JustPaste.it

Dlaczego młodzi ludzie sięgają po alkohol?

Picie niewielkich ilości alkoholu dorosłemu nie zaszkodzi, dla młodego człowieka może mieć jednak poważne konsekwencje.

Picie niewielkich ilości alkoholu dorosłemu nie zaszkodzi, dla młodego człowieka może mieć jednak poważne konsekwencje.

 

To, co nieszkodliwe dla dorosłych, bywa bardzo niebezpieczne dla dzieci. Młodzi ludzie sięgający po alkohol często tłumaczą sobie, że nie robią nic złego. Skoro dorośli mogą wypić lampkę wina lub piwo, to niby dlaczego oni nie mogą sobie na to pozwolić?


Powodów, dla których należy dziecko chronić przed kontaktem z alkoholem, jest wiele. Przede wszystkim organizm młodego człowieka znacznie różni się od organizmu dorosłego. Dziecko rośnie i rozwija się, natomiast picie alkoholu w okresie dojrzewania może zablokować normalny wzrost, a także rozwój fizyczny oraz psychiczny. Wśród młodych ludzi, którzy mają za sobą pierwsze kontakty z alkoholem, często pojawiają się problemy m.in. z nauką oraz z kontaktami z innymi ludźmi: zarówno dorosłymi, jak i rówieśnikami.


Druga rzecz, to sprawa zachowania kontroli nad tym, co i w jakich ilościach pijemy. Dorosły człowiek, nie mający problemów z alkoholem, potrafi kontrolować jego spożycie. Dziecko nie ma takiej umiejętności. Dodatkowo na młody organizm alkohol działa silniej niż na dorosłego człowieka. U młodego człowieka nawet jedno piwo może spowodować poważne problemy z koordynacją ruchową czy oceną rzeczywistości

.
Dlaczego młodzi ludzie sięgają po alkohol?


Najczęściej z powodu rówieśników. Często dziecko sięga po alkohol dlatego, że nie potrafi odmówić kolegom bądź też chce im zaimponować. Boją się, że jeśli odmówią wypicia piwa, zostaną uznani za odmieńców. Często młodemu człowiekowi wydaje się, że próbując przyjemności takich jak alkohol, pokazuje swą dojrzałość i dorosłość.
Jedną z wielu przyczyn picia przez młodzież jest chęć wyluzowania się. Alkohol pozwala się pozbyć napięcia i niepewności, daje fałszywe i zgubne poczucie luzu. Często myślą, że alkohol pozwoli im się lepiej poczuć, zapomnieć o kłopotach. Szczególnie niebezpieczny może być alkohol dla dziecka nieśmiałego, które za wszelką cenę chce sprawiać wrażenie pewnego siebie.
Młodymi ludźmi sięgającymi po alkohol bardzo często kieruje również ciekawość. To jeden z najczęściej spotykanych powodów eksperymentowania z alkoholem. A nic tak nie pociąga buntującego się nastolatka jak spróbowanie przysłowiowego „zakazanego owocu”.