Login lub e-mail Hasło   

Sjesta w pracy

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://abcpracownika.pl/2012/02/sjesta-w-pracy/
Przyzwolenie ze strony szefów na krótką drzemkę w miejscu pracy? Brzmi jak żart, ale coraz więcej firm podchodzi do tego pomysłu poważnie. Nie jest to bynajmniej j...
Wyświetlenia: 1.217 Zamieszczono 16/07/2012

Przyzwolenie ze strony szefów na krótką drzemkę w miejscu pracy? Brzmi jak żart, ale coraz więcej firm podchodzi do tego pomysłu poważnie. Nie jest to bynajmniej jakieś wielkie ustępstwo na rzecz wiecznie zmęczonych pracowników, ale jak najbardziej praktyczne podejście – pracownik wyspany będzie bardziej wydajny, zatem firma tylko zyskuje na takim rozwiązaniu.

O zbawiennym wpływie snu na nasz organizm i zdrowie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ale liczy się nie tylko długi odpoczynek w nocy. Równie dobre efekty przyniosą krótkie drzemki w ciągu dnia, ponieważ dzięki nim można pozbyć się nagromadzonego napięcia, poprawić pamięć i koncentrację. Jednym słowem – zregenerować siły. Nie jest też żadną tajemnicą, że gdy jesteśmy zmęczeni, to pracujemy znacznie gorzej, trudno jest nam skupić, a nasza produktywność spada. Krótkie drzemki w ciągu pracy wydają się więc najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na poprawienie efektywności w firmie.

No dobrze, ale ktoś mógłby zapytać, czy nie łatwiej będzie po prostu wysypiać się w domu kiedy jest na to pora? I tak, i nie. Jak pokazują badania, większość pracujących osób nie zawsze jest w stanie sobie pozwolić na pełny sen w ciągu nocy. Po drugie, ważna jest nie tylko długość snu w ciągu doby, ale również jakość wypoczynku oraz jego rozłożenie w czasie. W drzemce w trakcie dnia nie chodzi tylko o nadrobienie braku snu, ale również na odzyskanie sił w trakcie normalnej aktywności. Ludzki organizm miewa chwile słabości również w ciągu dnia i właśnie te chwile warto przeznaczyć na krótką drzemkę. Dzięki takiej sjeście nasz mózg uporządkuje wszystkie informacje, jakie do niego dotarły do tej pory, oczyści się umysł, obniży poziom stresu i uspokoi się praca serca. Po krótkiej przerwie odzyskamy zapał do pracy, a w naszej wypoczętej głowie pojawi się więcej pomysłów.

Kilka wielkich korporacji wzięło sobie te opinie naukowców do serca i postanowiło swoim pracownikom stworzyć warunki do drzemania. Nie znaczy to oczywiście, że dozwolone jest przesypianie połowy dnia, ale kilkanaście minut snu jest dostępne dla każdego. Do tego celu wydziela się osobne pomieszczenia, w których można odpocząć z dala od pracowniczego zgiełku – na miejscu stoją wygodne fotele, wyposażone w system budzenia. W Nowym Jorku stworzono nawet specjalne centrum, do którego można wpaść w ciągu dnia na relaksujący wypoczynek połączony na przykład z zabiegami kosmetycznymi.

Podobne artykuły


17
komentarze: 5 | wyświetlenia: 6494
14
komentarze: 7 | wyświetlenia: 5931
52
komentarze: 21 | wyświetlenia: 17104
46
komentarze: 20 | wyświetlenia: 6600
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 7116
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49928
33
komentarze: 8 | wyświetlenia: 22584
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4758
17
komentarze: 6 | wyświetlenia: 17400
24
komentarze: 4 | wyświetlenia: 43553
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5961
 
Autor
ArtykułDoświadczyłam dobrodziejstwa drzemki w pracy - wiele razy, mając półgodzinny lunch, wyciągałam się na kanapie i nastawiałam budzik... Mogłam spokojnie pracować dalej z dziećmi na pełnych obrotach.

  belfegor,  16/07/2012

Ci przebiegli kapitaliści są gotowi pozwolić pracownikowi nawet na drzemkę w pracy, byle zwiększyć jego wydajność i wycisnąć więcej dla siebie ;)
Nie ma to jak u nas - na ogół ważniejsze jest markowanie pracy, byle tylko nie zamykać oczu.
Chyba, że:
http://deser.pl/deser/1,83453,(...)45.html

Hehe... nie potrafiłabym tak:)))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska