Login lub e-mail Hasło   

Studenckie wakacje - pomyśl o finansach

Letnia sesja egzaminacyjna na uczelniach dobiegła końca. Do jej kolejnej, wrześniowej odsłony pozostał ponad miesiąc. Co zrobić tak dużą ilością czasu wolną od zajęć i nauki?
Wyświetlenia: 879 Zamieszczono 29/07/2012

Wakacje studentaOdpocząć - to pierwsze, co nasuwa się na myśl o wolnym, wakacyjnym czasie. Ale długie wakacje można wykorzystać również, żeby podreperować swój studencki budżet.

Wakacyjna praca to sprawdzony sposób zarobienia na kolejny semestr. Za zarobione w dwa miesiące pieniądze na pewno nie utrzymamy się przez cały rok akademicki, jednak zarobiona kwota pozwoli nieco odciążyć rodzinę, która pomaga nam w utrzymaniu. Studenci pracują nie tylko w kraju, ale często wyjeżdżają do pracy za granicą, szkoląc dodatkowo język. Ale nie o takim sposobie dbania o finanse chcę dziś napisać.

Wakacyjny wolny czas to także dobry moment na przyjrzenie się ofertom banków w zakresie produktów dedykowanych studentom. Dzięki nim możemy usprawnić - logistycznie i finansowo - nasze akademickie życie. Krok pierwszy to sprawdzenie ofert kredytów studenckich i zapoznanie się z zasadami i warunkami jakie rządzą tą wyjątkową formą wsparcia. Są to kredyty oferowany przez komercyjne banki, jednak przy wsparciu skarbu państwa. Dofinansowanie sprawia, że oprocentowanie kredytu studenckiego jest wyjątkowo korzystne w porównaniu do ofert dla "zwykłych" klientów - na tyle, że taki kredyt sam w sobie może stanowić inwestycję. Kredyt spłaca się dwa razy dłużej niż otrzymuje jego raty. Dodatkowo jeśli podczas studiów kredytobiorca będzie miał wysoką średnią ocen - w przyszłości może starać się o umorzenie części kredytu.

Jeśli dopiero wybierasz się na studia, znajdź też w wakacje chwilę na przejrzenie ofert banków pod kątem rachunków studenckich. Własne konto to rzecz bez której ciężko funkcjonować na uczelni i poza nią. Będzie też niezbędne, jeśli zdecydujesz się na opisany wyżej kredyt. Rozbudowana bankowość elektroniczna (również mobilna) i niskie opłaty (lub ich brak) za prowadzenie konta to przywileje jakie banki rezerwują dla studentów.

Kolejnym produktem dedykowanym studentom są specjalne karty kredytowe. Co prawda limit zadłużenia na nich jest stosunkowo niewielki, jednak kryteria przyznawania takiej karty są dostosowane od żaków i zamiast zdolności kredytowej, umowy o pracę i dochodów bank sprawdzą średnią ocen, stypendia i kierunek studiów potencjalnego klienta. Niektóre banki oferują konta kredytowe wolne od opłat za ich prowadzenie. Zatem przy odrobinie samozaparcia i dyscypliny w terminowym spłacaniu zadłużenia taka karta zupełnie za darmo da nam dostęp do niewielkiego kredytu na nieprzewidziane wydatki, z którego możemy skorzystać w każdej chwili.

Decydując się na skorzystanie z któregokolwiek studenckiego produktu najlepiej zapoznać się z ofertami kilku banków i zwrócić uwagę na ewentualne dodatkowe opłaty przewidziane w regulaminie. Przemyślany wybór pozwoli nam uniknąć nieplanowanych wydatków i cieszyć się swobodnym dostępem do zgromadzonych środków, a być może także ich pomnażanie.

--

Agnieszka Zakrzewska
KontoStudenta.pl - informacje o kontach studenckich
www.kontostudenta.pl

Podobne artykuły


77
komentarze: 112 | wyświetlenia: 38629
56
komentarze: 83 | wyświetlenia: 11791
17
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1780
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 8451
71
komentarze: 24 | wyświetlenia: 18061
33
komentarze: 5 | wyświetlenia: 14035
28
komentarze: 13 | wyświetlenia: 4147
20
komentarze: 3 | wyświetlenia: 41661
19
komentarze: 17 | wyświetlenia: 8597
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 94883
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 4800
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 10595
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska