Login lub e-mail Hasło   

Prawo i Używki

Wiele jest i było w historii ludzkości różnorodnych używek. Gdy tylko człowiek poznawał ciekawie oddziałującą substancję na zdrowie, samopoczucie i doznania, to stawało s...
Wyświetlenia: 1.658 Zamieszczono 04/08/2012

Wiele jest i było w historii ludzkości różnorodnych używek. Gdy tylko człowiek poznawał ciekawie oddziałującą substancję na zdrowie, samopoczucie i doznania, to stawało się to popularne. 

Do pierwszych używek stosowanych przez człowieka należały te same, które i dziś są powszechnie stosowane. Mianowicie herbata i kawa znane były już w zamierzchłych czasach. Doceniano ich pozytywne działanie na samopoczucie, lecznicze działanie herbaty i pobudzające działanie kawy.

  

Zaliczamy zarówno herbatę i kawę do używek, gdyż obie zawierają kofeinę. Ta z kolei okazuje się być uzależniająca. I rzeczywiście można u wielu osób dostrzec efekt uzależnienia, kawa codziennie rano musi być, kilka kaw jeszcze w ciągu dnia. Przyzwyczajenie organizmu sprawia, że bez kawy odczuwany jest brak chęci i energii, nierzadko złe samopoczucie i bóle głowy. Jak wszystkie używki kofeina ma swoją listę pozytywnych i negatywnych oddziaływań. Jest bardzo przydatna zarówno w medycynie jak i kulinariach, głównie napojach.  Jednocześnie ta sama substancja o nazwie kofeina zawarta jest również w innych roślinach i służy głównie ochronie rośliny przed pasożytami. Między innymi kakao i guarana. Kakao i produkowana z niego czekolada dodatkowo zawierają bardzo duże bogactwo potrzebnych minerałów. Tak bardzo zdrowa używka była już przed wiekami do tego stopnia stosowana przez Indian południowo amerykańskich, że ziarna kakaowca były walutą.  

Nie wiadomo kiedy pierwszy Indianin północnoamerykański zapalił tytoń ani kiedy pierwszy człowiek na ziemi wypił sfermentowany sok z owoców, ani też kiedy pierwszy w tym celu do tej fermentacji doprowadził. Nie wiadomo też kiedy pierwsi Indianie żuli liście koki ale można przypuszczać, że już ludzie pierwotni mogli to robić tak samo jak robią to niektóre zwierzęta. Są też poszlaki, że i ludzie pierwotni mogli już spożywać konopie. Poprzez poznanie tej rośliny jako dobrego materiału włókienniczego a jednocześnie pożywnego zarówno dla ludzi jak i pierwszych hodowanych zwierząt. W dalszym czasie używki te pełniły rolę zarówno rozrywkową, jak i medyczną i ceremonialną.Hucznie lało się wino, fajka z tytoniem stała się powszechna wśród większości Indian Ameryki Północnej. Palono rytualnie zarówno by oddawać cześć Bogom, jak i żeby uczcić jakieś wydarzenie i oczywiście na znak przyjaznych zamiarów palono fajkę pokoju. Jednocześnie w Azji i Afryce taki sam charakter odgrywało palenie i jedzenie niektórych odmian konopii.

            Dalsza historia używek to już nie odkrywanie przez ludzi działania poszczególnych roślin ale przede wszystkim chemiczne wytwarzanie. Substancje, które nazywamy używkami, narkotykami i lekami. Człowiek wytwarzał stosował na potrzeby medycyny. Odgrywały i wiele wciąż odgrywa ważną rolę. Na pewno też w bardzo dawnych czasach człowiek odkrył działanie maku. Są przesłanki, że nie wywar z maku był dobrym sposobem dla matek by dzieci grzecznie spały i nie płakały. Z tej rośliny udało się w końcu wyodrębnić tak ważny składnik jak morfina. Okazała śię być wtedy najskuteczniejszym środkiem przeciwbólowym. Tak wtedy jak i dziś ma bardzo duże znaczenie przy największych bólach, takich jak krwawe wypadki, wojna czy nowotwory. Okazał się jednak ten lek bardzo silnie uzależniający. W między czasie też udało się wyodrębnić z liści koki składnik w postaci białego proszku, który zrobił karierę na całym świecie. Kokaina należy do silnie uzależniających narkotyków, przez co w większości krajów świata jest nielegalna. Zajmuje się nią wielki świat przestępczy a ceny kokainy należą do najwyższych wśród narkotyków.

            Próby zamiany morfiny czymś nie uzależniającym ale tak samo silnie działającym spowodowały, że świat poznał jeszcze silniejsze i groźniejsze narkotyki takie jak heroina czy barbiturany. Dalej człowiek wynalazł amfetaminę, która jeszcze nie tak dawno była dostępna w aptekach.

    

Taka to w skrócie historia najbardziej znanych używek. Dziś wciąż najczęściej stosowanymi przez człowieka używkami są tytoń, alkohol i konopie w postaci trawki i haszyszu. Jak się ma prawo do skutków zażywania wielkiej trójki używek świata?  Okazuje się, że w naszym kraju jest to bardzo nierozsądne. Palenie papierosów wychodzi bardzo źle. Ta używka nie powoduje żadnej euforii, żadnych większych doznań. Papierosy przede wszystkim uzależniają i życie skracają. Lista umierających ludzi z powodu palenia tytoniu sięga milionów rocznie. Papierosy wymknęły się spod kontroli na pewnym etapie historii zamieniły się z używki odświętnej Indian  na używkę dnia codziennego na innych kontynentach. Tytoń jest używką legalną, podlega tylko ograniczeniom takim aby dymienie jednej osoby nie wpływało na zdrowie innych. Jednak czas kiedy w europie i w naszym kraju zaczęto stosować zakaz palenia w miejscach publicznych, tak aby palący tylko i wyłącznie sobie szkodzili na zdrowie, to nie tak odległy czas. W jeszcze nie tak dawnych czasach palono podczas seansów w kinach, na salach wykładowych były popielniczki, palili zarówno studenci jak i wykładowca. Papierosy też były reklamowane i promowane. Dopiero później doszło do kampanii antynikotynowej, która sprawiła, że ostrzeżenie o szkodliwości palenia musi być na każdym opakowaniu papierosów.

W końcu całkowicie wycofały się z murów i gazet. Jak każda używka, tytoń a przede wszystkim nikotyna w nim zawarta ma też swoje pozytywne działania. Sama też nikotyna nie jest rakotwórcza, tylko substancje smoliste zawarte w dymie niszczą płuca i zwężają naczynia krwionośne. Sama nikotyna ma również wiele zastosowań w medycynie. Papierosy nie wpływają też niekorzystnie na społeczeństwo tak jak narkotyki i alkohol. Papierosa można zapalić na przerwie w pracy, bo nie będzie się po tym na haju. Nie spowoduje to poważnych zmian w psychice.

            Alkohol z kolei, bardzo popularny i wciąż w telewizji i gazetach reklamowany, jest używką, którą w zagrożeniach i sile uzależnienia, można przyrównać do bardzo silnych narkotyków. Zresztą do nich naprawdę należy. Nierozsądny jest podział na alkohol, papierosy i narkotyki, bo albo wszystko to używki albo wszystko to narkotyki bo wszystkie w sobie mają umiejętność uzależniania oraz pozytywne i negatywne skutki oddziaływania na zdrowie. Jeśli widziałeś żuli, których odór czuć z 30 metrów, którzy są bezdomni na skutek swojego picia. Którzy na skutek zmian w głowach nie dbają już o takie rzeczy jak higiena, mieszkanie czy jedzenie a liczy się tylko picie. Picie aż do śmierci. Na pewno każdy z was był świadkiem patologii jaką za sobą niesie nadużywanie alkoholu. Słyszeliście też w tv każdej zimy o bezdomnych, którzy wolą zaryzykować minus 30 stopni ale mogąc pić alkohol, niż skorzystać ze schronienia, gdzie jedynym warunkiem jest bycie trzeźwym. Alkohol tak samo jak twarde prochy, zmienia bardzo zachowania może powodować wymioty, utratę świadomości, brak pamięci do zaistniałych zdarzeń. Alkohol jest też źródłem wielu zachowań agresywnych i wypadków.

Z szacunków policji wynika, że ponad 80% znajdowanych zwłok jest przesiąknięta alkoholem. Są to zwykle osoby, które albo celowo zostały zamordowane przez kogoś pod wpływem alkoholu, albo podczas bójki alkoholowej doszło do przesady, są też tysiące ofiar jazdy po pijanemu i są to też osoby, które alkohol przedawkowały. Często ludzie zapijają się na śmierć. Po paru dniach ostrego picia, gdy wciąż do organizmu więcej alkoholu się dostaje niż z niego wydostaje, dochodzi do zbyt wysokiego poziomu alkoholu we krwi a w ten sposób zgonu.

 

            No i jeszcze jak się ma nasza trzecia używka, jakie niesie za sobą zagrożenia. Statystyki i stosunek prawa do popularnej trawki? A więc ma się wręcz kretyńsko i bardzo niesprawiedliwie. Biorąc pod uwagę działanie, bilans plusów i minusów tej używki to raczej głupio w ogóle o tym mówić w kategoriach takich jak alkohol czy narkotyki. Raczej należało by to wrzucić do tego samego worka co czekoladę, herbatę, szałwię czy aloes. Po pierwsze uzależnienie tu przypomina coś jak uzależnienie od kawy. Nałogowy palacz marihuany pewnie będzie miał gorszy humor i będzie marudził, może też mieć problemy z zaśnięciem jeśli pewnego dnia zabraknie mu trawki. Konopia indyjska zdaje się być najcenniejszą znaną człowiekowi rośliną a jako używka ma najwięcej leczniczych i dobroczynnych działań dla zdrowia przy najmniejszej ilości skutków negatywnych. Leki oparte na wyciągu z konopii okazują się o wiele skuteczniejsze i mniej szkodliwe od tradycyjnych. O wiele groźniejsze w skutkach są powszechne leki przeciwbólowe, które można dostać w każdym kiosku. Marihuana jest używką niemożliwą do przedawkowania. Jest wciąż jedynym skutecznym znanym lekiem na nieuleczalne choroby takie jak stwardnienie rozsiane. Konopia jest rośliną, która od wieków wraz z lnem dawała bardzo dobre włókna. Z konopii można wytwarzać papier, meble czy ubrania, dodatkowo leki na kilkadziesiąt różnych schorzeń i w końcu trzecią najbardziej popularną używkę świata, która w zdrowych krajach sprzedaje się tak normalnie jak u nas normalnie sprzedają się produkty alkoholowe, w ten sposób przynosząc zysk zarówno z akcyzy jak wszystkich branż, które z tym by były powiązane. Czyli producenci, hodowcy, dostawcy i na końcu sprzedawcy oraz kawiarnie w tym celu otwierane wpłynęły by bardzo pozytywnie na naszą gospodarkę i bezrobocie. Jednak w naszym kraju nie tylko nie czerpie się tak pokaźnych zysków z tych możliwości. Zamiast tego traci się pieniądze na łapanie dzieciaków przypalających skręty, potem się im jeszcze zakłada sprawę, niektórych wsadza do więzienia, nie dość że niesłusznie to ich pobyt w hotelu i wyżywienie trzeba opłacać a potem tym wszystkim potencjalnie dobrym pracownikom nie daje się możliwości podjęcia dobrej pracy bo jak oni mają pokazać zaświadczenie o niekaralności.. Podczas gdy wydaje się dziwne jak by w Polsce podobnie jak w Holandii były bary, tym różniące się od tradycyjnych, że nie pije się tam alkoholu a nawet nie można, tylko pali się trawkę, tak w wielu krajach świata nie mogą pojąć, jak Ci ludzie w Europie czy w Ameryce mogą pić alkohol w takich ilościach. Substancję, która tak bardzo potrafi upodlić człowieka i tak mu odbiera kontrolę panowania nad sobą.

 

   

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1538
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2629
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1285
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3158
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2102
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2105
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1059
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 960
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 476
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2514
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 852
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3514
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  kev  (www),  05/08/2012

Niestety Jezus nie palił marichuany, więc dla naszych inteligentnych inaczej posłów nigdy nie będzie dopuszczalna w odróżnieniu od wina, które jest częścią szmańskiego rytuału (zamiana krwi w wino), ktory Sigmund Freud opisłjako pamiątkę po kanibaliźmie :)

Hehe, moja mamcia nie może pozbyć się kawy, bo 1) jej smakuje, a 2) gdzieś przeczytała, że kawa "zbija cholesterol". No więc piła. Piła, aż do momentu, gdy przeczytałem jej, że kawunia również wypłukuje magnez, odpowiedzialny za np. pamięć naszego mózgu. No i kawka się skończyła.
Mądra mamusia... :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska