Login lub e-mail Hasło   

Kompulsywne Objadanie Się – Jak Stres Wywołuje Nadwagę?

Zdarza Ci się, że nie możesz się powstrzymać przed jedzeniem. Dowiedz się dlaczego tak się dzieje i jak możesz temu zapobiec?
Wyświetlenia: 1.627 Zamieszczono 17/08/2012

kompuslywne objadanie się
(Mimo, że artykuł jest przeznaczony głównie dla kobiet to nawet jeśli jesteś mężczyzną powinieneś go przeczytać).

“Kobieta zmienną jest”

To stare przysłowie tyczy się nie tylko kwestii zawiązków i miłości, ale również reagowania na stres. Zastanów się przez chwilę. Ile z Twoich koleżanek reaguje na stres nie jedząc nic, a ile obżera się? Niektórzy specjaliści mówią, że jest to kompulsywne objadanie się, ale my możemy przyjąć, że to po prostu reakcja na stres.

W tym artykule chciałbym poruszyć bardzo ważny temat wpływu stresu na objadanie się i tycie szczególnie w przypadku kobiet. Jak powszechnie wiadomo stres w dzisiejszym świecie jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia przeciętnego człowieka. Może prowadzić do chorób psychicznych: nerwica, depresja jak i problemów ze zdrowiem (nadciśnienie, zawały).

Wiele kobiet narażonych jest na nieustanny stres. A to w pracy, gdzie są poddane ciągłej presji pracodawcy, a to w domu, gdzie mają bardzo dużo na głowie. W przeciwieństwie do wielu mężczyzn kobiety przeważnie z pracy wracają do drugiej pracy i nie maja czasu żeby się jakoś odstresować.

Nie pamiętam gdzie o tym czytałem, ale dowiedziono nawet w badaniach, że kobiety są dużo bardziej podatne na związane ze stresem tycie. Inne badanie pokazało, że nadwaga u wielu kobiet powiązana jest bezpośrednio z jedzeniem pod wpływem stresu. Dodatkowo jeszcze osoby narażone na stres mają większą tendencję do picia alkoholu, który jak wiadomo też ma kalorie.

Dlaczego kobiety zajadają stres?

Teraz trochę teorii, która chociaż może i niezbyt ciekawa, to pozwoli Ci szybciej pojąć jak bardzo stres wpływa na tycie i to, że nie możesz schudnąć. W naszym organizmie jest pewien hormon – kortyzol, który może przyczyniać się do nadwagi szczególnie tej w okolicy brzucha. Duże ilości kortyzolu są uwalnianie w organizmie podczas stresu. Receptory tego hormonu są umieszczone w okolicach brzucha, a to z kolei powoduje nadmierne gromadzenie się tłuszczu w tej okolicy.

Mało tego. Nadmiar kortyzol może dosłownie powodować, że twój metabolizm zwolni. Przez to nawet jeśli zaczniesz jeść mniej to i tak możesz przybrać na wadze. Skoro stres stymuluje apetyt prawdopodobne jest, że zaczniesz jeść więcej będąc pod wpływem stresu, co dodatkowo powiększa problem. W rezultacie jesz więcej kalorii przy zwolnionym metabolizmie, co jest niejako podwójnym atakiem na Twoje ciało, przed którym nie ma szans się obronić.

Póki co nie wiadomo jeszcze jak dokładnie kortyzol wpływa na zaburzenia odżywiania albo apetytu, ale wciąż trwają nad tym badania. Kobiety które jedzą niezdrowo wykazują w swoim ciele podwyższoną ilość kortyzolu, co sprawia, że wpadają w pewien cykle złego odżywiania. Stres powoduje niezdrowe jedzenie i zwolniony metabolizm.

Kompulsywne objadanie się – jak sobie z tym radzić?

Dobrze, starczy już tej teoretycznej paplaniny. Wiesz już, że pod wpływem stresu możesz dużo szybciej zacząć tyć nawet jeśli będziesz się odchudzać. Teraz jest czas, abym Ci pokazał jak radzić sobie ze stresem.

1. Znajdź sobie wsparcie

Według badań psychologów najważniejszym czynnikiem wywołującym stres dla kobiet jest – brak wsparcia emocjonalnego. Kobiety przeważnie są same ze swoimi problemami i nikt ich nie wspiera. W związku z tym musisz zadbać o swoją sieć wsparcia. Nie musisz od razu udawać się do psychologa, wystarczy, że będziesz mieć kogoś, kto w trudnej dla Ciebie chwili pomoże Ci. Czasami wystarczy email, telefon albo krótka rozmowa albo jakikolwiek inny kontakt, aby dostać wsparcie, którego potrzebujesz.

Zamiast więc jeść batonika, kiedy źle się czujesz, pogadaj z mężem albo z kimś dla Ciebie bliskim, kto Cię zrozumie. Możesz nawet rzucić wszystko i wyjść na kilkuminutowy spacer (tylko nie na papierosa). Takie proste zajecie się czymś może sprawić, że nagły przypływ apetytu zniknie. Jeśli nie możesz z kimś pogadać w pracy to wyjdź do toalety i tam będąc sama porozciągaj się chwilę. Zobaczysz, że już takie proste czynności bardzo dużo Ci dadzą.

2. Ćwicz regularnie.

Nic tak nie rozładuje stresu jak ćwiczenia fizyczne. Nie tylko pozwolą Ci pozbyć się niechcianej negatywnej energii ze swojego ciała, ale również dotlenisz się skutecznie. Podczas ćwiczeń trzeba oddychać, a jak wiadomo oddychanie uspokaja i rozluźnia Twoje napięte ciało. W związku z tym staraj się regularnie ćwiczyć. Dodatkowo jeszcze dzięki ćwiczeniom na pewno będzie Ci się lepiej spało, co również jest bardzo ważne, jeśli chodzi o rozładowanie stresu.

3. Śpij wystarczająco dużo

Jendym z głównych czynników wywołujących stres jest zbyt mało snu. Jesteśmy wtedy rozdrażnieni, zdenerwowani i zmęczeni. To wszystko doskonale sprzyja nawarstwianiu się stresu. Rób wszystko, aby się dobrze wyspać. Leci coś fajnego w telewizji no to trudno, co wolisz oglądać jakiś głupi film czy dobrze się czuć na drugi dzień.

4. Dziennik odżywiania!

Jednym z najlepszych sposobów, aby radzić sobie z jedzeniem pod wpływem emocji jest założenie dziennika odżywiania. Wystarczy, że będziesz prowadzić dziennik, w którym zapiszesz wszystko, co jesz każdego dnia wraz z opisem jak się czujesz przed i po posiłku. Dzięki dziennikowi odżywania możesz zrecenzować, dlaczego i kiedy jesz to, co niezdrowe i szybciej znajdziesz alternatywy jak sobie z tym poradzić.

5. Techniki relaksacyjne

Jest bardzo dużo różnych technik relaksacyjnych, które obniżą twój poziom stresu i niepokoju bez jedzenia. Oddychanie, ćwiczenia, medytacja, uspokajająca muzyka, to tylko niektóre z nich. Według mnie najskuteczniej będzie połączyć relaksację z ćwiczeniami fizycznymi (np. rozciąganie się itp.)

To tyle jeśli chodzi o kompulsywne objadanie się. Jak widzisz jest kilka bardzo prostych sposobów, aby sobie z tym poradzić, więc nie ma co się martwić. Najlepije już dzisiaj zastosuj kilka z tych rad, aby pozbyć sie stresu. Dobrą zasadą jest przyjęcie, że codziennie zrobisz przynajmniej jedną rzecz, która pozwoli Ci się odstresować. Zaufaj mi nie wymaga to od Ciebie za dużo, a pozwoli Ci skutecznie się zrelaksowawszy.

Chcesz wiedzieć, jak szybko schudnąć, to zapraszam na mój blog: Odchudzanie dla zajętych

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1571
11
komentarze: 41 | wyświetlenia: 3335
11
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1117
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3015
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2720
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1599
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2136
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3720
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 632
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 895
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2133
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2214
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska