Login lub e-mail Hasło   

Powierzyć inwestycję firmie czy budować systemem gospodarczym?

Własny dom to marzenie wielu z nas. Jako społeczeństwo jesteśmy zapracowani, a nasz czas jest coraz cenniejszy. Droga do posiadania własnego domu bywa nieraz długa i uciążliwa.
Wyświetlenia: 767 Zamieszczono 19/09/2012
Zgłoszony przez 4 użytkowników jako spam

Powierzyć inwestycję firmie czy budować systemem gospodarczym?

Własny dom to marzenie wielu z nas. Jako społeczeństwo jesteśmy zapracowani, a nasz czas jest coraz cenniejszy. Droga do posiadania własnego domu bywa nieraz długa i uciążliwa. Dzieje się tak z uwagi na skomplikowany proces inwestycyjny, obejmujący fazę projektowania, pozwoleń i realizacji oraz konieczność współpracy z wieloma odrębnymi firmami.

Doświadczenia pokazują, że coraz mniej powszechnym powinno być budowanie domów systemem gospodarczym, gdzie inwestor do poszczególnych rodzajów prac musi zatrudniać oddzielne ekipy projektowe i budowlane. Pociąga to za sobą ryzyko braku koordynacji, wielu usterek i trudności w znalezieniu osób za nie odpowiedzialnych. System gospodarczy powoduje niepotrzebnie dodatkowe wydłużenie cyklu realizacji.

Należy także wspomnieć o aspekcie finansowym, zwykle priorytetowym dla klienta zawierającego umowy na realizację budynków jednorodzinnych. Zawarcie umowy z firmą wykonawczą, która dostarcza materiały budowlane i wykończeniowe powoduje, że klient otrzymuje fakturę z podatkiem Vat w wysokości 8 %. Natomiast, gdy klient kupuje materiały we własnym zakresie - płaci podatek Vat w wysokości 23 %. A przecież nie ma możliwości jego szybkiego odliczenia. Traci więc 15% kwoty wydanej na materiały i mnóstwo czasu. Przy okazji nierzadko jest narażony na konieczność dokonania wyboru materiału budowlanego, a przecież kompletnie nie musi się na tym znać. Czytanie magazynów budowlanych czy poradników zajmuje czas, a nie gwarantuje dobrego wyboru. Niezbędna jest gruntowna widza i duże doświadczenie.

Jednocześnie część firm budowlanych działa w tzw. szarej strefie i oferuje dumpingowe ceny, dając w zamian niską jakość i wątpliwą terminowość. W tym wypadku tanio rzadko oznacza dobrze. Na wykonywanie robót budowlanych nie są zawierane umowy i nie są wystawiane faktury. Tym samym brak jest możliwości wyegzekwowania terminów wykonania poszczególnych prac i usunięcia usterek. Materiały oraz sprzęt zmuszony jest zapewnić klient, który poświęci na wybory (często błędne) i organizację mnóstwo czasu i niestety paradoksalnie również pieniędzy.

Należy także wspomnieć, że znaczna część klientów kupuje projekty typowe budynków jednorodzinnych. Cena jest pozornie atrakcyjna. Na podstawie zakupionego projektu typowego klient nie uzyska decyzji o pozwoleniu na budowę. Brakuje przecież:

- projektu zagospodarowania terenu z uzgodnieniami,

- warunków technicznych przyłączenia do sieci,

- zgody zarządcy drogi na lokalizację zjazdu z drogi publicznej,

- opinii i uzgodnień,

- osób odpowiedzialnych za projekt.

Często również, Klient kupując projekt typowy zamierza wprowadzić do niego zmiany, bo tak wydaje się taniej. A to kolejny koszt. Finalnie zostaje z drogim projektem typowym, który nie spełnia w całości jego oczekiwań funkcjonalnych i estetycznych.

I w ten sposób projekt typowy finalnie przekracza cenę projektu indywidualnego.

Warto współpracować z firmami, które proponuje Klientom powierzenie całej inwestycji - od projektu, przez uzyskanie niezbędnych pozwoleń, do realizacji budynku “pod klucz”.

Po stronie klientów pozostaje zakup działki, współpraca przy opracowywaniu projektu i odebranie kluczy do gotowego domu. Firma natomiast zapewnia:

- wykonanie projektu indywidualnego lub adaptację projektu typowego,

- wykonanie projektów instalacji wewnętrznych i zewnętrznych,

- wykonanie projektów aranżacji wnętrz i zieleni,

- przeprowadzenie wszelkich formalności związanych z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę i z przekazywaniem budynku do użytkowania,

- wycenę kosztów inwestycji zarówno na etapie koncepcji projektowej jak i ostatecznego projektu,

- przeprowadzenie przez procedury związane z uzyskaniem kredytu,

- realizację budynku w stanie deweloperskim lub ,,pod klucz",

- indywidualne podejście do każdego Klienta.Tomasz Jaczewski

www.concretegroup.plPodobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 2177
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1211
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1062
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1117
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 527
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 789
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 640
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 675
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 486
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 977
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 617
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska