Login lub e-mail Hasło   

Upaniszady

Odrobina wiedzy z Wed.
Wyświetlenia: 1.536 Zamieszczono 03/08/2012

 

 

U P A N I S Z A D Y

 

    

Przekład Stanisław Franciszek Michalski
Wydawnictwo Ultima Thule, Warszawa, Kraków 1913

 

CZHANDOGJA

Z KSIĘGI PIĄTEJ

ROZDZIAŁ 1

 
 6. Pewnego razu spierały się tchnienia życiowe o pierwszeństwo: "Ja jestem najpierwsze mówiły nie, ja jestem najpierwsze".
 
7. Poszły wiec te tchnienia życiowe do ojca Pradżapata i rzekły: "Które z nas, o wzniosły, jest najpierwsze?" Pradżapati tak im odrzekł: "Po którego odejściu ciało najgorzej się czuje to z was najpierwsze".
 
8. Wówczas mowa wyszła z ciała, bawiła rok cały daleko, a wróciwszy, zapytała: "Jak mogłyście były żyć beze mnie?" "Jakoby nieme odrzekły nie mówiąc, lecz oddychając oddechem, patrząc okiem, słuchając uchem, myśląc organem myślowym". Wtedy mowa weszła na powrót w ciało.

 9. Wówczas wzrok wyszedł z ciała, bawił rok cały daleko, a wróciwszy, zapytał: "Jak mogłyście były żyć beze mnie?" "Jakoby ślepe odrzekły nie widząc, lecz oddychając oddechem, mówiąc mową, słuchając uchem, myśląc organem myślowym". Wtedy wzrok wszedł na powrót w ciało.

 10. Wówczas słuch wyszedł z ciała, bawił rok cały daleko, a wróciwszy, zapytał: "Jak mogłyście były żyć beze mnie?" "Jakoby głuche odrzekły nie słysząc, lecz oddychając oddechem, mówiąc mową, patrząc okiem, myśląc organem myślowym". Wtedy słuch wszedł na powrót w ciało.

 11. Wówczas organ myślowy wyszedł z ciała, bawił rok cały daleko, a wróciwszy, zapytał: "Jak mogłyście były żyć beze mnie?" "Jakoby głupie odrzekły bez rozumu, lecz oddychając oddechem, mówiąc mową, patrząc okiem, słuchając uchem". Wtedy organ myślowy wszedł na powrót w ciało.

 12. Wówczas oddech, chcąc wyjść, pociągnął za sobą inne tchnienia życiowe, niczym rumak szlachetny, co, kiedy się wyrwie, ciągnie za sobą pęta i kołki. A wtedy przyszły wszystkie tchnienia do oddechu i rzekły: "Bądź najpierwszym, czcigodny! Jesteś z nas najlepszym! Nie odchodź!"

 13. Wówczas mowa rzekła do niego: "W co ja jestem bogata, w to i ty jesteś bogaty". I wzrok rzekł do niego: "Czego ja jestem oparciem, tego i ty jesteś oparciem".

 14. I słuch rzekł do niego: "Czego ja jestem osiągnięciem, tego i ty jesteś osiągnięciem". Wreszcie organ myślowy rzekł: "Czego ja jestem siedzibą, tego i ty jesteś siedzibą".

 

Nie nazywają więc ich ani mową, ani oczami, ani uszami, ani organem myślowym.

Nazywają je tchnieniami życiowymi, ponieważ wszystkie one są oddechem.

  ...

 

 


Myśl Zdrowo

http://www.youtube.com/watch?v=txF0kjfUS88&feature=plcp

 

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1531
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3137
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1273
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2542
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 846
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1047
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 434
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2037
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 580
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2474
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2025
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3476
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska