Login lub e-mail Hasło   

Plurium interrogationum – złożone pytanie

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://magiaperswazji.wordpress.com/2012(...)ytanie/
Plurium interrogationum jest niszczycielskim i bardzo nieczystym zagraniem, które jednak pozwoli Ci przejąć panowanie nad sytuacją.
Wyświetlenia: 1.322 Zamieszczono 23/07/2012

Plurium interrogationum – złożone pytanie

 

Plurium jest bardzo fajnym i skutecznym zabiegiem logicznym. Jest to sofizmat, ponieważ zakłada coś, co jest nieuzasadnione, o czym zresztą zaraz się przekonasz czytelniku.

Plurium, jak tytuł wskazuje, jest pytaniem, ale jakby złożonym z „mniejszych” pytań, które na wstępie sugeruje zamierzony efekt.

Zabieg ten pozawala na to, że nasz rozmówca może odpowiedzieć tylko – tak lub nie. Więc nie może się wykręcić, ani udowodnić, iż nie jest tak jak sugeruje pytanie. Zatem pytanie samo zakłada, odpowiedź. A zadajemy to pytanie najczęściej po to by kogoś jakoś dobić, ośmieszyć, wszystko, co złe i niedobre.

Oto przykładowe pytanie:

Czy nadal bije pan swoją żonę?

Cóż możemy wynieść z tego pytania?

  • Po pierwsze, że nasz rozmówca może odpowiedzieć tak lub nie.
  • To, że może odpowiedzieć tak lub nie, mówi nam, że bił lub bije swoją żonę.
  • Czyli cokolwiek odpowie, wychodzi na nasze – albo ją jeszcze bije albo już nie.
  • Nawet, jeśli będzie próbował zaprzeczyć, przy większej ilości słuchaczy i tak nie będzie miało to znaczenia.

Raczej nie zadajemy tego pytania by wywrzeć wpływ na osobę pytaną. Bo jeśli jesteś tylko z tą osobą, to oboje prawdopodobnie wiecie, jaka jest prawda, więc nie zadziała. Chodzi tu o wywarcie wpływu na osoby trzecie, które oceniają sytuację.

Przedstawię Ci pewien krótki fragment sytuacji, która zdarzyła się kiedyś w Stanach na jednym procesie. Było to mniej więcej tak: Odbywa się proces, podczas przesłuchania oskarżonego, prawnik zadaje mu pytanie, czy nadal wykorzystuje pan seksualnie swoją córkę.

Oczywiście, wszyscy uwierzyli w to, że faktycznie tak jest. Co tym samym sprawiło, że oskarżony przegrał proces. A prawnika bodajże spotkały jakieś małe konsekwencje tak nieczystego zagrania.

Ponieważ było ono nieczyste, oskarżony najprawdopodobniej nie wykorzystywał swojej córki.

Przykłady:

- Czy pański przekręt finansowy spowodował u pana zyski?

- Czy nadal pani zdradza swojego męża?

- Czy nadal pan, panie doktorze bierze łapówki?

Także to już wszystko na dziś. To też ucz się i korzystaj ;)

 

Podobne artykuły


74
komentarze: 18 | wyświetlenia: 64596
59
komentarze: 25 | wyświetlenia: 8149
32
komentarze: 64 | wyświetlenia: 4233
32
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2970
29
komentarze: 55 | wyświetlenia: 24157
29
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3420
27
komentarze: 5 | wyświetlenia: 5872
26
komentarze: 36 | wyświetlenia: 4504
25
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3876
21
komentarze: 26 | wyświetlenia: 4180
21
komentarze: 8 | wyświetlenia: 36267
19
komentarze: 140 | wyświetlenia: 3382
18
komentarze: 38 | wyświetlenia: 6512
18
komentarze: 20 | wyświetlenia: 1698
 
Autor
ArtykułNie rozumiem, co w tym fajnego... i nie rozumiem skąd pomysł, że można odpowiedzieć tylko tak lub nie...

Być może fajnego nic, bo mało moralne, ale ja tylko przedstawiam techniki i ich skuteczność, a nie ich moralność. Nikogo także nie namawiam do ich używania. Większość technik próbuje przedstawić w dobrym świetle, ale nie jestem moralizatorem. Oczywiście, że nie ma powinności odpowiadać na pytanie typu "czy nadal gwałci pan swoje dziecko". Gdy jest jakaś grupa słuchaczy np. w sądzie lub podczas deb ...  wyświetl więcej

"Plurium jest bardzo fajnym i skutecznym zabiegiem logicznym." Przecież sam użyłeś słowa "fajny". A co do całości "fajnie" by było, gdybyś ujął też w artykule co grozi za używanie takiego zabiegu logicznego, bowiem za pomówienia kodeks karny przewiduje obok kary grzywny czy ograniczenia wolności, także karę pozbawienia wolności do 1 roku.

Fajnym w sensie skutecznym, ale mniejsza o to.
Wierze, że osoby czytając moje artykuły są ludźmi inteligentnymi. I tak samo ad baculum, gdy komuś grozimy jest karalne. Jednak myślę, że osoby używające dana technikę, jeśli robią to oczywiście świadomie, to wiedzą jakie są konsekwencje ich użycia. Oczywiście, może się znaleźć ktoś kto będzie robił cos bezmyślnie, ale to jest jego wybór. To ta ...  wyświetl więcej

Na broń potrzebne jest pozwolenie OIDP, podobnie chyba powinno być z wiedzą tego typu. Można zaszkodzić komuś lub sobie. Co do ludzi inteligentnych... nie liczyłabym na to. Na przykład ja przeczytałam:P

Ruski bez zezwolenia sprzedają :P ale mniejsza o to. Naprawdę nie mogę ręczyć za moich czytelników. Prowadzę swój blog na temat który mnie interesuje, mogę oczywiście napisać, że to jest złe, ale czy to coś zmieni. Zresztą większość sofizmatów służy po prostu do wygrywania sporów słownych i perswazji i nie działają tak ostro jak ten. ;) gorzej jakbym prowadził blog na temat tworzenia bomb w domowych warunkach :) haha, jak widać zdarzają się wyjątki :P :DDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska