Login lub e-mail Hasło   

Masoneria vs Kościół Katolicki. Hierarchia contra wolność słowa.

Jak powstała masoneria? Jest wiele teorii. Prawda tylko jedna. W odniesieniu do tego wszystkiego, co stało się w przeszłości, nie ma możliwości, żeby dwie lub więcej wersji był...
Wyświetlenia: 1.424 Zamieszczono 16/07/2012

Jak powstała masoneria?

Jest wiele teorii. Prawda tylko jedna. W odniesieniu do tego wszystkiego, co stało się w przeszłości, nie ma możliwości, żeby dwie lub więcej wersji było prawdziwych równocześnie. Mamy przekazy historyczne, masońskie i niezależne. Mówią one co następuje:

Średniowiecze było okresem, w którym w Europie Zachodniej, czyli w Zachodnim Cesarstwie Rzymskim, Kościołowi Katolickiemu udało się uzyskać kontrolę nad niemal wszystkimi przejawami życia. Stało się tak po złożeniu przez cesarza hołdu papieżowi w Canossie. Dopiero Reformacja ograniczyła wszechwładzę kleru. Np. głową Kościoła Anglikańskiego został król. Wcześniej tak było w krajach objętych Schizmą Wschodnią, czyli prawosławnych, gdzie władca (car) był głową Cerkwi.

Niezależnie od tego hierarchiczny system średniowieczny polegał na tym, że wszystkie przejawy życia społecznego  miały być odgórnie kontrolowane.

Była  organizacja, która z istoty swojej działalności musiała zachować niezależność od władzy kościelnej i władzy świeckiej. Międzynarodowy cech budowniczych (masonów, mularzy dziś murarzy) katedr i zamków.

Tajemnice zawodowe tego cechu musiały być ukrywane przed władzą świecką i kościelną. Gdyby na przykład zakonnicy poznali sposoby budowania sklepień, strzelistych wież, ... itp., architekci stracili by pracę i dochody. Oni nigdy nie mogli dopuścić do „przecieków”.

Władza potrzebowała architektów i tolerowała taki stan.

Odbywały się tajne zebrania, na których przekazywano i wymieniano tajemnice zawodowe.

Oczywista oczywistość.

Jest znana, zupełnie oczywista zasada (oczywista oczywistość), że jeżeli w systemie totalitarnym istnieje niezależna organizacja, to wcześniej czy później wystąpi ona przeciwko temu systemowi.

Tak też się stało.

Na tajnych zebraniach zaczęto omawiać inne tematy. Szukać odpowiedzi na pytania, których oficjalnie nie wolno było zadawać. Zastanawiać się nad  możliwościami reformy panującego systemu. Wszystko pod płaszczykiem zebrań dotyczących szkolenia zawodowego.

Nazwano to wolnomularstwem ze względu na wolność wyboru tematyki zebrań.

Loże masońskie były i są  klubami dyskusyjnymi, w których można poruszać różne tematy. W tym tematy niewygodne dla władzy.

Przynależność do Loży nie jest utajniona. Tajemnicą jest tematyka i przebieg zebrań. Za złamanie tajemnicy grozi wydalenie z Loży.

W niektórych Lożach spotykają się ludzie decyzyjni z różnych branż. Loża nic im nie nakazuje. Oni sami w swojej działalności społecznej mogą wykorzystywać własne wnioski z przeprowadzanych w Loży dyskusji. Na tym, że Loża niczego nie nakazuje, polega właśnie siła masonerii. Każdy brat działa z własnej nieprzymuszonej woli. To jest efektywne.

Loże wytworzyły swoją symbolikę i swoje rytuały. Np. Zagajenie dyskusji przygotowywane przez jednego z braci określa się terminem „deska” i potem o tej desce się rozmawia.

Do loży przyjmowani byli i są ludzie z polecenia (obowiązuje zasada kooptacji). Dobre Loże („wysokiego stopnia wtajemniczenia”) gromadzą teoretycznie, a czasami również praktycznie ludzi kreatywnych, wykształconych i otwartych na świat.

Kościółł Katolicki zawsze (prawie) zwalczał masonerię, jako konkurencję do rządu dusz.

Nie wiadomo co może się wylęgnąć w takiej niezależnej organizacji. To po pierwsze.

Po drugie : Pierwszą wielką akcją przygotowaną przez masonów była Wielka Rewolucja Francuska, która ograniczyła władzę kleru. Przebieg Rewolucji był zresztą niezgodny z oczekiwaniami organizatorów. Rewolucję zrobił lud, a nie rozdyskutowani intelektualiści. Mimo tego, że jak słusznie zauważył Otto von Bismarck  - „wszelkie zło ma swoje źródło na Uniwersytetach”.

Jeśli chodzi o Kościół Powszechny, to zdecydowana większość masonów była chrześcijanami i wśród nich było i jest wielu katolików.

Stany osobowe Lóż z różnych epok są znane i podawane w wydawnictwach dotyczących masonerii. I tak większość wybitnych Polaków z wieków XVIII i XIX należało do Lóż masońskich. Tam też przygotowywano Powstania Narodowe. Listopadowe i Styczniowe.

Dziś udział wybitnych Polaków w ruchu masońskim jest znacznie mniejszy, ale rośnie.

 

Adam Jezierski

...

.

Podobne artykuły


24
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3443
25
komentarze: 3 | wyświetlenia: 4754
36
komentarze: 21 | wyświetlenia: 8248
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 91873
18
komentarze: 18 | wyświetlenia: 5859
72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 109156
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1674
18
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2198
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 3568
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 66440
20
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2607
19
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2664
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 2215
6
komentarze: 0 | wyświetlenia: 2199
 
Autor
ArtykułDzieki za bardzo pouczajacy artykul.....

Przed kilku laty na pewnym pol-formalnym przyjeciu w Nowym Jorku spotkalem bardzo nieskromnego i manifestujacego swoje masonstwo czlowieka.
Mowil wiele o otwartosci, tolerancji i wolnosci slowa w swojej Lozy masonskiej...zachecal nawet do jej odwiedzenia...
Tak od niechcenia - nie deklarujac swojego swiatopogladu - zapytalem sie czy at

...  wyświetl więcej

  Iwona Akwas  (www),  16/07/2012

PRAWDA jest tylko jedna!?
jej! jak ja zazdroszczę ludziom niezłomnym, posiadaczom całej prawdy...
Ja to nawet co to tego, która strona jest prawa, a która lewa mam wątpliwości, bo jak się obrócę o 180 stopni, to co było prawe staje się lewe. A i ludzie prawi okazuję się czasem lewusami...

Faktów historycznych nie można zmienić. W takim sensie użyłem w tym artykule słowa "prawda".
Słowo "prawda" jest wieloznaczne. Czasem powoduje to nieporozumienia.
Pozdr.

  karolc,  30/09/2012

Jestem ciekawe, co Pan sądzi o moich artykułach na temat masonerii ? :-)

Mam zbyt małą wiedzę, żeby wypowiadać się na temat wartości tych opracowań historycznych.
Interesuję się masonerią od zupełnie innej strony.
Przeczytaj jeszcze mój art: http://eiba.pl/2vp
Malinowski to ja:)
Pozdr.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska