Login lub e-mail Hasło   

Wojny w Afryce. Winna jest Europa?

Imperia kolonialne upadły w latach 60-tych XX wieku. Dlaczego w Afryce wojna trwa?
Wyświetlenia: 2.125 Zamieszczono 10/08/2012
Przede wszystkim upadły wtedy dwa najważniejsze: Imperium Brytyjskie, w którym nigdy nie zachodziło Słońce oraz Imperium Francuskie.

Proces zaczął się już wcześniej, od uzyskania niepodległości przez perłę w koronie czyli Indie.
Kolonie byłe eksploatowane w następujący sposób: Sprzedawano tam nadwyżki towarów produkowane w metropoliach, pozyskując niezbędne surowce mineralne rolnicze i inne.
Gdy ruchy wolnościowe wspomagane w okresie zimnej wojny przez ZSRR stawały się coraz bardziej niebezpieczne, kolonizatorzy sami starali się o przekazanie części władzy miejscowym, przy zachowaniu swoich wpływów i swojego stanu posiadania, jeśli chodzi o własność prywatną.
Różne były efekty tych działań w różnych regionach świata. Najbardziej poszkodowanymi zostali mieszkańcy Czarnej Afryki.

Przyjęto tam zasadę niezmieniania granic wprowadzonych przez kolonizatorów.  W założeniu zasada ta miała zapobiec sporom granicznym i wojnom. W rzeczywistości stało się wręcz przeciwnie. W wielu krajach afrykańskich wojna ma charakter chroniczny. Trwa bez przerwy i bez nadziei na jakiekolwiek rozwiązanie.

Dlaczego? Dla nas wszyscy czarni są czarni, podobnie jak wszyscy żółci są do siebie podobni. Dla nich wręcz przeciwnie. Podziały grupowe, narodowe, nazywane w Europie niesłusznie plemiennymi istnieją od wieków i są powiązane z wyraźnymi odrębnościami rasowymi i kulturowymi. Tylko czarni Afroamerykanie, potomkowie niewolników są w znacznym stopniu wymieszani i ujednoliceni narodowo i rasowo.

W Afryce jest zupełnie inaczej. Granice poprowadzone są bez żadnego związku z historycznymi zaszłościami dotyczącymi miejscowej ludności.

Katastrofalne skutki wywołuje postulat wprowadzenia demokracji, czyli procedur wyborczych podczas wyłaniania władz. Jeżeli w jakimś państwie mieszkają dwa narody różniące się tradycją, kulturą i religią, przy czym jeden z tych narodów stanowi większość, to wynik demokratycznych wyborów przewidzieć nie trudno. Wiadomo również kto będzie za demokracją, a kto będzie dążył do wprowadzenia dyktatury. Łatwo też o programy mające na celu „wyrównanie szans wyborczych”, czyli przy mniej eufemistycznym nazewnictwie: programy mające na celu ludobójstwo.

Wojny afrykańskie nie przynoszą zbyt wielkich dochodów producentom broni i międzynarodowym handlarzom bronią. Afrykanie są biedni i wojny prowadzone są przy pomocy tanich środków. Ludobójstwo w Rwandzie zostało dokonane głównie za pomocą maczet.

Państwa zachodu „nie mieszają” się w „lokalne” wojny domowe. Pomoc charytatywna jest mało skuteczna, ze względu na systematyczne pogarszanie się klimatu. Tu kamyczek do ogródka tych, którzy twierdzą, że działalność człowieka nie ma wpływu na zmiany klimatu: Nie ma żadnych wątpliwości, że poszerzanie się pustyń afrykańskich spowodowane jest rabunkową gospodarką. Przede wszystkim niszczeniem drzew używanych na opał na terenie sawanny. Powiększanie się obszarów pustynnych w Afryce ma wpływ również na klimat w Europie i to bardzo duży wpływ.
Czy jest jakiś znaczący polski udział w tym co dzieje się w Czarnej Afryce?
Jest! Niezbyt wielki, ale jednak znaczący. W Afryce działa wielu misjonarzy, w tym wielu polskich misjonarzy katolickich. Zaszczepiając obce religie, katolicyzm, islam, różne odmiany protestantyzmu, misjonarze wprowadzają nowe linie podziału, choć też czasami niwelują dotychczasowe podziały związane z odmiennością tradycyjnych wierzeń. W każdym bądź razie nie jest to bez wpływu na sytuację polityczną,  a w konsekwencji na sytuację militarną na tym terenie.

PS. Warto też zwrócić uwagę, że podobne problemy ze sztucznie narysowanymi granicami państwowymi występują w byłym Związku Sowieckim i owocują konfliktami, w tym również zbrojnymi, takimi jak konflikt w Gruzji.

 

Adam Jezierski

...

.

Podobne artykuły


28
komentarze: 59 | wyświetlenia: 17551
22
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2708
22
komentarze: 17 | wyświetlenia: 4512
22
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49781
25
komentarze: 43 | wyświetlenia: 4496
15
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2761
15
komentarze: 12 | wyświetlenia: 2496
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 24952
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 66686
18
komentarze: 22 | wyświetlenia: 13938
26
komentarze: 15 | wyświetlenia: 4471
16
komentarze: 5 | wyświetlenia: 10896
22
komentarze: 11 | wyświetlenia: 4963
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska