Login lub e-mail Hasło   

Kościół mówi państwu “stop

Takie stanowisko wyraził w przemówieniu wygłoszonym w siedzibie stowarzyszenia im. Johna Carrolla ks. kard. Timothy Dolan, przewodniczący Episkopatu Stanów Zjednoczonych.
Wyświetlenia: 901 Zamieszczono 16/09/2012

Jako katolicy nie chcemy żadnych przywilejów ze strony państwa. Wystarczy, że rządzący zostawią nas w spokoju, pozwolą nam bez przeszkód praktykować wiarę i żyć zgodnie z jej zasadami.

Sprawą pierwszorzędną, gdy chodzi o ochronę praw człowieka, jest obrona wolności religijnej. Wolność ta – jak pokazuje tradycja Stanów Zjednoczonych i sama konstytucja – nie może być deptana przez władze państwowe. Ksiądz kardynał podkreślał, że Amerykanie patrioci oraz wierzący katolicy mają obowiązek walczyć nie tylko o prawo do tego, by przeżywać wiarę w zaciszu swoich domów i kościołów, ale także o wolność przedstawiania publicznie swoich przekonań wypływających z sumienia ukształtowanego przez wiarę. W tym kontekście ks. kard. Dolan przestrzegł przed współczesną groźbą ze strony sekularystów, którzy dopuszczają istnienie i praktykowanie wiary jedynie w ramach “prywatnego hobby”. Bardzo niebezpieczne, jak podkreślił przewodniczący Episkopatu USA, jest również “bezpośrednie wtrącanie się rządu w samą definicję posłannictwa Kościoła, jego misji, przesłania i znaczenia”. A to właśnie robi amerykański rząd, m.in. poprzez wprowadzenie reformy ustawy ubezpieczeniowej. W myśl nowych przepisów zatwierdzonych przez polityków określających się mianem chrześcijan, katoliccy pracodawcy będą obowiązani opłacać swoim pracownikom polisę ubezpieczeniową pokrywającą koszty środków wczesnoporonnych, antykoncepcji oraz sterylizacji. I wbrew powtarzanym opiniom środowisk proaborcyjnych i antykościelnych wcale nie chodzi tu “o pokrywanie kosztów chemicznej antykoncepcji ani środków wywołujących aborcję”, ale o tupet rządzących. Wyraża się on w bezpośrednim wtrącaniu się w funkcjonowanie Kościoła i chęć zmiany jego nauczania. Ksiądz kardynał Dolan w ostrych słowach skrytykował Nancy Pelosi, która przewodzi obecnie mniejszości demokratycznej, a w ubiegłym roku stwierdziła – powołując się na “swój” katolicyzm, że Kościół katolicki powinien wyzbyć się swoich przekonań co do aborcji i antykoncepcji. – Nie, nie zrobimy tego, nie, nie możemy tego zrobić; jako wierzący, jako Amerykanie – podkreślał z mocą ksiądz kardynał. Przypomniał, że to właśnie wolność religijna legła u podstaw wszelkich szlachetnych ruchów wolnościowych, które przyczyniły się m.in. do obalenia niewolnictwa i uznania znaczenia i roli kobiety w społeczeństwie. Z tego też względu prawo do wolności religijnej znalazło swoje miejsce w dokumentach założycielskich Stanów Zjednoczonych. Przewodniczący amerykańskiego Episkopatu zauważył też, że prawo to odegrało kluczową rolę w ukonstytuowaniu się choćby ruchów pro-life, które walczą w obronie podstawowych praw człowieka.

Anna Bałaban

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1610
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 918
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1191
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 772
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 464
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1036
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 779
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 586
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 736
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 724
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 508
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 997
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1125
 
Autor
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy

Panie Dolan,

"Wystarczy, że rządzący zostawią nas w spokoju..." - Pan raczy zartowac. Czyzby to przejaw histeri czy juz paniki...?
Katolicki domek z kart rozpada sie w zastraszajacym tempie....
Prosze przyjac do wiadomoscie, ze opinia publiczna, organizacje opieki nad dziecmi a zwlaszcza organa scigania i sprawiedliwosci NIE ZOSTAWIA WAS W SPOKOJU.
Nie jestescie panstw

...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  16/09/2012

youngcontrarian ! Teraz wiem dlaczego zwalczasz Boga dorabiając do srebrników ideologie swiatłego humanizmu

"Zwalczasz"...dosc mocne i wyjatkowo niefortunne w tym kontekscie slowo.

Wrecz przeciwnie nie mam nic przeciwko bostwom, boginiom i bogom .... interesuja mnie oni/one jako antropologiczna ciekawostka.
Moja domowa biblioteka jest tego najlepszym przykladem : obok Koranu i Biblii, znajdziesz Mity Greckie i Rzymskie, Mitologie Indian Amerykanskich, Mity Skandynawskie, Germanskie, Slowi

...  wyświetl więcej

  Areva,  16/09/2012

Polska powinna powiedzieć (wykrzyknąć)-STOP ROZBIORÓWI POLSKI PRZEZ KOŚCIÓŁ!!!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska