Login lub e-mail Hasło   

Dotrzeć do gwiazd

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://supersenior.blog.onet.pl
W cyklu Los rozważania o fascynacji gwiazdami nawiazują do wspomnienia z dzieciństwa, i spotkań z hiszpańskimi uczestnikami wojny domowej także u nich modnej pieśni i pieśniarki.
Wyświetlenia: 901 Zamieszczono 25/07/2012

Zapytano mnie kiedyś, czy wierzę w przeznaczenie. Nie wiedziałem, co odpowiedzieć, bo w rzeczywistości nie wiedziałem, czy w przeznaczenie wierzę. Nadal odpowiedzi nie znam. Bo coraz więcej wiem o przeznaczeniu. A moje własne doświadczenie życiowe? Pewnie moja- od dzieciństwa widoczna- skłonność do mądrzenia się sprawiła, że Babcia i ciotki orzekły, że mam być księdzem albo adwokatem. Jeśli to było  moje przeznaczenie, nie sprawdziło się. W liceum przyjaciel z ławki przezwał mnie filozofem. Też się nie sprawdziło. To on został filozofem, dostojnym i wielce zasłużonym, znanym na całym świecie. On mówi w radiu i telewizji na temat ludzkiej egzystencji, osądza ludzkie czyny i wyznacza wartości i sens życia.

Ja mogę się tylko pomądrzyć . Mało kto te moje mądrości czyta.

Dziś wiem, że następujące czynniki kształtują nasze życie: Bóg i jego Wszechmoc, Ja i przekonanie, że potrafię życie ułożyć, Reszta w której się obracam  oraz Los i jego nieuchronność i nieprzewidywalność. Dalej opisuję zdarzenie, o którym  do dziś nie  potrafię powiedzieć, czy było dziełem  Boga owej Reszty, czy zrządzeniem  nieprzewidywalnego Losu. Z całą pewnością i niezależnie od sprawczej przyczyny, niezależnie od trafności mojej oceny, w zdarzeniu tym nie było mojego czynnego udziału. Nie wiadomo też, dlaczego żyję, choć w koło mnie były trupy. Rozważam, co następuje:

Jaki interes miałby Bóg, mnie zachować przy życiu, a pozbawić życia wielu dokoła mnie? Sam nie mogłem w niczym przyczynić się do mego ocalenia i dokonać jakiegokolwiek czynu, aby  przeżyć to zdarzenie, reszta dotyczyła i mnie i wszystkich dokoła. Mało tego. Choć wtedy byłem żarliwym ministrantem i harcerzem, teraz nie jestem wyznawcą najbardziej gorliwym. Z pewnością to przewidział.

Więc jeśli nie Bóg, jeśli nie ja sam, jeśli nie inni ludzie, to tylko Los. Nieprzewidywalny, nierozumny, niesprawdzalny. Sprowadza wszystko do przypadku. I to, co się wtedy mnie przydarzyło, w sierpniowy powstaniowy dzień na warszawskiej Starówce , też było przypadkiem niesprawdzalnym i nieprzewidywalnym.

Dziś wiem, że w świadomości Człowieka trwanie w życiu zależy od sił pozaludzkich, bliżej nieokreślonych, czasem nazwanych, jak owe trzy córki Zeusa, zwane Mojrami.

Wedle innych przekonań życiu każdego człowieka towarzyszy jego osobista Gwiazda, która tylko jemu jednemu błyszczy. Śpiewał mi ojciec przy wtórze gitary o gwiazdeczce, co błyszczała, gdym ja ujrzał świat. Pewnie swojemu dziecku, wtedy urodzonemu, śpiewał podobną pieśń Hiszpan,  idący na barykady Madrytu (tłumaczenie moje, swobodne), obok tekst oryginalny ojcowskiej piosenki:

 

Estrellita, estrellita

la primera que veo,

quiero que seas buena

y me concedas un deseo

Estrellita ¿Como estás?

Me pregunto ¿Que serás?

Un diamante debes ser

di si tu me puedes ver

 

 

Jaka jesteś,
o gwiazdeczko, ta pierwsza, jaką zobaczyłem?

Chciałbym, abyś była dla mnie gwiazdą pomyślną. O gwiazdeczko, stań się diamentem mego życia    

 

O gwiazdeczko coś błyszczała, gdym ja ujrzał świat. Czemu to dziś gwiazdko mała twój promyczek zbladł? Czemu dziś mi tak nie płoniesz, jak za dawnych lat, gdym na matki igrał łonie w promienistych snach

 

Chcę tę gwiazdę poznać, ogarnąć jej otoczenie, by wiedzieć, jak do niej dotrzeć i osiąść na niej, jak znany polski szlachcic. Tyle, że mu się gwiazda z planetą pomyliła.

Mój znakomity kolega po piórze zapisał w podróży "patrzę w niebo gwiazd szukam, przewodniczek łodzi..."

Być może tak jest z przeznaczeniem.  Bo człowiek idzie spokojnie wyznaczoną drogą, może właśnie wiedziony gwiazdami- drogowskazami. Problemy może mieć na skrzyżowaniu, a gdy się drogowskazy pomylą, życie mu się pop…

I ten nieodgadniony, nieobliczalny, najbardziej stanowczy- Los.

Emerytos Bidoklepos

 

Podobne artykuły


72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 91869
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 5477
36
komentarze: 20 | wyświetlenia: 24676
34
komentarze: 35 | wyświetlenia: 2218
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6207
30
komentarze: 35 | wyświetlenia: 4972
29
komentarze: 65 | wyświetlenia: 25056
29
komentarze: 52 | wyświetlenia: 3543
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3701
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 68264
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21718
27
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2106
26
komentarze: 8 | wyświetlenia: 10081
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  awers,  25/07/2012

Nie znam hiszpańskiego poza hasłem "No pasaran!", ale wierzę, że piosenka musiała być śliczna. Mam też nadzieję na rozwinięcie wspomnień. Pozdrawiam.)

Właśnie staram się nieco "liznąć" tego języka, aby przeczytać najnowsze dzieło hiszpańskiego filozofa Fernando Savatera La hermandad de la buena suerte nie tłumaczone na język polski. Polecam tłumaczenie niemieckie luf rancuskie. Można je kupić w ksiegarniach miedzynarodowych. Ok. 60 euro. Emerytos Bidoklepos.

  awers,  25/07/2012

Dziękuję, ale 60 euro to i dla mnie spory wydatek, nawet jeśli ma być inwestycją w filozofię. Prace Zawilskiego powinny Pana zainteresować, w moim artykule jest ich spora lista i ciekawy życiorys.

Kurzden jeden ma swoja szczeguła, jak mawiał pewien koszarowy podkomendny- być może Zawilskiego. Życiorysami się nie zajmuję. więc niewiele o nich czytałem- nie moja szczeguła, nie moja powinność. Zawsze kieruję się zasadą: pilnuj, szewcze, kopyta. Jutro kolejny tekst. Pozdrawiam zs

Uzupełniam wczorajszą odpowiedź na Pański wpis. Dziś pomieściłem w tekście moje swobodne tłumaczenie hiszpanskiego tekstu oraz tekst polskiej piosenki. W obu przypadkach są to pierwsze zwrotki. Tekst hiszpański śpiewała w latach czterdziestych amerykańska gwiazda operowa, Lily Ponce.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska