Login lub e-mail Hasło   

Obróbka CNC w produkcji seryjnej i zadaniowej

Technologia obróbki mechanicznej, wykorzystująca sterowanie CNC, upowszechnia się w produkcji niskiego typu, takich jak jednostkowa i małoseryjna.
Wyświetlenia: 1.118 Zamieszczono 29/07/2012

Współczesne obrabiarki i maszyny technologicznie powszechnie wyposaża się w układy sterowania komputerowego CNC (ang. Computer Numerical Control). Niegdyś były to układy sterowania elektronicznego NC (Numerical Control). Różnica związana jest z wykorzystaniem komputera, jako głównej jednostki sterującej maszyną - w przypadku sterowania typu CNC. Istotą sterowania CNC jest zapisanie przebiegu technologi obróbki lub działania maszyny w postaci numerycznego programu sterującego. Pojecie numeryczny należy kojarzyć z postacią zapisu programu w konwencji znaków numerycznych, czyli po prostu liczb.

Maszyny sterowane w technice CNC zasadniczo różnią się od odpowiednich urządzeń konwencjonalnych, sterowanych ręcznie przez operatora lub mechanicznie. Są prostsze w budowie, w zakresie kinematyki, łańcuchy kinematyczne są krótkie, występuje mała liczba przekładni, lub wcale ich nie ma. W maszynach tych nie występują korbki ani pokrętła ręczne. Z każdą sterowaną osią związany jest oddzielny napęd elektryczny, który może być wspomagany hydraulicznie w przypadku ciężkich zespołów maszyn.

Pierwsze układy sterowania stwarzały wiele problemów z ich obsługą i praktycznym wykorzystaniem, były zawodne i uciążliwe w zastosowaniu, np. w produkcji seryjne,j a niemożliwe do zastosowania w produkcji jednostkowej. Współcześnie, kiedy układ sterowania skonfigurowany jest w oparciu o komputer sprawia, że urządzenia mogą być bardzo elastyczne w wykorzystaniu. Wdrożenie nowej technologi w warunkach produkcji niskiego typu nie musi być czasochłonne a przezbrojenie maszyny następuje w sposób automatyczny (maszyny samoprzezbrajające się). Opracowanie i wdrożenie technologi może odbyć się przy stanowisku z poziomu panelu operatorskiego, na zasadach tzw. programowania warsztatowego. To pozwala na stosowanie obróbki CNC w produkcji zadaniowej, jednostkowej, na którą dzisiaj jest duże zapotrzebowanie, Ma to ogromne znaczenie przy wytwarzaniu prototypów nowych wyrobów i detali i wdrażaniu wysokowydajnych oprzyrządowań technologicznych takich jak formy wtryskowe, narzędzia specjalne do obróbki plastycznej itp. We wspomnianych zastosowaniach szczególnie upowszechniły się podstawowe techniki obróbki metali jak toczenie CNC, frezowanie CNC, obróbka elektroerozyjna, rzadziej szlifowanie.

Podobne artykuły


8
komentarze: 79 | wyświetlenia: 1146
111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 60708
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32581
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31287
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63509
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 64968
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23268
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 28829
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28509
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23488
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26315
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26668
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska