Login lub e-mail Hasło   

Jak się wyzwolić z błędnych schematów myślenia?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.psychorada.pl/news,jak-sie-wy(...)ia.html
Schematy zachowań to struktury poznawcze, które mają swoje źródło w schematycznych przekonaniach. A takich mamy bardzo wiele.
Wyświetlenia: 1.702 Zamieszczono 15/08/2012

mapa myśli

Dotyczą niemal każdej dziedziny życia, jak praca, relacje międzyludzkie, związki partnerskie, styl życia, dobra materialne, formy spędzania czasu czy religie. Ponadto w biegiem czasu wytwarzamy nowe - im więcej doświadczeń, tym więcej nowych przekonań, czasem też rozbudowujemy lub przebudowujemy stare schematy.

 

Przykładowe schematy przekonań:

 •  jeśli jest się z kimś w stałym związku, to należy go sformalizować
 •  mężczyzna powinien zarabiać na życie, a kobieta zajmować się domem
 •  jeśli popełniam grzechy, to znaczy, że jestem złym człowiekiem
 •  wynajmowane mieszkanie to pieniądze wyrzucane w błoto
 •  staropanieństwo to wstyd
 •  muszę przejąć firmę po rodzicach

 

Zapewne znajome Ci są również któreś z poniższych stwierdzeń:

 •  ryby i dzieci głosu nie mają
 •  szef/nauczyciel na zawsze rację
 •  w Londynie zawsze pada deszcz
 •  w Hollywood mieszkają sami atrakcyjni ludzie
 •  jak zdradził raz, to zdradzi kolejny
 •  przez żołądek do serca
 •  ładne kobiety są głupie,
 • ...

 

I tak dalej. Sam możesz z miejsca wymienić co najmniej kilkanaście, a takich, którymi kierujesz się w życiu mogą być dziesiątki. Nie ma w tym nic niezwykłego, bowiem schematy, uproszczenia i stereotypy pełnią w naszym życiu określoną funkcję - mają nam ułatwiać i organizować życie.

 

W jaki sposób? Ilość wiedzy która napływa do nas ze świata zewnętrznego jest tak duża, że nie jesteśmy w stanie przerobić jej poznawczo, bo zwyczajnie nie mamy czasu analizować każdej sytuacji i każdego człowieka z osobna. Z tego powodu organizujemy sobie wiedzę o rzeczach, ludziach i zjawiskach w schematy. Dzięki temu, gdy poznajemy nową osobę, zanim jeszcze nawiążemy rozmowę, nieświadomie ją „szufladkujemy" na podstawie wyglądu, czy innych cech rzucających się w oczy przy pierwszym kontakcie. Stereotypowe poglądy każą nam uważać, że mężczyzna w garniturze z okazałym zegarkiem może być biznesmenem, a wcale nie musi tak być. Podobnie przeszłe negatywne doświadczenia z poszczególnym typem ludzi może nas nastawić asekuracyjnie na przyszłość.

 

Zatem wszelkie schematy i uogólnienia są nam pomocne w organizacji świata, pełnią funkcję uzupełnień braków wiedzy na temat obiektów, z którymi mamy styczność. Ich zaletą jest zmniejszanie wieloznaczności sytuacji, a tym samym oszczędność czasu, który przeznaczamy na rozumienie zdarzeń i komunikatów.

 

Na autopilocie

 

Automatyzm myślenia przydaje się głównie w takich sytuacjach, które wymagają tych samych, powtarzalnych zachowań, pewnych sekwencji czynności. Wyobraźmy sobie jak by to było, gdyby kierowca samochodu za każdym razem zastanawiał się nad kolejnością: sprzęgło - jedynka - gaz - sprzęgło - drugi bieg... Nie mógłby wtedy jednocześnie prowadzić swobodnej rozmowy, czy spoglądać w lusterka, a dzięki wielokrotnemu powtórzeniu tych czynności, już o nich nie myśli.

 

Jednak zarówno w sytuacji prowadzenia auta, jak i każdej innej życiowej, schematyczne myślenie może nas wyprowadzić w przysłowiowe pole. Kierowca, który jedzie „na pamięć" spowoduje wypadek, a osoba, która niewłaściwie oceni drugiego człowieka straci szansę na nową, interesującą znajomość.

 

Dlatego warto odnaleźć w sobie schematy, według których myślimy i działamy, bowiem niektóre z nich w znacznym stopniu wpływają na jakość naszego życia. Ograniczają pole naszego widzenia, zawężając możliwości wyboru. Zechciej więc zweryfikować zasadność utartych przekonań, którymi kierujesz się każdego dnia, aby nie przegapić wartościowych ludzi i ważnych wydarzeń.

 

Jak się wyzwolić?

 

Proces wyzwalania się właśnie się zaczął. W przypadku eliminowania schematycznego myślenia, pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie istnienia samych schematów. Przejrzyj jeszcze raz powyższe przykłady i zastanów się, czy podobne ograniczające myśli przypadkiem poważnie nie blokują Twoich działań.

 

Uświadomienie sobie, zaobserwowanie i uznanie ich istnienia jest też najważniejszym, co możesz zrobić. To trochę jak założenie okularów - nagle widzisz lepiej, ostrzej, dokładniej. Widzisz też to, czego nie dostrzegałeś wcześniej. Samoobserwacja to takie właśnie okulary.

 

Gdy już rozpoznasz, w jakich tkwisz schematach, weź każdy z osobna na warsztat i przyjrzyj mu się, odpowiadając sobie na pytania:

 •  na jakiej podstawie tak uważam?
 •  od kiedy tak sądzę?
 •  kto pokazał mi taki sposób myślenia/od kogo go przejąłem?
 •  co może być dowodem na słuszność takiego poglądu?
 •  jakie są (jeśli są) prawidłowe odpowiedzi? (niektóre informacje da się sprawdzić, jak np. pogodę w Londynie)
 •  co tak naprawdę uważam na ten temat?

 

Przykład

Posłużmy się przykładem. "Mężczyzna powinien zarabiać na dom, a kobieta zajmować się domem." I po kolei: dlaczego tak uważasz? Twierdzi tak Twoja rodzina, otoczenie? Taki jest model społeczny, z którego nie chcesz się wyłamać? Co może świadczyć o tym, że pogląd jest słuszny i warto się do niego stosować? Gdyby nie „powinność" zawarta w tym schemacie, nadal uważałbyś go za wartościowy drogowskaz? Co w przypadku, gdyby było na odwrót - mężczyzna i kobieta zamieniliby się rolami?

 

Nie da się z pewnością pozbyć wszystkich ograniczeń, ale pomocnym będzie stawianie pytań o sensowność utrzymywania danych poglądów. Wszędzie, gdzie pojawia się „muszę", „powinienem", „powinno tak być", zapala lampka ostrzegawcza. Nie zignoruj jej.

 

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Magda Urbanek-Hudziak
psycholog
Internetowa Poradnia Psychologiczna i Seksuologiczna
Psychorada.pl

Podobne artykuły


72
komentarze: 23 | wyświetlenia: 163300
71
komentarze: 22 | wyświetlenia: 18808
55
komentarze: 15 | wyświetlenia: 40093
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 22812
41
komentarze: 44 | wyświetlenia: 26724
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19755
34
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4301
32
komentarze: 10 | wyświetlenia: 16649
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5529
23
komentarze: 14 | wyświetlenia: 3676
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4312
19
komentarze: 15 | wyświetlenia: 7469
 
Autor
Dodał do zasobów: Psychorada.pl
ArtykułO dysonansie poznawczym inaczej, szerzej i trafnie.

uświadomienie sobie istnienia samych schematów //
A także zrozumienie możliwości celowego tworzenia schematów w procesie zwanym indoktrynacją,
w tym cichą, pełzającą indoktrynacją.

Pozdrawiam.

Co w zamian? Liczę się tylko ja, jestem tego warta?
-muszę przejąć firmę po rodzicach- nie muszę, oni niech się męczą a ja będę żądać aby beztrosko spędzić życie, dopóki starczy kasy a dzieci niech się o siebie martwią. Zresztą każdy niech się martwi o siebie, zawsze można dziecko na lotnisku zostawić pod opieką pani z recepcji gdy lecimy na wycieczkę.
-staropanieństwo to wstyd- jaki ...  wyświetl więcej

  ulmed,  15/08/2012

Uczyć się na błędach innych, a samemu unikać błędów. Po co parzyć palce?
Życie dowodzi, że stare schematy maja w sobie więcej sensu niż nowomoda, mieszanie ludziom w głowie. Im więcej się zamiesza tym więcej będzie potrzebujących wsparcia.
Lawina samotnych, w depresji, dzieci bez ojca. Taki schemat?
Cenię wolność i odpowiedzialność. Jedna bez drugiej nie jest nic warta.

  Elba,  15/08/2012

W zasadzie chodzi tu o rozwój człowieka, który przechodzimy stopniowo jak po drabinie. Biegnąc po niej za szybko, można dostać zadyszki lub pomieszania zmysłów. To powolne wznoszeniem się świadomości ludzkiej przez 7 czakr, ośrodków na poziomie których doświadcza się rzeczywistości w nowy sposób, coraz szerszy, pełniejszy obrazuje joga kundalini. Psychologia nazywa to potrzebami Masłowa.
Na ...  wyświetl więcej

  nse,  16/08/2012

"Dla człowieka niedojrzałego wolność może być tylko koszmarem :)"
To prawda człowiek niedojrzały, przypomina GPS'a z niewgranymi mapami podstawowymi ... zagubi się w swej wolności ...

@Mariusz Kajstura: Tak, dookoła przykładów w bród... Sam takim jestem. Wszystkiego uczę się wciąż od nowa.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska