Login lub e-mail Hasło   

10 powodów, dla których warto pisać dziennik

.
Wyświetlenia: 2.371 Zamieszczono 29/07/2012

Wiele osób nie wierzy w sens prowadzenia dziennika albo uważa, że to jest zajęcie tylko dla osób, które mają jakiś problem ze sobą. Jeszcze inni nie mogą znaleźć na to czasu lub sądzą, że nie są dość dobrymi pisarzami. Dlatego postanowiłam przygotować wpis i zapoznać Cię z powodami, dla których warto pisać pamiętnik. Nie przejmuj się swoimi umięjętnościami pisarskimi - Twój dziennik nie musi być tak poruszający jak na przykład zapiski Anne Frank. Jeśli masz problemy ze znalezieniem czasu, to zacznij od pisania 5 minut dziennie.   

"Pisanie, wyrażanie siebie może nas uzdrowić. To może nas wesprzeć, sprawić, że nauczymy się koncentrować, a także polepszyć nasze życie i samopoczucie. Kiedy śmiejemy się lub płaczemy, czy to ze smutku czy ze szczęścia, to poprzez prowadzenie dziennika możemy lepiej zrozumieć nas samych jak i siebie nawzajem." - Doreene Clement

 

1. Poznajesz swoje emocje Regularne pisanie i czytanie pamiętnika pozwalają przyjrzeć się swoim emocjom i uczuciom. Czytając zapiski z perspektywy czasu, możesz na nie spojrzeć z dystansu i spokojnie przeanalizować. To daje Ci dokładne informacje na temat Twojej inteligencji emocjonalnej. Zaczynasz zauważać, z jaką emocją masz największy problem oraz co ją najczęściej powoduje. Dostrzegasz też różne czynniki i sposoby, które pomagają Ci uspokoić się, osłabić jakąś emocję albo całkowicie z niej wyjść. Oczywiście poznajesz również swoje pozytywne reakcje i mocne strony. Dowiadujesz się też, na czym polegały Twoje błędy, a dzięki temu wiesz, co poprawić.

2. Oczyszczasz umysł Na pewno niejednokrotnie zdarzyło Ci się nie móc zasnąć, skoncentrować albo uspokoić, ponieważ wiele myśli krążyło Ci po głowie. Być może było to spowodane natłokiem spraw do załatwienia, różnymi zobowiązaniami albo niemożnością znalezenia rozwiązania jakiejś sytuacji. Po prostu czułeś się przytłoczony. W takiej sytuacji przelanie tych wszystkich myśli na papier, a tym samym wyrzucenie ich z umysłu jest niezwykle oczyszczające.

3. Wyciszasz się Jeśli zdecydujesz się na klasyczny papier i ołówek lub długopis, to odpoczniesz psychicznie i wyciszysz się. Chwila samotności i spokoju z dala od telewizji, bezsensowych rozmów, Twittera, Facebooka i skrzynki pocztowej, dobrze Ci zrobi. To ważne, aby ograniczyć hałas i wszelkie zakłócenia do minimum. Inaczej nie będziesz mógł się skupić na myśleniu i pisaniu rzeczy, które potem będzie warto przeczytać.

4. Zdrowiejesz Zaskakujące, prawda? Jednak badacze (James W. Pennebaker, profesor psychologii na Uniwersytecie Teksańskim w Austin oraz Joshua M. Smyth, profesor nadzwyczajny psychologii na Uniwersytecie Stanowym Dakoty Północnej) dowodzą, że pisanie dziennika jest dobre nie tylko dla duszy, ale także dla ciała. Odkryli oni, że ludzie, którzy piszą o swoich najgłębszych myślach i uczuciach związanych z przykrymi wydarzeniami mają silniejszą odporność oraz bywają u lekarza o połowę rzadziej niż inni. Joshua M. Smyth przeprowadził też badanie, które wykazało, że pisanie o stresującym doświadczeniu zmniejsza objawy fizyczne u pacjentów z przewlekłymi chorobami. Zespół monitorował 112 pacjentów cierpiących na zapalenie stawów lub astmę. Badanych poproszono o pisanie w dzienniku przez 20 minut trzy dni z rzędu. Mieli oni zapisać każde stresujące zdarzenie albo opisać miniony dzień. 50% osób, które wyraziły swoje przykre emocje na papierze, wykazało znaczną poprawę po czterech miesiącach.

5. Rozwijasz umiejętności pisarskie Notując w dzienniku, zmuszasz się do formułowania logicznych i połączonych przyczynowo-skutkowych zdań. Chcąc jak najlepiej oddać swoje myśli albo szczegółowość opisu, używasz porównań, epitetów i coraz bardziej skomplikowanych słów. Z biegiem czasu wykształcasz też swój indywidualny, charakterystyczny styl. Kto wie, być może kiedyś założysz swojego bloga i zdobędziesz całą rzeszę wiernych czytelników? :)

6. Uczysz się wyrażać swoje myśli Eee... - pomyślisz sobie - przecież ja umiem wyrażać swoje myśli, co to za problem?! Naprawdę? Gdyby tak faktycznie było, to pewnie nie miałbyś żadnych problemów w komunikacji z ludźmi. Zawsze byłbyś dobrze odbierany i rozumiany, a ja z dużą dozą prawdopodobieństwa podejrzewam, że tak nie jest. Przecież większość potyczek wynika z opacznego zrozumienia czyichś myśli, intencji. Dlatego warto zacząć pisać pamiętnik choćby dla poprawienia relacji z innymi ludźmi.

7. Rozwijasz umiejętności analityczne Opisując jakąś kłopotliwą sytuację, myślisz o niej i jednocześnie zaczynasz szukać potencjalnych rozwiązań. Co więcej praca nad problem na kartce papieru, czy to w sposób linerny (zwykła notatka) czy też w sposób nielinearny (mapy myśli, schematy, drzewka) to o wiele lepsze wyjście niż kotłowaniego danej kwestii w głowie. A łącząc ze sobą te dwa sposoby myślenia (logiczny i twórczy), jesteś w stanie uzyskiwać najlepsze pomysły. No bo kto powiedział, że pisanie pamiętnika to standardowe zapiski linijka po linijce?

8. Kontrolujesz swoje postępy i rozwój Dziennik świetnie się też sprawdza w przypadku realizacji wyznaczonych celów. Dokładnie wiesz, w którym miejscu się znajdujesz. Dzięki temu możesz sobie pozwalić na ewentualną zmianę planów - dołożenie lub usunięcie jakichś elementów, przyspieszenie lub spowolnienie działania itd. Śledząc swoje postępy i zauważając poprawę, dodatkowo motywujesz się do dalszej realizacji celów. Wszelkie postępy tyczą się też Twojego rozwoju osobistego. Dzięki pamiętnikowi dostrzegasz obszary, nad którymi musisz jeszcze popracować. Zauważasz swoje świetne pomysły, mocne i słaby strony, nowe talenty i zainteresowania.

9. Gromadzisz najlepsze momenty swojego życia Niestety (i jednocześnie -stety) nasza pamięć jest wybiórcza. Gdyby miała zapisywać każdy moment naszego życie to pewnie byłoby to nie lada wyzwanie. Druga kwestia jest taka, że dla naszego mózgu nie ma przeszłości ani przyszłości. Istnieje tylko teraz. Pewnie sobie pomyślisz "no, ale jak to? - przecież mogę myśleć o minionych wydarzeniach". No tak, ale myślisz teraz, w tym konkretnym momencie. Dlatego, jeśli na przykład przypominasz sobie jakieś przykre wydarzenie, którego kiedyś doświadczyłeś, to automatycznie uruchamiają się wszystkie niemiłe doznania. Po raz kolejny przeżywasz tę sytuację. No właśnie - a gdyby tak wykorzystać pamiętnik do przypominania sobie najlepszych chwil z naszego życia? Jeśli tak, to warto zadbać, aby opis był szczegółowy i dokładny. Tak, abyś mógł po kilku latach, wyraźnie zobaczyć cały obraz.

10. Odkrywasz siebie i swoje potrzeby na nowo Niezadowolenie, rozczarowanie i brak szczęścia często wynikają z tego, że sami nie wiemy, czego chcemy od życia. No, a jak można coś dostać, osiągnąć, jeśli sami nie potrafimy w 100% określić, co to jest? Zdarza się też, że gdy już się "określimy", to z upływem czasu zapominamy o motywach swojego działania. Nie zastanawiamy się, dlaczego robimy to, co akurat robimy. Dlatego potrzebujemy weryfikować siebie na bieżąco. Ciągle przecież się zmieniamy. Tak samo zresztą jak nasze marzenia, ambicje, potrzeby i cele. Dziennik pozwala nam kontrolować samych siebie oraz sprawdzać, czy oby na pewno się nie oszukujemy.

   

Jeśli zdecydujesz się na pisanie pamiętnika, to pamiętaj, aby być ze sobą absolutnie szczerym. Inaczej nie licz na to, że uda Ci się choć w minimalnym stopniu udoskonalić swoje słabsze strony. O czym jeszcze powinieneś pamiętać? Nie zmuszaj się do pisania codziennie, jeśli tego "nie czujesz". Może pisz dłuższy wpis raz w tygodniu albo obszerne podsumowanie na koniec miesiąca? Jeśli chcesz, to pisz tylko wtedy, gdy wydarzy się coś, co Cię znacznie poruszy. Co do kwestii technicznych to najpierw proponuję wybróbować długopis i kartkę. Choć ja sama korzystam z wielu aplikacji mobilnych i na bieżąco śledzę nowinki technologiczne, to w tym aspekcie wolę jednak papier. Między innymi ze względów, które opisałam w punkcie 3. Jako ciekawostkę dodam też, że dzienniki prowadzili na przykład Isaac Newton czy Albert Einstein. Może warto dołączyć do tego elitarnego grona? :)

źródło: www.magdabednarczyk.uniinfo.pl

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1538
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2629
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1285
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3157
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2102
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2105
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1059
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 959
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 476
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2514
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 852
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3514
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  hussair  (www),  02/08/2012

Warto, warto!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska