Login lub e-mail Hasło   

(3) Los w moim życiu

Kolejny felieton z cyklu "Moje porachunki z Losem" odnosi się do różnych sytuacji życiowych, w których najbliżsi pakowali mnie w tarapaty a partyjni wrogowie klasowi- pomagali.
Wyświetlenia: 925 Zamieszczono 26/07/2012

Czym jest  Los, na który często się powołujemy?

 W powszechnym osądzie los to coś, co się przydarza przypadkowo zależnie od wyższej Mocy, a człowiek nie ma  wpływu ani na pojawienie się zdarzenia, ani na jego przebieg, ani na uniknięcie, ani na jego skutki. Mieści się w nim ludowe przekonanie o nieuchronności, wyrażane porzekadłem „będzie, co komu sądzone”.

 Ale to ludowe przekonanie też do mnie nie trafia. Bo nadal nie wiem ani przez kogo sądzone, ani co jest treścią tego sądu. Kiedyś, przed laty Babcia orzekła, że mam być księdzem albo adwokatem. Nic z tego. Nie byłem nawet blisko. Bliżej mi było do zachwytu ciotki nad moim wypracowaniem z drugiej klasy. Miało bowiem zawierać wyrazy z literą „ó”. Nie pamiętam, jak mi ogórek pasował do wiewiórki, ale dostałem piątkę i najwyższe uznanie u ciotki- zdaje się, była analfabetką.

Kiedy wchodziłem w dorosłe życie,  inna ciotka przepowiadała mi przyszłość wielkiego polityka, a szlachcianka- kuzynka wyklinała za przynależność do organizacji o mało religijnych walorach. Z organizacji mnie wyrzucili za pochodzenie. Nie dość, że ojciec był sanacyjnym policjantem to jeszcze szlacheckiego rodu, dziadek młynarzem czyli  wiejskim burżujem, babcia  szlachcianka miała na wsi sklep z wyszynkiem, więc jako szlachta rozpijała naród.

Prawie przez całe dojrzałe życie wypełniałem tzw. ankiety personalne, gdzie dwie pozycje czytano dokładnie: pochodzenie i członkowie rodziny  za granicą. Naiwnie pisałem, że ojciec był policjantem, a rodzina  na Kresach była za granicą. Sekretarz partii uświadomił mnie kiedyś, że należy pisać o ojcu „inteligent pracujący”, a rodzina wcale nie przebywa za granicą. „Kura nie ptak, a polska nie zagranica- aluzję zrozumiał?”

Zanim mnie ostatecznie i bez prawa powrotu wyrzucono z pracy, wytykano mi różne wybryki.  Kiedyś na tzw. szkoleniu wygłosiłem referat o alienacji, manipulacji i indoktrynacji, stwierdzając, że wychowanie jest indoktrynacją. Na pytanie z sali, czy wychowanie socjalistyczne też, odpowiedziałem, że tym bardziej. Chociaż dzisiaj nie zmieniłbym ani jednej tezy, bo tamtejsze socjalistyczne to pikuś wobec kapitalistycznego.
Zabawna anegdota z tamtych czasów. Zostałem zaproszony na prelekcję w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi. W swietlicy był tłum. Prelegentem miał być dziennikarz o tym samym imieniu i nazwisku. Gdy miejscowy pop (sekretarz partii) wyjaśniał pomyłkę, z sali padł okrzyk "do d...z takim redaktorem".

Chyba wtedy powiedziano mi, że niezbadane są wyroki uboskie, co mi się bardzo podobało i rozpowszechniałem jako dobry żart. Inny sekretarz partii zrobił ze mnie czeladnika stolarza, gdy w stanie wojennym wyrzucili mnie z pracy. Mój los przypieczętowała Anna German, orzekając, że

jest zwykłym szarym dniem

Emerytos Bidoklepos

Podobne artykuły


39
komentarze: 22 | wyświetlenia: 4944
35
komentarze: 25 | wyświetlenia: 27616
30
komentarze: 5 | wyświetlenia: 8307
29
komentarze: 14 | wyświetlenia: 2676
24
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1268
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 9001
20
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6728
19
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2433
19
komentarze: 21 | wyświetlenia: 2040
17
komentarze: 15 | wyświetlenia: 4929
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Witam!

Pan nie czyta tekstów innych, aby uzyskać stopień doktora według mnie nie trzeba kończyć konkretnej szkoły, potrzebna jest konkretna wiedza jednak to społeczeństwo "uznaje" doktorat. Doktor który uzyskał dyplom jest doktorem dla ludzi którzy uznają mądrość tego świadectwa.
Dziś będąc "Niewolnikiem Polskiej Wojny" wątpię od pewnego czasu w słuszność działań starszych pokoleń.

...  wyświetl więcej

Z tego się sens wywodzi, że dziura w gitarze nie szkodziDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska