Login lub e-mail Hasło   

Paul Ryan, konserwatywny katolik, partnerem Romney!

Ryan, konserwatywny kongresmen ze stanu Wisconsin, został wyselekcjonowany na viceprezydenta, przez republikańskiego kandydata na prezydenta USA, Mitt Romney ...
Wyświetlenia: 771 Zamieszczono 12/08/2012


alt

Foto:Real Clear Politics

... i będzie z nim przeciwnikiem demokratów: prezydenta Baracka H. Obamy i jego viceprezydenta Joe Biden’a.

Ryan jest konserwatywnym katolikiem, obrońcą życia i tradycyjnego małżeństwa, wolnorynkowcem i zwolennikiem poglądów Ayn Rand.  Pochodzi ze stanu Wisconsin, który od 1984 roku głosuje z Partią Demokratyczną.  Młody, 42 letni Ryan jest głośnym przewodniczącym Kongresowej Komisji Budżetowej, ostro krytykującym politykę fiskalną prezydenta Obamy, w którego budżecie na każdego dollara, pożyczone jest 40 centów, na poczet obciążenia przyszłych pokoleń .

Głównymi pretendentami  na viceprezydenta obok Ryan’a byli: senator Rob Portman (ze stanu Ohio) i Tim Powlenty (o polskich korzeniach – były gubernator Minnesoty).  Romney postawił na profesjonalizm i konserwatyzm Ryan’a, który w American Conservative Union, ma wysoki 93%  wskaźnik uznania.

Ryan jest ulubieńcem słynnej Tea Party, intelektualistą,ekonomistą, który potrafi mówić sensownie bez telepromptera (w przeciwieństwie do Obamy).  Jest on autorem alternatywnego do demokratów budżetu (pod nazwą „Ścieżka do dobrobytu”, albo „plan Ryan’a”) i głośnym merytorycznym krytykiem ekonomicznych posunięć prezydenta Obamy.

Właśnie kompetencja w sprawach budżetowych i konserwatywne powiązania Ryan’a zdaje się zdecydowało o jego selekcji, jak i jednocześnie  raptownych wściekłych atakach  ze strony mediów i polityków Partii Demokratycznej.

Ryan byłby w nowszej historii USA,  jednym z najmłodszych viceprezydentów , tylko Richard Nixon miał 41 lat, kiedy został viceprezydentem i Dan Quayle, który również miał 42 lata.  W debacie  kandydatów na vice Ryan zmierzy się z 69 letnim Joe Biden’em, słynnym ze swojego rozkojarzenia, tupetu i gaf.

Paul Ryan pisał teksty przemówień dla byłego republikańskiego kandydata na viceprezydenta, słynnego wolnorynkowca Jack’a Kemp’a, który startował u boku wojennego weterana Bob’a Dole’a.  Ostatnich 14 lat Ryan spędził w Kongresie, podobnie jak Romney nie ma on doświadczenia w polityce zagranicznej. 

Wypada tylko czekać na interesującą debatę telewizyjną kandydatów na viceprezydenta Joe Biden, który został w 1972 roku wybrany do Senatu USA (w wieku 30 lat), z Paul’em Ryan’em, wybranym do Kongresu w 1998 roku ( w wieku 28 lat).  Debata odbędzie sie 11 pażdziernika tego roku.

Pierwszy raz w historii USA wśród kandydatów na prezydenta i viceprezydenta nie będzie protestantów.  Mitt Romney jest mormonem, a Paul Ryan jest katolikiem.  Procentowo zwiększa się populacja katolików, zwiększa się też ich rola w republice.  Na 9 sędziów Sądu Najwyższego USA, 6 jest katolikami, a 3 Żydami.

Tak pomyślany republikański duet prezydencki spowoduje próby zespołu Obamy pozyskania rozproszonych protestantów, których liderzy podzielili swoje wpływy  w prawyborach na protestanckich kandydatów jak: Rick Perry, Michele Bachmann, czy Tim Pawlenty, a nawet popierając katolika Rick Santorum.

Bardzo ożywił się i przybrał na znaczeniu katolicki „Ruch Konserwatystów” prowadzony przez swoich liderów jak Bill Buckley, Pat Buchanan, czy Brent Bozell z ich medialnymi przedstawicielami w superstacji FOX NEWS jak: Bill O’Reilly, Anne Coulter (autorka)  i Sean Hannity.  To oni odegrają w tych wyborach znaczną rolę popierając Mitt Romney i jego katolickiego partnera Paul’a Ryan’a, już dziś określanego mianem „drugiego Reagana”.

Polityka, można powiedzieć,  jest jak rzeka, wszystko w niej płynie. Nadchodzące wybory 6 listopada 2012 roku są jakimś rodzajem mostu, z którego głosujący obywatele USA mogą oklaskiwać i zagrzewać do boju swoich zawodników, bez pełnej świadomości jakie spustoszenie spowoduje wygrana ich przeciwnika, czy nawet ich idola. Ale o tym w następnym spojrzeniu...

Jacek K. Matysiak

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1327
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1181
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 614
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 732
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 775
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 802
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 740
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 835
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 441
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska