Od "komuny" aż do dziś wszystkie ekipy rządzące nie dostrzegły lub nie chciały dostrzec pewnego kuriozum. Art. 296a K-K, paragraf 1 i 2 traktują dokładnie tak samo "łapówkobiorcę", jak i "łapówkodawcę". W takim razie obaj sprawcy czynu zabronionego, jadą na tym samym wózku.

Jak ludzie zachowują się w takiej sytuacji, jaki mają nadrzędny interes - jest wszystkim dobrze znane. Od razu widać, że te wszelkie akcje "brygad Tygrysa", czy to od Ziobry, czy od Pitery, czy od następnego "zwalczacza" korupcji można o "kant roztrzaskać". Czy to są tacy sami przestępcy? Nie! Łapówkobiorca ponadto, popełnia przestępstwo podatkowe, łapówkodawca - nie zawsze. Mógł np. załatwić sobie, po normalnej cenie, działkę z widokiem na morze. 

Nie wiem, czy złamanie przysięgi jest rozpatrywane w kategorii karnej, czy tylko moralnej, ale wiem, że łapówkobiorca, często, dopuszcza się tego. Ponadto, łapówkobiorca popełnia czyn antypaństwowy - naraża państwo na utratę wiarygodności w oczach obywateli. Działanie antypaństwowe, w niektórych ustrojach, karane jest nawet śmiercią. W RP, jak widać, pozostaje bezkarne.

Według amerykańskiego KK, gdzie kary są sumowane, łapówkobiorca otrzymałby znacznie, ale to znacznie wyższą karę od łapówkodawcy. Wygląda na to, że kolejne ekipy utrzymują ten przepis z myślą o sobie i swoich przyjaciołach. Różnica w szkodliwości czynu, między obiema stronami, biorącymi udział w tym procederze, jest tak duża, że cała sprawa wydaje się bardzo podejrzana.

Czy Pan, ministrze Gowin, ma zamiar pozostawić ten przepis w niezmienionej formie? Jeśli tak, to w imię czego?

 

MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI

BIURO MINISTRA

Wydział Skarg i Wniosków

Warszawa, dnia 22 grudnia 2011 r.

 

 

 

 

BM-III-R-054-2868/11/2

Pan

Leszek Małkowski

 

 

 

Potwierdzam wpływ Pana pisma nadesłanego do tutejszego Ministerstwa 21.12.2011 r. drogą elektroniczną, dotyczącego art. 296 a k.k. i jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 118 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej inicjatywa ustawodawcza przysługuje posłom, Senatowi, Prezydentowi Rzeczypospolitej
i Radzie Ministrów.
Inicjatywa ustawodawcza przysługuje również grupie co najmniej 100.000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Minister Sprawiedliwości samodzielnie takiej inicjatywy nie posiada.

Wskazuję jednak, iż projekty aktów prawnych, w tym kodeksów zamieszczone są na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl, są one jednak w trakcie prac legislacyjnych i w związku z tym ich treść może ulegać zmianom.

Stan prac nad projektami ustaw przekazanymi do Sejmu można sprawdzić na:stronie internetowej Sejmu RP: www.sejm.gov.pl.

W związku z powyższym proszę o skorzystanie z ww. stron.

 

z upoważnienia

Dyrektora Biura Ministra

                                                                                                                                   

 

GŁÓWNY SPECJALISTA

w Biurze Ministra

mgr Bogusława Safiejko-Sielska

 PS. Może ktoś z czytelników, mający prawnicze wykształcenie, zechciał by łaskawie wytłumaczyć mi zasadność istniejącej sytuacji.