Login lub e-mail Hasło   

Dziecko z upośledzeniem umysłowym ma prawo do życia

Jak w życiu bywa wiele matek gdy dowiaduje się, że jej dziecko będzie upośledzone decyduje się na oddanie go do adopcji. Wiele osób potępia takie działanie porównu...
Wyświetlenia: 1.434 Zamieszczono 10/08/2012

Jak w życiu bywa wiele matek gdy dowiaduje się, że jej dziecko będzie upośledzone decyduje się na oddanie go do adopcji. Wiele osób potępia takie działanie porównując je do "wyrzucania uszkodzonego przedmiotu".

Dzieci takie najbardziej potrzebują zrozumienia przez nas, przez nasz społeczeństwo, bo najgorzej to czuć się odrzuconym i odtrąconym od innych ludzi.

„Naturalnie oni by umarli i sie tylko męczą przez doskonałość naszej medycyny”- czy to jest prawda? Czy można skreślić kogoś z życia, chociaż bije jego serce? Dlaczego tacy ludzie nie mogą żyć? Bo nam by było łatwiej? Jak ludzie mogą zawadzać innym ludziom?

Mówienie w taki sposób („Naturalnie oni by umarli …”) sprawia ogromy cios dla osób z upośledzeniem umysłowym.

Oni to rozumieją i czują, tak jak my.

Nie odtrącajmy takich ludzi!

Nie bójmy się im pomagać!

One żyją i czują!

Każda najmniejsza pomoc się liczy i jest dla nich ważna!

„Stała się rzecz niezwykle istotna - rodzice, nauczyciele, terapeuci, przyjaciele dostrzegli ważny fakt - że osoba z upośledzeniem umysłowym też staje się dorosła. Lecz nie wystarczy tylko to stwierdzić, lecz trzeba podjąć trud przygotowania jej do dorosłego życia, jeśli tego nie uczynimy to społeczeństwo zawsze będzie postrzegać osoby z upośledzeniem umysłowym jako "wieczne dzieci".

(http://www.ognisko.idn.org.pl/sic/sic_artykul.asp?art_id=200 )

Apelujmy do innych osób, by włączyli się do pomocy. Wiele to nie wymaga, a dużo zmienia w życiu ludzi z upośledzeniem umysłowym. !

Bezinteresowna pomoc jest piękna i kiedyś zostanie nam ona wynagrodzona

Komentarze moich znajomych na ten wpis:

Wszystko ma sens , tylko żeby to dostrzec trzeba na to inaczej spojrzeć, doszukiwać się w tym + , nie - , bo minusy i plusy zawsze będą, a lepiej chyba widzieć + ? Od takich dzieci my normalni( ta większa grupa ludzi , za którą jesteśmy uważani) możemy się wiele nauczyć, chociażby doceniać każdy prosty gest, bo w prostych rzeczach widać najwięcej:) ( często czegoś nie doceniamy, chociażby ja ,wtedy nie widać sensu, bo jak poczuć sens skoro nastawiamy się na bezsens? )Tak jak i one mogą się od nas uczyć tak i my możemy się dzięki nim czegoś nauczyć, ale czy spróbujemy to dostrzec zależy tylko od nas. PODSUMOWUJĄC OD KAŻDEGO MOŻNA SIĘ CZEGOŚ NAUCZYĆ.

Ktoś kiedyś mi powiedział, że małe dzieci są jeszcze nie skażone naszym światem dorosłych. Podobno to od nich możemy się nauczyć życia bez stereotypów. Może właśnie osoba, którą rządzą takie przekonania nie miała nigdy szans zrozumieć upośledzone osoby. Dlaczego mielibyśmy odtrącać bardziej poszkodowanych od nas? (A może to właśnie zwykli ludzie- przeciętniacy, są pokrzywdzeni, bo już dawno stracili umiejętności empatii i wczuwania się w rolę innych?)Usunąć ich, żeby tylko uciszyć własne sumienie i nie narażać siebie na cierpienie oczu? NIE! Wolontariat pozwala rozszerzać horyzonty o trochę więcej przestrzeni niż własne OGROMNE EGO... Może zwykła próba spotkania z dziećmi da o wiele więcej radości, niz byśmy się tego spodziewali.... Zachęcam Pozdro;)

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1538
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2647
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1286
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3176
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2103
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2105
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1061
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1007
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 488
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2514
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 854
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3515
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  berni*,  10/08/2012

Witaj Moniko, oczywiście każda narodzona istota ma prawo do życia!. Moim zdaniem nie powinno się podtrzymywać życia za wszelką cenę, natura decyduje sama! Dlatego własnie cierpi wiele istot. Pozdrawiam

  Marcin P,  11/08/2012

Pięć lat temu przyjechałem do UK i jedno z moich nowych spostrzeżeń było: "Dżizus!" iluż to niepełnosprawnych jest tutaj!

Zacząłem się temu przyglądać i po ok pół roku doznałem olśnienia!

Wszędzie są podjazdy dla wózków i windy. Niepełnosprawni są pełnosprawni! Mają wszędzie dostęp i wjazd!

Niepełnosprawni studiują, pracują, załatwiają sprawy w bankach, robią zakupy i spraw

...  wyświetl więcej

  Marcin P,  11/08/2012

A w supermarketach kasjerki wychodzą zza kasy i pakują zakupy dla osób na wózkach - z uśmiechem. I tylko czasem za plecami, stojąc w kolejce do kasy słyszę komentarz po polsku że jak stary i kulawy to powinien w domu siedzieć a nie czas zabierać innym ludziom.... Przykre, bardzo przykre....

Tak Marcinie. Trudno tego nie zauważyć. Widzisz, kiedyś byłem po jednej stronie, teraz, po wypadku, znalazłem się po drugiej. Życie:-)
Pozdrawiam

  ,  11/08/2012

Obecna postać tekstu (brak akapitów, symbole matematyczne zamiast słów) sprawia, że czyta się go naprawdę opornie.

A no przepraszam, pisałam to w Wordzie i jak skopiowałam to tak się stało :) następnym razme obiecuje będzie lepiej !

To, w drodze edycji, zrób proszę porządek. Dlaczego zmuszasz czytelników zaineresownych tym ważnym tematem by przedzierali się przez tekst raniąc się i kalecząc okrutnie...? Ałć.
:-)

będzie poprawa!

No to masz plusa. Awansem...

mam nadzieje, że już trochę lepiej to wygląda :)

  hussair  (www),  11/08/2012

Do przodu! :)

Moniko! Piszesz z serca... i to jest najważniejsze. Kiedy Słoneczko wschodzi dzień po dniu, swiat nie jest taki zły... Pomyśl, a gdyby kiuedyś ..nie wzeszło. Kłotnie, zadne, nie miały by sensu...Warto tańczyc na deszczu kazdego dnia i radować się, ze zyjemy. Atmosfery (powietrza) nad sobą mamy tak malutko. ze Cudem jest to życie... Szkoda czasu na kłótnie i nie warto reagować na krytykujacych...To ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska