Login lub e-mail Hasło   

Najtrudniejsza jest pierwsza zbrodnia

Pierwszy modyfikowany genetycznie produkt zabił 37 osób
Wyświetlenia: 935 Zamieszczono 28/07/2012

Banan GMO

Pierwsza zbrodnia jest najtrudniejsza

Pierwszy modyfikowany genetycznie produkt wprowadziła na amerykański rynek japońska firma Showa Denko. Wyprodukowany z udziałem organizmów modyfikowanych genetycznie: L-tryptofan zabił 37 osób i spowodował nieodwracalne zmiany u ponad tysiąca.

Tak wyglądał początek kariery „wspaniałej” technologii, która zdaniem jej zwolenników, ma zmienić świat na lepsze. Niestety bardzo wiele wskazuje na to, że waleczni obrońcy stosowania GMO na skalę przemysłową mają inny, bardziej przyziemny cel przed sobą.

Przypadek Troya Rusha

Na farmie Rushów pojawił się detektyw wynajęty przez firmę Monsanto, który wypytywał o wysiewanie nasion z zebranych plonów, co jest przez producenta zakazane. Firma dba o to żeby rolnicy rokrocznie kupowali nasiona na siew, a nie korzystali z tego, co zebrali do ponownego zasiewu. Jakiś czas później Monsanto wniosło oskarżenie przeciw Rushom na podstawie próbek, które rzekomo pobrano z ich pól. Szkopuł w tym, że właściciele farmy twierdzą, że detektyw nie wziął żadnych próbek, nie miał też nakazu sądowego, więc albo zdobył próbki nielegalnie, albo w ogóle pochodziły z innej uprawy.

Donosicielu do dzieła!

Firma Monsanto uruchomiła specjalny darmowy numer telefonu, i zachęca farmerów, aby informowali o znanych im przypadkach nielegalnego wysiewu nasion. Atmosfera życzliwości i wzajemnej pomocy, typowa dla amerykańskiej prowincji zaczęła się powoli psuć.

GMO w Indiach

Farmerzy w Indiach nie mają dostępu do nasion bawełny wolnych od GMO. Są rozgoryczeni. Twierdzą, że są zmuszeni do stosowania odmian GMO, oraz że do ich uprawy muszą stosować nawet więcej środków chemicznych, niż w uprawach tradycyjnych. Teza, że GMO pozwoli ograniczyć stosowanie chemii w rolnictwie brzmi fałszywie w obliczu samej choćby nazwy pierwszej masowo sprzedawanej rośliny GMO – bawełny Roundup ready, co oznacza, że jest to odmiana „gotowa na Roundup”, czyli odporna na truciznę zabójczą dla chwastów i dla nas.

Żywność jest potężniejsza od broni. To najlepszy sposób na kontrolowanie ludzkości” - twierdzi Vandana Shiva, kobieta, która stworzyła w Indiach coś na kształt Arki Noego dla roślin. Prowadzi uprawy zachowawcze tradycyjnych odmian roślin, aby uchronić je przed wyniszczeniem.

Vandana Shiva uważa, że strategicznym celem korporacji chemicznych i biologicznych jest objęcie ochroną patentową większości roślin użytkowych i czerpanie z tego nieograniczonych zysków po wsze czasy. Odnoszę wrażenie, że może mieć sporo racji.

To kilka refleksji po obejrzeniu filmu „Świat wg Monsanto”. Temat został zaledwie dotknięty, ale może w takiej odchudzonej postaci znajdzie więcej czytelników niż długie i przepełnione informacjami teksty, jakich nie brakuje w sieci.

Mucha Monsanto

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1330
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1185
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 735
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 617
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 778
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 444
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 841
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 747
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  barkarz  (www),  04/08/2012

Jesteś pewien, że żywność GMO jest szkodliwa? Czy wiesz ile produiktów GMO spożywasz każdego dnia? Tutaj w Polsce, nie w Ameryce, nie w Indiach.

Co łączy modyfikacje genetyczne i rozszczepienie jądra atomu? Zmiany są nieodwracalne. Może to trucizna a może nie, ale tej reakcji nie da się odwrócić, więc modyfikacje genetyczne powinny zostać w laboratoriach, póki nie poznamy wszystkich skutków jej użycia.

  embios  (www),  06/08/2012

NIe jestem pewien, ale wolę nie ryzykować. Ryzyko jest ogromne. Skala zagrożenia jest niewyobrażalna. I nie tak bardzo obawiałbym się bezpośredniej szkodliwości tego świństwa, w końcu jakość żywności, nawet tej bez GMO pozostawia bardzo wiele do życzenia.
Najbardziej boję się zakłócenia równowagi w przyrodzie oraz tego, że za 20 lat już nie będziemy mieli wyboru, bo koncerny takie jak Monsa ...  wyświetl więcej

  embios  (www),  06/08/2012

I jeszcze jedno: azbest i eternit też kiedyś uznano za nieszkodliwe...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska