Login lub e-mail Hasło   

Igranie z Losem (11)

Nie raz zdarza się, że w sytuacjach życiowo niepomyślnych przywołujemy myśl o losie nam niesprzyjającym. Często lubimy „zwalić” na kogoś lub na coś. Często na Los lub Boga.
Wyświetlenia: 742 Zamieszczono 10/08/2012

Konkurent czy koalicjant

 Myśl o tym, że taka sytuacja była zrządzeniem losu bierze górę nad myślą o niepoprawności naszego osobistego zachowania lub okoliczności w jakich znaleźliśmy się na skutek własnego działania. Bywa, że bierze górę nad myślą o Bogu jako przyczynie równoważnej czy równoległej. Czasem odzywa się sygnał ostrzegawczy w postaci myśli „nie kuś losu (licha)”, gdy z góry wiadomo, że „pakujemy się” w ryzykowną sytuację. Los częściej niż Boga traktujemy jako element sprawczy naszego nieszczęścia albo szczęścia. Bogu częściej przypisujemy pomyślny wynik zdarzenia.

Zbyt mało mam wiedzy i doświadczenia, aby skomentować biblijną opowieść o Hiobie. Nasuwa mi się jednak skojarzenie opisywanej tu myśli o człowieczym losie jako doświadczeniu danemu człowiekowi bez jego woli. W Losie ateistów (tym rozważanym jako ciąg zdarzeń bez udziału Boga) i w losie wierzących dostrzegam to samo zjawisko- człowiek jest igraszką bezwolną sił spoza człowieczego istnienia.

Wspominamy też Los, gdy doświadczamy zdarzenia dla nas pomyślnego. Wtedy częściej niż na zrządzenie Losu wskazujemy na Boga jako sprawcę pomyślności. W życiu potocznym, w myśli komentującej zdarzenie ‘na gorąco” często odwołujemy się do Losu lub nań się powołujemy, niezależnie od wyznawanej wiary lub posiadanego światopoglądu. Używam „często” powodując się własnymi obserwacjami. Nie mogę powołać się na empirię, bo jej nie znam.

Konkurencja, kolaboracja czy koalicja?

Czy istnieje zatem byt inny niż Bóg, samoistny, autonomiczny? Obok Boga, jakby współistniejący. Gdy myślimy o dobrym sprawstwie- myślimy Bóg,. Gdy myślimy o złym sprawstwie- myślimy Los. Bo przez myśl nam nie przechodzi, że sprawcą złego może być Bóg. Więc tym sprawstwem obarczamy Los. Ale też, co wyżej stwierdziłem, pomyślne zdarzenia i okoliczności przypisujemy Losowi, niepomyślne Bogu. Raz tak raz owak.

Jeśli zatem obok Boga powołujemy się na Los- ten drugi byt sprawczy- to może istnieje podział na dwie sfery wpływów owych dwu bytów transcendentnych, a granicą tych sfer jest ten biblijny zakaz posługiwania się imieniem Boga bez potrzeby. Gdy w drzewo, pod którym stoję, uderzył piorun, to sprawcą owego zdarzenia jest Los, gdy słońce otoczone zostało tęczową aureolą, to sprawcą jest Bóg. Nie da się jednak podzielić oceny zdarzeń tak jednoznacznie. Bo raz sprawcą pomyślnych zdarzeń jest Bóg, innym razem- Los. Ten sam piorun może być karzącą ręką Boga i szczęśliwym zdarzeniem Losu, gdy uderzył w sąsiednie drzewo. Sam nie wiem, kiedy stwierdzę, który z bytów jest sprawcą doświadczonego zdarzenia- dobrego lub złego. Kiedy znakomity zaprzyjaźniony filozof zapytał mnie, skąd się u mnie wziął pomysł zastanawiania się nad Losem, odpowiedziałem „pewnie taki los, na mnie padło”

Na mnie padło

Nie mam jednak wątpliwości, że zdarzenia mojego życia, nagłe a niespodziewane, niezależnie od ich sprawczej przyczyny, stawiały mnie niejeden raz w pozycji bytu bezwolnego, bezsilnego i bezświadomego. I wiem, że tak było od wieków, tak jest dziś i tak będzie, dopóki Człowiek istnieje. Czy Bóg czy Los jest sprawcą, nie ma znaczenia dla skutków samego wydarzenia. Zawsze będzie istnieć alternatywa biblijnego nakazu, by ziemię czynić sobie poddaną z biblijną przestrogą Potopu i zawsze będzie istnieć heglowska  Pokora która musi zmieścić się pomiędzy nimi, jako działanie rozważne w zgodzie i harmonii.

Zawsze w sytuacji niepokojącej mamy pretensje pod adresem Boga lub Losu. Też nie wiadomo, kiedy o sprawcę naszego życiowego dramatu zawołałem dlaczego mnie to spotkało? Kierując pytanie do jednego lub drugiego bytu. Czy zawsze zdarzenie szczęśliwe przypisywałem Bogu lub Losowi, jczęściej chełpiąc się własną zapobiegliwością.

Czyżby rzecz o pokorze?

Emerytos Bidoklepos

 

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1541
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2692
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3205
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1293
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1067
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2042
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2108
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3519
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 511
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2533
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 858
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2110
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska