Login lub e-mail Hasło   

Motywacja wynika z potrzeby, a niektóre marzenia są do kitu

Za uczuciem motywacji stoi potrzeba. Proces motywowania należy zacząć od zdefiniowania potrzeby, zbudowania uczucia braku i przyszłej satysfakcji oraz wyzbycie się marzeń do kitu.
Wyświetlenia: 1.043 Zamieszczono 09/08/2012

Za uczuciem motywacji, pragnieniem zawsze stoi potrzeba. Jeśli potrzeba jest wystarczająco silna to motywacja buduje się sama. Cały proces motywowania się należy więc zacząć od zdefiniowania i odkrycia swojej własnej potrzeby. Zbudowania uczucia braku i przyszłej satysfakcji, a także wyzbycie się marzeń do kitu.

Na motywację można spojrzeć na dwa sposoby i oba dość przydatne.

Potrzeba wynikająca z braku

Jeśli braknie Ci pożywienia, to od razu zaczniesz poszukiwać czegoś do jedzenia. Jeśli z jakiegoś powodu stracisz mieszkanie czy dom, samoistnie pojawi się motywacja, aby go odbudować, odkupić, wynająć coś innego, czy zapracować na nowy.

Buduj więc motywację częściowo wzmacniając w sobie poczucie braku tego, do czego chcesz się zmotywować. Na przykład: czasami nie chce nam się pracować, odkładamy ważne rzeczy na później i warto wtedy uświadomić sobie, że za każdym razem, kiedy tak postępujesz coś niszczysz, niszczysz swoją przyszłość, oddalasz się od wymarzonego celu, dłużej będziesz siedzieć w miejscu niezadowolenia, mizernym życiu, czy nieudanym związku.

Warto sporządzić sobie listę tego, jakie negatywne uczucia i doświadczenia będą pojawiać się w Twoim życiu, jeśli nie podejmiesz odpowiedniego działania od razu. Taka lista zbuduje w Tobie negatywne uczucie, ale silne. Czasami sporządzamy tylko taką listę i każdego dnia pogrążamy siebie bardziej, a motywacja się nie pojawia. Wynika to z tego, że potrzebujesz jeszcze drugiej listy.

Potrzeba spełnienia się

Musisz zdefiniować sobie cel, określić jak się będziesz czuć po jego osiągnięciu. Co się w Twoim życiu zmieni, co się pojawi, w jakim stopniu wzrośnie Twój życiowy komfort i radość. Więc budując pozytywną motywację poświęć chwilę, aby określić, co osiągniesz realizując swój cel, na co Cię będzie stać, z kim będziesz, co będziesz robić, jak będziesz wyglądać. A zbudujesz bardzo pozytywne uczucie, które połączone z tym negatywnym dotyczącym obecnej chwili pomoże Ci się wypchnąć z dołka i podążyć do przodu.

Ważne jest, aby mieć oba uczucia, czasami jedno z nich wystarcza, ale korzystając z obu potęgujesz swoją siłę i jesteś w stanie przekraczać swoje ograniczenia, pokonywać swoje opory i lęki. Iść szybciej do przodu.

Zadowolenie to Twój wróg!

Najgorsze, co Cię może spotkać to „zadowolenie”. Jeśli coś robisz, to bądź szczęśliwy, dumny z tego, co osiągasz. Uczucie zadowolenie jest słabym uczuciem, to jest zaakceptowanie czegoś, co jeszcze nie jest Twoim marzeniem, ale już udało Ci się coś osiągnąć, to jest stan gdzie znika potrzeba wynikająca z braku, a potrzeba spełnienia drastycznie się zmniejsza, a to oznacza, że utykasz w miejscu.

Może nawet mówisz sobie: „Mogłoby być lepiej, ale ogólnie jestem zadowolony”,  gdy zatrzymasz się i przestaniesz działać, to za kilka lat spojrzysz wstecz i powiesz sobie, że zmarnowałeś/aś kawał życia nic nie robiąc!

Cały czas idź do przodu!

Gdy osiągasz stan zadowolenia należy natychmiast przedefiniować swoje cele, swoje marzenia, zbudować nową potrzebę i iść dalej. To droga daje Ci spełnienie. Osiąganie kolejnych zakrętów, znaczników. Kolejne przystanki niech będą krótkie.

Marzenia większości są do kitu …

Większość osób na pytanie „o czym marzy” odpowiada: chciałbym mieć mnóstwo pieniędzy, dom z basenem i ogrodem, móc podróżować po świecie i nic nie robić.

To marzenie to jest ułuda. Nie da się tak żyć. Może pamiętacie jeszcze szkolne czasy, kiedy przychodziły wakacje. Można było nic nie robić, rodzice finansowali podstawowe wydatki i jeszcze zdarzały się podróże. To było fajne na pierwszy miesiąc, czasami początek drugiego. Gdy jednak przychodził wrzesień dało się słyszeć głosy, wreszcie wakacje się skończyły, już mi się strasznie nudziło.

Nasz umysł potrzebuje ciągłej stymulacji do rozwoju aby prawidłowo działał i abyśmy mogli doświadczać szczęścia, także warto ciągle budować nowe umiejętności, stawiać sobie nowe wyzwania i pokonywać swoje ograniczenia. Powodzenia.

Tomasz Kryk
www.tomaszkryk.pl

Podobne artykuły


72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 110485
59
komentarze: 26 | wyświetlenia: 14868
42
komentarze: 15 | wyświetlenia: 73613
31
komentarze: 82 | wyświetlenia: 3555
30
komentarze: 5 | wyświetlenia: 8443
29
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20737
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 6047
27
komentarze: 5 | wyświetlenia: 5860
22
komentarze: 53 | wyświetlenia: 3818
22
komentarze: 2 | wyświetlenia: 15970
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3941
22
komentarze: 53 | wyświetlenia: 3457
19
komentarze: 21 | wyświetlenia: 5910
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska