Login lub e-mail Hasło   

Polska oszustwem stoi

Chciwość jest główną siłą napędową obrotu gospodarczego we współczesnym świecie, a oszustwo jednym z najskuteczniejszych sposobów alokacji wytworzonych dóbr.
Wyświetlenia: 1.633 Zamieszczono 14/08/2012

 

 


 

Każdego dnia media bombardują nas wiadomościami o perfidnych  przekrętach układających w łańcuch napędowy utrzymujący w ruchu system społeczno-gospodarczy Zachodniego Świata. W dążeniu do globalizacji i maksymalnej wolności obrotu gospodarczo-finansowego doszło do sytuacji, że nawet jeśli coś jest zabronione też jest dozwolone. Oznacza to nie mniej jak  ciche przyzwolenie polityków na jawne funkcjonowanie podmiotów,  niedwuznacznie stosujących zabronione prawnie metody i rozwiązania, zmierzające do umyślnego  wprowadzenia w błąd i wykorzystania naiwności ludzkiej do  pozbawienia bliźnich owoców ich własnej pracy.

 

Kochaj bliźniego swego jak siebie samego. Ta druga część najważniejszej z chrześcijańskich zasad choć bywało,  że funkcjonowała na zasadzie pustego sloganu,  to jednak była w życiu społecznym obecna. Dziś wyrugowało ją całkowicie prześmieszne powiedzonko „ kasa misiu, kasa”, rozpowszechnione swego czasu przez pewnego, dowcipnego we własnym mniemaniu  selekcjonera piłkarskiej reprezentacji. – Jaki stan konta taki stan ducha – ten slogan reklamowy znanego banku jeszcze lepiej odzwierciedla stan umysłu przeciętnego mieszkańca naszego kraju, usytuowanego w górnej strefie średnich stanów materialnego sukcesu,  któremu głos  sumienia i  etyczny kodeks zastępuje teraz zasobność rachunku bankowego.

 

Po dwudziestu latach przemian ustrojowych oszustwo urosło do rangi naszej, sztandarowej  cechy narodowej. Polacy wzięli sprawy w swoje ręce i szybko nauczyli się osiągać osobiste korzyści wszelkimi dostępnymi środkami, nie próżnując nawet podczas letniej kanikuły. Jak grzyby po deszczu pojawiły się w kraju biura podróży z niecnym zamiarem oskubania spragnionych egzotycznych wrażeń turystów, chcących poznać siłę swoich pieniędzy w luksusowych, zagranicznych kurortach. W pełni lata przelała się przez krajowe media fala sensacyjnych newsów o masowej upadłości tych placówek, wcześniej ani chybi zaplanowanej przez łepskich właścicieli. Jest wielce prawdopodobne, że wśród  porzuconych na pastwę losu wczasowiczów było całkiem sporo takich, którzy pieniądze na zagraniczne wojaże także zdobyli niezbyt uczciwie.

 

Tego typu hochsztaplerka to jednak mało szkodliwy margines wobec ośmiornicy nazywanej eufemistycznie sektorem finansowym. Nigdy w dziejach oligarchia finansowa nie miała tak wielkiego wpływu na losy całej, ludzkiej populacji. Banki szeroko rozwinęły swoje macki w formie  niezliczonej ilości oddziałów i filii, trzymając w mrocznym uścisku lwią część obrotu pieniężnego. Żadna transakcja dokonywana wyemitowanym przez nie pieniądzem plastikowym nie może się odbyć bez ich pośrednictwa, za które płacimy stale rosnący haracz. Łatwy, szybki i obfity zysk z finansowych transakcji zwabił  całe zastępy cynicznych cwaniaków i hochsztaplerów, którzy rejestrując parabankowe firmy łapią w zastawione przy pomocy prawników pułapki naiwnych klientów, kusząc ich przy pomocy bajecznych reklam mirażem krociowych zysków z zainwestowanych oszczędności, lub oferując szybkie pożyczki na super lichwiarski procent.

 

Ten oszukańczy proceder  szerzy się bez rozgłosu, niczym złośliwy nowotwór przerasta zdrową tkankę społeczną. Z czasem jednak patologia daje znać o sobie, kiedy któraś z piramid finansowych osiąga stan krytyczny i przystępuje do realizacji zysków, a wtedy ciułacze budzą się ze słodkiego snu o zyskach z  ręką w nocniku. Afera Amber Gold to kolejny  dzwonek alarmowy sygnalizujący rozwój gangreny, toczącej ogarniętą szaleństwem konsumpcjonizmu współczesną Polskę. Niestety jak dotąd tego typu ostrzeżenia nie będą w stanie wygenerować korzystnych zmian systemowych, dopóki poszkodowani usiłują ratować się na własną rękę, szukając bezskutecznie ocalenia każdy z osobna, przed ostateczną utratą zdefraudowanych im przez eleganckich finansistów pieniędzy.  Zmianę złodziejskiego systemu na bardziej przejrzysty i w miarę uczciwy można osiągnąć tylko przez zbiorowe wystąpienie oburzonych obywateli, przeprowadzone z siłą tajfunu.

 

 

Fundamentem tego chorego systemu jest sojusz pławiącej się w luksusie oligarchii finansowej z klasą polityczną, wspomagany przez zarabiających krocie na oszukańczych reklamach właścicieli mediów i posłusznych im dziennikarzy. Beneficjenci tego systemu okopali się przy pomocy ordynacji wyborczych, ustaw, rozporządzeń i immunitetów sądach, prokuraturze, urzędach centralnych, samorządowych, zakładach i placówkach budżetowych, agencjach rządowych oraz osławionych spółkach skarbu państwa. Wykonywanie zadań publicznych przez aparat państwa schodzi systematycznie na dalszy plan, ustępując miejsca roli utrzymywania obficie zaopatrzonego żłobu, na potrzeby rządzących elit  oraz ich zaplecza rodzinno-kumoterskiego. Ze światem gospodarczo-finansowym łączą te oazy stabilizacji i dobrobytu silne więzy korupcyjne.

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1340
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1197
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 746
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 622
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 783
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 454
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 852
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 755
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Panie Wlodku,
Tym artukulem jak obuchem przerwal Pan ta "kolysanke", ktora usypia nas do blogiego snu tzw. "sek(a)tor finansowy" .
Swietny i bezkompromisowy artykul. Nazywa Pan rzeczy po imieniu. To lubie.
Ma Pan we mnie nowego fana !

  greenway,  14/08/2012

Czuję bunt w każdej komórce ciała. I cóż ma szary obywatel zrobić z tym oszukańczym systemem? Kosy na sztorc?

  berni*,  14/08/2012

Dlatego greenway, jednego kwiatka nadal podlewam olejem.-:))) Pozdrawiam ciepło.

Nie wolno milczeć i godzić się na pomiatanie ludzką godnością. Na szydzenie w zaciszach luksusowych apartamentów z "ciemniaków" napychających własnymi pieniędzmi kieszenie cynicznych hochsztaplerów i polityków, którzy tworzą dla nich zasłonę dymną, za którą mogą bezkarnie dopuszczać się niegodziwości. Po prostu trzeba o tym mówić.

Pełna zgoda!

  berni*,  14/08/2012

Chciałbym przypomnieć że ryba psuje się od głowy! Dokąd banda snobów będzie u sterów nic się nie zmieni.Co dobrego jaśnie nam panujący zrobili dobrego? Zamiast ułatwić, uprościć, przepisy a w niektórych przypadkach radykalnie zaostrzyć- wszystko mają w d.. Ciągle istnieją tematy zastępcze, nikomu nie potrzebne. Aborcja, in vitro,itp .Drodzy panowie zostawcie dupę kobiety do jej dyspozycji! Przepra ...  wyświetl więcej

Trzeba pytać liderów postsolidarnościowej elity władzy jak przełożyli słynny etos na praktyczne rządzenie państwem.

  multimir,  15/08/2012

Trzeba pytać/patrzeć jeszcze wcześniej, bo jeszcze przed I Wojnę Światową. Jeżeli zastosować tu "poznawanie po owocach" to po co w ogóle utworzono demokrację, jak nie w celu zrzucenia winy za kradzież na samych okradanych. Potem to już tylko ewolucja tego fałszywego sytemu władzy.

Kto w historii rządził/finansował jest wyciszane ale dostępne, także z żelazną konsekwencją wykorzenione z syn

...  wyświetl więcej

  kev  (www),  17/08/2012

A dla mnie Pan Plichta jest takim współczesnym Wolandem natomiast jego Amber GOld przypomina mi pokaz magii w moskiewskim teatrze. Z nieba miały sypać się czerwońce i każdy nimi ochoczo płacił, chciwość przesłoniła rozum.
I tak samo jest z Amber Gold 15% zysku w rok !!!! Tyle nie dają nawet długoterminowe inwestycje w funduszach inwestycyjnych 10-20 lat) a tutaj 100% gwarancji. Cały naród z ...  wyświetl więcej

Obywatel nic nie zrobi bo obywatel jest za słaby, o to chodzi w tym świecie gdzie rządy nie są dla ludzi lecz same dla siebie

  kev  (www),  17/08/2012

TO ja mam pomysł: niech każdy obywatel (przedsiębiorca) zaprzestanie płacenia składek zus, podatków pit, cit, vat, zacznie kupować tylko papierosy z przemytu oraz alkohol bez akcyzy (samogon) przez 6 miesięcy.
Sami zobaczycie ile może obywatel.
Od razu odpieram zarzuty (zamiast składki zus, wypłaćcie emeryturę swoim rodzicom i dziadkom)

Premier z braku paliwa musiałby zaprzes

...  wyświetl więcej

  azet,  17/08/2012

znam człowieka, który ma warsztat samochodowy, ale mu nie idzie, bo takich jak on jest coraz więcej. I on narzeka, że musi płacić ZUS. Ale ma dwoje teściów na emeryturze oraz dwoje rodziców na emeryturze. KTO miałby ich utrzymywać i dlaczego? Teście biorą razem ok. 3000zł, rodzice nawet trochę ponad. Więc dlaczego na jego rodzinę mieliby składać się obcy ludzie, a nie on sam, choć w małej części? ...  wyświetl więcej

Historia z chichotem zatoczyła koło. Obrońca ludu przed oszukańczym rządem PRL-u, trybun ludowy Lech Wałęsa będzie miał film propagandowy na swoją cześć wyprodukowany za pieniądze zrabowane obywatelom odnowionej Rzeczpospolitej.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska