Login lub e-mail Hasło   

List domu... do domowników

Józefosław, 07.07.2012 Kochani Domownicy! Nie żebym się czepiał, ale korzystając z okazji, że Was nie ma, a cisza i spokój panują jak nigdy, nie ma brudnych ciuc...
Wyświetlenia: 865 Zamieszczono 02/08/2012

fot. pruszynski dachy

Józefosław, 07.07.2012


Kochani Domownicy!

Nie żebym się czepiał, ale korzystając z okazji, że Was nie ma, a cisza i spokój panują jak nigdy, nie ma brudnych ciuchów porozrzucanych w najdziwniejszych miejscach, a sterty kurzu nie zalegają pod szafkami, postanowiłem do Was napisać i zaproponować wprowadzenie kilku zmian, by żyło nam się lepiej. Tak, kosz na brudną bieliznę niewątpliwie by się przydał, ale pomyślałem też o czymś innym, co sprawi, że nasze wspólne życie stanie się jeszcze przyjemniejsze. Mianowicie chodzi o to, żebyśmy zaczęli być bardziej oszczędni, bardziej eko w prawdziwym, dobrym słowa tego znaczeniu! Wiem, wiem co teraz myślicie, ale zmienicie zdanie jak  policzycie, ile takie małe zmiany przynoszą korzyści. Zresztą kiedy mam Wam o tym napisać, jak nie w wakacje?

Zacznijmy od prądu. Niewiele trzeba byśmy wspólnie na jego oszczędzaniu zarobili. Najpierw plusy: macie laptopy - one zużywają mniej energii niż klasyczne PC, ale przy tej okazji przypomnę Wam, że zawsze zostawiacie sprzęty  nie włączone, tylko uśpione: telewizor, dvd, dekoder, drukarka, nawet ładowarki często nie wyjmujcie tylko odłączacie telefon i znikacie! Przecież nawet w czasie czuwania, sprzęty pobierają energię. Już nawet dzieci w przedszkolu to wiedzą! Idźmy dalej: jeśli wybieracie prysznic zamiast kąpieli oszczędzacie i wodę i prąd. Na 20 minutowy  śpiew pod prysznicem zużywa się średnio 50 litrów, na kąpiel w wannie potrzebujemy nawet do 250 litrów! To znaczy, że w trakcie prysznica zużywa się 1/4 wody potrzebnej do kąpieli czyli około 50 litrów. To teraz razem policzmy: 4 osoby x 3 razy tygodniowo x 4,5 tygodni miesięcznie x 150 (różnica 200-50) litrów = 8100 litrów 8,1 tony. Miesięcznie możemy zaoszczędzić 8 ton wody. Mało!?

 

Sprawa wody wydaje mi się dość istotna bo z doświadczenia wiem, że zużywana jest zupełnie od czapy, nie przypominam sobie, żeby któreś z Was korzystało z kubeczka, czy zakręcało wodę przy myciu zębów? Znów policzmy: 15 litrów (średnie zużycie podczas mycia zębów z otwartym kranem) x 4 osoby x 2 x 30 dni =3600 litrów, czyli prawie 4 tony.  Wiecie, że statystyczny Polak zużywa 114 litrów wody dziennie? A ja na co dzień widzę, że każdy z Was wychodzi ponad normę.

Jednak muszę Was pochwalić za ostatni zakup, energooszczędna zmywarka to świetny pomysł! Cieszę się też, że wzięliście pod uwagę jakość, a nie tylko cenę -  Bosch to był naprawdę dobry wybór! Zużywa do 10 razy mniej wody niż wy w trakcie ręcznego zmywania. Tylko pamiętajcie, żeby ją włączać kiedy jest pełna. Nie jest z Wami jeszcze tak źle! Przynajmniej macie w kuchni energooszczędne żarówki Osram, zużywają pięciokrotnie mniej prądu niż normalne żarówki,  i to Wam się chwali.

Dlaczego mi tak zależy na tym byście zaoszczędzili na wydatkach na prąd i wodę? Będę z wami szczery. Potrzebuję remontu.

Nie myśleliście może, żeby coś zrobić z  tymi wyblakłymi ścianami? Może zaszalejecie i pomalujecie ściany w kuchni na coś żywszego? W salonie też by się przydało, albo może chociaż jedną ścianę na jakiś wyrazisty kolor np. pomarańcz, tylko koniecznie dobrej marki, żeby była trwała i dobrze kryła. Może Flügger? Może ta nowa Śnieżka? Zanim się jednak zgodzicie na remont chciałbym poprosić byście mnie nie traktowali byle czym. Jak już kupujecie materiały budowlane, pamiętajcie, żeby były wysokiej jakości, od  markowego i sprawdzonego producenta, najlepiej z rekomendacjami!  A skoro malowanko jest OK, to może pójść jeszcze dalej i wymienić  okna?  Każdej zimy narzekacie, że są nieszczelne, że jest zimno itd. Moja wina? Kupcie okna energooszczędne, to inwestycja na długie lata! Na rynku jest już wielu świetnych producentów, może np.  okna marki Oknoplast, nasze, polskie i wychwalane na konkursach jakości.  A skoro chcielibyście zaoszczędzić większe kwoty to pójdźcie na całość i ocieplcie mnie, żeby raz, a porządnie rozwiązać problem rachunków za ogrzewanie? Prawdę mówiąc grzejecie w zimie non stop, a prawie wszystko i tak ucieka mi przez te nieszczelne okna i nieocieplone ściany. Tylko nie kupujcie do ocieplenia byle czego, pls, Zróbcie mi prezent (i sobie też) i kupcie coś z górnej półki, żeby mieć spokój na lata. Przecież nie będziecie mnie chyba rozbebeszać co chwilę i coś tam poprawiać! Na przykład 12 cm  styropianu w kropki (od polskiej Termo Organiki)  zapewni ciepło zimą, przyjemy chłód latem i  nie trzeba będzie grzać bez opamiętania.  Jeśli nie wiecie tego jeszcze to  mówię, średnie opłaty  za ogrzewanie  nieocieplanego budynku stanowią ponad 50%  wszystkich kosztów eksploatacji budynku.  Straty energii cieplnej w około 1/3 spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany. Zapewniam Was, że wszyscy na tych zmianach skorzystamy.  W końcu to chyba ważne, żeby u siebie czuć się komfortowo.

 Postanowiłem napisać do Was list, bo myślę o naszej wspólnej przyszłości. Dobrze nam się razem żyje, jednak wydaje mi się, że  czasami  boicie się podejmować decyzji dla naszego wspólnego dobra. A samo się nic nie zrobi. Co o tym sądzicie? Podoba Wam się? Jestem otwarty na Wasze propozycje! Liczę na to, że gdy wrócicie w pełni zrelaksowani  jakoś dojdziemy do porozumienia.

 

Wasz Dom

P.S Z tym styropianem, to weźcie sobie do serca, bo wy sobie moczycie nóżki w basenie, ja tu z gorąca ledwie zipię. Zaizolowane ściany i w lato dałyby mi trochę komfortu. W końcu chyba też mi się coś o życia należy, prawda?

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1538
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2646
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1286
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3176
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2103
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2105
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1061
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1007
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 488
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2514
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 854
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3515
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Z wodą - racja, z prądem - racja, ze styropianem... od kiedy to jest EKO?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska