Login lub e-mail Hasło   

Przyśpieszone dojrzewanie

Napisała do mnie romska dziewczynka. Wiadomość była przemyślana i zwięzła. Zaznaczyła, że nie ma środków na koncie(budujące)... i, że zależy jej na akurat mojej odpowiedz...
Wyświetlenia: 875 Zamieszczono 27/07/2012

Napisała do mnie romska dziewczynka. Wiadomość była przemyślana i zwięzła. Zaznaczyła, że nie ma środków na koncie(budujące)... i, że zależy jej na akurat mojej  odpowiedzi bo poczytała o mnie co nieco i ja...wiem wszystko;). Pytanie dotyczyło ewentualnego kandydata do zamążpójścia i czy będzie to ten co wybrała... jej rodzina czy ktoś inny?
Powiedzmy Patrycja miała niecałe piętnaście lat i prawie sprecyzowany kierunek na życie. Na moje pytanie - czy jesteś  gotowa na zmianę stanu? - jej odpowiedz była prozaiczna! - my cyganki w tym wieku wychodzimy za mąż i to jest marzeniem każdej romskiej dziewczyny. Jej dylemat polegał na czymś zupełnie innym a mianowicie pytanie brzmiało - czy jej mąż będzie ją szanował i nie będzie bił tak jak wujek i ojciec swoje żony! Moja reakcja była co najmniej szokowa! wyobraziłam sobie moją 18-letnia córkę i jej bezproblemowe życie oraz pytanie tej prawie piętnastolatki. Na moje okrężne pytania ona zwyczajnie powiedziała, ze nie ma się zwyczajnie co pani przejmować bo u nas to normalne! problem może tylko dotyczyć rękoczynów i to jedyne zmartwienie! Na moje argumenty typu, że może być przed Tobą wszystko oraz jesteś zbyt młoda jej odpowiedz była stanowcza - u nas tak jest!
Miała jeszcze problem z ojcem, który nie mieszkał z nimi a obecnie  ma nową rodzinę i jej dodatkowy dylemat dotyczył właśnie kontaktów z nim. Moje spojrzenie na problem nie wniosło zbyt pozytywnych aspektów bo szanowny tatuś miał już zupełnie nowa życie i troje dzieci a ona zwyczajnie po dziecinnemu dalej za nim tęskniła oraz ZA PEŁNĄ NORMALNĄ RODZINĄ! tatuś jednak nie przejawiał ochoty do obcowania z pierworodną a ona z ufnością dziecka  na to liczyła!
Na jednej odpowiedzi się jednak nie zakończyło bo na zasadzie dasz palec a zażądają całej ręki jej pytania brnęły dalej. Uznałam, iż należy to w końcu  przerwać i ucięłam konwersację stanowczo! Powiedziałam,że z mojej wiedzy żadna z jej cioć ani kuzynek za darmo naszej populacji ani nikomu nie pomaga a ja na ile mogłam to jej pomogłam ale dalej jak coś chce więcej wiedzieć niech zapyta właśnie swoje ciocie albo kuzynki! Na tym nasz kontakt się zakończył!
Mamy XXI wiek a dla niektórych narodowości czas się zatrzymał, najgorsze jest to, ze oni nawet nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji i chyba do końca nie wiedzą, ze może być oraz można żyć inaczej. Są zwyczajne kontrakty albo transakcje a nie ma miejsca na uczucie! Kobieta jest spychana na margines życia i chyba na własne życzenie. To co dla nas jest szokiem dla nich normalne i nikt nie myśli aby sprzeciwić się stereotypom albo chociażby własnej rodzinie!
Dzieci romskie muszą szybciej dorosnąć i ciągle żyją w cieniu swoich mężczyzn. Dla nich demokracja i feministyczne poglądy są  w dalszym ciągu nie do zaakceptowania i chyba muszą dużo jeszcze się nauczyć!

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1538
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2647
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1286
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3176
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2103
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2105
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1061
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1007
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 488
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2514
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 854
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3515
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Bradzo przytlaczajacy bolesna prawdziwoscia artykul...Dzieki...
Zastanawiam sie jak pomoc tym dziewczynom/mlodym kobietom bez bycia posadzonym o brak tolerancji czy szacunku dla ich tozsamosci kulturowej.....

Karo, ten problem nie dotyczy tylko kobiet/dziewczat romskich...

Pozwol , ze zrobie tu mała dygresje.
Pracując w Bosni dla UNHCR w latach 90-ych dostąpiłem wątpl

...  wyświetl więcej

  *Karo*  (www),  28/07/2012

masz rację, wiem, że to nie tylko tam, ale w Bośni ja nie byłam to raz a dwa to mam namacalne i z nimi kontakt! oraz widzę ich życie jako dalszych sąsiadów, ale świat tam nie ma interesu i nikt się tym nie zajmuje:(Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska