Login lub e-mail Hasło   

Kochajcie, dziewczyny, wróbelka.

Dziś jeszcze w wakacyjnym tonie, choć przecie lato kończy się w ekspresowym tempie, a i szkoła zbliża się nieodwołalnie. Żeby wpisać się w system polskiej szkoły, tak perfekcyjn...
Wyświetlenia: 5.147 Zamieszczono 10/08/2012

           Dziś jeszcze w wakacyjnym tonie, choć przecie lato kończy się w ekspresowym tempie, a i szkoła zbliża się nieodwołalnie. Żeby wpisać się w system polskiej szkoły, tak perfekcyjnie skonstruowany przez macherów od oświaty, postanowiłem zaproponować temat do prezentacji maturalnej, który powinien spodobać się pani minister, dyrektorowi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej tudzież samym maturzystom, którzy wszak już wcześniej porównywali Zosię i Telimenę (trzeba przyznać, że to wyczyn intelektualny nie lada). Temat otóż brzmi następująco: "Motyw ptaka w literaturze polskiej". Tych wdzięcznych stworzeń w naszej literaturze pojawiło się wiele, więc jeśli temat nastręczy jakichkolwiek problemów maturzystom, będzie to wyłącznie problem bogactwa.

         Ptaszki świergotały w Pieśniach  i Trenach Kochanowskiego (swoją Urszulkę nazywał słowikiem), wznosiły trele w utworach Krasickiego, Trembeckiego i Karpińskiego. Kruki i puchacze znajdziecie w "Dziadach" Mickiewicza, w wierszu Słowackiego "biały gołąb smutku" zanosił "ciągłe wieści". W powieściach historycznych Sienkiewicza wrony krążyły nad ukraińskim stepem, wróżąc ekstraordynaryjne wypadki, a w opowiadaniach Żeromskiego zapowiadały narodową apokalipsę ("Rozdzióbią nas kruki, wrony...").  Nie będę kontynuował tego wyliczenia, bo oświatowi inwiligatorzy, których wszędzie pełno, zarzucą mi sporządzenie gotowca.

         Nie namawiam zresztą do wyboru tych dzieł, ponieważ stworzenia zwane ptakami uwikłane są przez twórców w bardzo nieraz skomplikowane konteksty - symboliczne, alegoryczne i metaforyczne - i odczytanie ich mogłoby być ponad siły dla pokolenia, które twórczo opanowało kulturę prawego kciuka (piloty do telewizorów i guziczki komórki obsługuje się tym właśnie palcem). Nie ma co ryzykować, bo świeżo upieczone absolwentki polonistyki mogą też mieć z tym niejaki problem (proszę nie posądzać mnie o antyfeminizm, ale to ten zawód jest wysoce sfeminizowany). Wchodzenie w meandry kultury i tradycji narodowej jest wysiłkiem żmudnym i bardzo niewdzięcznym.

         Proponuję zatem, żeby sięgnąć do dorobku poetów XX wieku, bo i teksty napisane jakby bardziej współczesną polszczyzną a i ujęcie tematu wydaje się o wiele prostsze. Wyobraźmy bowiem sobie, że ktoś umieści w swojej bibliografii podmiotowej Pieśń XXIV z ksiąg wtórych Jana z Czarnolasu:

Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony

Polecę precz, poeta, ze dwojej złożony

Natury......

 

            Tu i pułapki językowe, a i nie wiadomo gdzie tu jest o ptakach. Mogą z tego wyniknąć same problemy. Sięgajcie zatem po teksty jednoznaczne, które nie pozostawiają wątpliwości, że chodzi o to właśnie zwierzę. Przy czym im bardziej pospolite, tym lepiej, bo bardziej adekwatnie oddawać będzie obecny stan polskiej kultury i wymagań stawianych przez system edukacyjny. Myślę więc, że tekstem spełniającym wszystkie warunki, będzie wiersz K. I. Gałczyńskiego, który pozwalam sobie przytoczyć w całości (nie trzeba go będzie szukać).

Konstanty Ildefons Gałczyński - O wróbelku

      Wróbelek jest mała ptaszyna,
      wróbelek istota niewielka,
      on brzydką stonogę pochłania,
      Lecz nikt nie popiera wróbelka      

      Więc wołam: Czyż nikt nie pamięta,
      że wróbelek jest druh nasz szczery?!
      ..............................
      kochajcie wróbelka, dziewczęta,
      kochajcie do jasnej cholery!

PS. Życzę powodzenia i ufam, że dogłębna analiza i interpretacja tego tekstu pozwoli odkryć w nim treści ukryte i wzniosłe.

autor - Jan Stasica

Podobne artykuły


11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1199
11
komentarze: 16 | wyświetlenia: 445
10
komentarze: 26 | wyświetlenia: 638
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 506
9
komentarze: 608 | wyświetlenia: 1606
8
komentarze: 38 | wyświetlenia: 993
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1647
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 321
7
komentarze: 4 | wyświetlenia: 630
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 758
6
komentarze: 1 | wyświetlenia: 787
5
komentarze: 1 | wyświetlenia: 673
294
komentarze: 63 | wyświetlenia: 105361
181
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1193478
153
komentarze: 44 | wyświetlenia: 131137
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Janku, a gdzie to drapiezne czarne i dwuglowe ptactwo z krajow osciennych rosszarpujace naszego rannego Bialego Orla na strzepy?

Co do wrobelka...Do dzis pamietam moja ulubiona (pierwsza! - tego sie nie zapomina) ksiazke z dziecinstwa : "O wrobelku Elemelku" - zapomnialem autora mialem wtedy 5 lat ( Pochwale sie....przeczytalem ja prawie "samodzielnie" ...poza tym miala duzo...duzo obrazkow...).

Brawo, young!

  hussair  (www),  11/08/2012

Brawo! :)

Raz wróbelek Elemelek znalazł w polu kartofelek - czy to ten tekst?

Wlodku, tak to ta ksiazka... wlasnie zgooglowalem "O wrobelku elemelku"....jest tego mnostwo....

Cieszy mnie bardzo, ze polskie dzieci nadal czytaja ta przecudowna ksiazke. Pamietam, ze zainspirowany nia robilem z tata karmniki dla ptakow (tych zostajacych na zime w kraju) na dzialce i sumiennie uzupelnialem zapasy zywnosci...robilem nawet pogrzeby tym ptaszkom, ktore zimy nie przezyly...M

...  wyświetl więcej

  Noemi*,  11/08/2012

Przyłączę się do tego apelu, kochajmy wróbelka i inne wolne ptaki, bo one stanowią natchnienie dla poetów i malarzy. Ludzie od dawna pisali piękne wiersze, książki i pieśni opiewające niesamowite piękno ptaków, ich wspaniały śpiew i tak upragnioną przez człowieka zdolność lotu, będącego przecież symbolem wolności i niczym nieskrępowanej radości. Mają, więc znaczenie czysto emocjonalne, krzepiące w ...  wyświetl więcej

Dzięki, Noemi, bo Twoja propozycja Pawlikowskiej poszerza listę.

CYT.: Wróbelek jest mała ptaszyna,
wróbelek istota niewielka,
(...)
kochajcie wróbelka, dziewczęta,
kochajcie do jasnej cholery!"

Hm... Staram się w tym odkryć treści wzniosłe i ukryte... :) Dziewczyny, kochajcie PTASZKI! :)) Apel Poety popieram w całej rozciągłości...

  hussair  (www),  11/08/2012

No dobra, jest nas dwóch. ;)

Ptaszki dobre ale ...gdzie im tam do "ptoka" ?

  berni*,  12/08/2012

A czy trójca nie zaszkodzi! Jestem również za! Pozdrawiam

  ykes,  11/08/2012

Na tego wróbelka mogę zagłosować. The Meaning i jej podobni wypominający może wreszcie mi wybaczą. ;)

  hussair  (www),  11/08/2012

Okej, wybaczamy. ;)

  liwa,  11/08/2012

no kochamy ptaszki! oj , kochamy, kochamy... tylko nie wiem czy wróbelki bardziej...no może z litości - to wtedy baaardzooo.... ;)))

  liwa,  11/08/2012

A tak serio, super temat na mature. Pozornie wydaje się łatwy. Moim zdaniem wybierze go osoba o dużej wrażliwości, z poezja na ty. Taka, trochę z duszą, już poety. Piękny temat... :))

  belfegor,  11/08/2012

Dla polonisty o polonistce - wierszyk Andrzeja Waligórskiego wyśpiewany przez Olka Grotowskiego i Małgosię Zwierzchowską.
Tak mi się jakoś przypomniał... :)
http://www.youtube.com/watch?v(...)JONoNiI

  Tomasz Het  (www),  17/08/2012

Także głosuję na plus.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska