Login lub e-mail Hasło   

Idea stylu vintage

Słowo vintage nie od zawsze istniało w świecie mody. Pierwsi projektanci zaczerpnęli je z terminologii winiarskiej.
Wyświetlenia: 867 Zamieszczono 26/07/2012

Mianem tym określano wino przygotowane z wykorzystaniem winogron zebranych w jednym roku. Ich koncepcja nie była zresztą wcale szczególnie innowacyjna, styl vintage opierał się bowiem przede wszystkim na sięgnięciu wstecz do epok, które można już uznać za minione.

Sam styl vintage zakłada noszenie ubrań pochodzących z innych epok (a więc odwoływanie się do stylów, które wyszły już z mody), w cenie są więc przede wszystkim oryginalne ubrania, które zachowały się z dawniejszych okresów i teraz czekają na lepsze czasy na dnie szafy. Ponieważ jednak styl ten zyskał sobie dużą popularność wśród młodzieży, konieczne stało się dopasowanie go do ich potrzeb. Nie każda nastolatka mogła liczyć na ciuchy pozostawione przez swoją mamę lub inną krewną i pamiętające czasy, gdy one same były jeszcze podlotkami. Wiele domów mody zaczęło więc specjalizować się w produkcji ubrań utrzymanych w staromodnym stylu. Również serwisy internetowe oferują możliwość wystawienia ciuchów z poprzednich epok na sprzedaż. Nie trudno więc będzie znaleźć staromodne torebki jakie widać poniżej:

Vintage bagStylowa torebkaTorebka

W sprzedaży pojawiły się ubrania nowe i wysokiej jakości, które jednak do złudzenia przypominały stroje noszone przez matki i babki dzisiejszych nastolatek, a sklepy vintage zajmujące się ich dystrybucją błyskawicznie zyskują sobie uznanie w oczach najbardziej nawet wymagających klientek. Te ostatnie nie miały zresztą wątpliwości co do tego, że robienie w nim zakupów jest strzałem w dziesiątkę zwłaszcza, że styl retro szybko okazał się wyjątkowo odporny na zmianę trendów. I tak do mody wracają spódniczki w groszki i inne staromodne kreacje:

O tym, że mamy w jego przypadku do czynienia ze stylem nieprzeciętnym najlepiej świadczy zresztą to, że jego oddziaływanie nie ogranicza się wyłącznie do świata mody, choć rzeczywiście, właśnie w tym kontekście wydaje się najsilniejsze. Styl vintage zachwyca również architektów wnętrz, którzy proponują go klientom zastanawiającym się nad tym, jak zaplanować niedrogi, a przy tym wyjątkowo niebanalny salon lub sypialnię. Jak nietrudno się domyślić, również w tym kontekście możliwe jest nie tylko wykorzystywanie starych sprzętów, ale również odwoływanie się do rozwiązań stylizowanych, z którymi mieliśmy do czynienia również w świecie mody. I tu również możemy się posłużyć przykładami odnawianych stylowych mebli:

Do opracowania artykułu posłużyłam się zdjęciami produktów z działów „Vintage” i „Meble” serwisu DecoBazaar.

Podobne artykuły


26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 8923
71
komentarze: 22 | wyświetlenia: 17506
21
komentarze: 22 | wyświetlenia: 3057
17
komentarze: 5 | wyświetlenia: 36884
15
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1714
13
komentarze: 13 | wyświetlenia: 29367
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5966
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 10950
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3574
28
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5425
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 66885
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21542
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1648
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Nie lubię mody. Moda jest dla ludzi, którzy nie mają własnego zdania i wyobraźni.

Właśnie o całą wyobraźnię chodzi w modzie :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska