Login lub e-mail Hasło   

Znowu GMO i Monsanto

Producent nie ma obowiązku informowania o zawartości GMO w żywności. Dlatego bada się tylko produkty deklarowane jako wolne od GMO.
Wyświetlenia: 783 Zamieszczono 20/09/2012
Szczury karmione GMO żyły krócej i chorowały na raka

Autor PAP–10 godz. temu19.09. Warszawa (PAP) - Na nowo rozgorzała dyskusja o bezpieczeństwie żywności zmodyfikowanej genetycznie. Tym razem powodem są badania specjalistów francuskich, którzy twierdzą, że szczury przez dwa lata karmione kukurydzą GMO żyły krócej i chorowały na raka.Badacze z Uniwersytetu w Caen (Francja) piszą na łamach „Food and Chemical Toxicology”, że wraz z pożywieniem podawali gryzoniom kukurydzę typu NK603 odporną na glifosat, substancję aktywną herbicydu Roundup firmy Monsanto. Zwierzęta przez całe życie otrzymywały również wodę zawierającą środek chwastobójczy Roundup w ilościach, jakie zostały dopuszczone do użycia w USA.

Informację na ten temat podaje Reuters.

Główny autor badań dr Gilles-Eric Seralini twierdzi, że 50 proc. samców i 70 proc. samic szczurów na takiej diecie żyło krócej niż zwykle (w grupie kontrolnej, karmionej standardowo, żyło krócej odpowiednio 30 i 20 proc. tych gryzoni). Badacz dodaje, że szczury na diecie GMO chorowały na raka oraz miały poważne uszkodzenia wątroby i nerek.

Francuski uczony już w grudniu 2009 r. opublikował podobne wyniki badań, ale wtedy zarzucano mu, że wziął pod uwagę zbyt krótki okres obserwacji (trzech miesięcy), by można było je uznać za istotne. Teraz badał szczury przez 2 lata, czyli tak długo ile na ogół one żyją.

Najnowsze obserwacje też są krytykowane. Prof. Alan Boobis, biochemik i farmakolog z Imperial College (W. Brytania), który nie uczestniczył w badaniach, twierdzi, że przeprowadzone zostały w taki sposób, że trudno je ocenić. „Nie ma na przykład statystycznej analizy częstotliwości występowania nowotworów” – podkreśla w komentarzu nadesłanym do Reutersa. (PAP)

zbw/ agt/

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1585
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 906
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1174
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1191
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 757
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 727
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 453
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1024
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 572
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 726
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 501
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 716
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 985
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Dzieki za ten interesujacy przedruk.
Moja Rodzina juz od dluzszego czasu spozywa wylacznie zywnosc organiczna.
Ponadto w Stanach producentow zywnosci obowiazuje oznaczanie swoich artykulow czy sa/czy nie sa genetycznie modyfikowane.

Szkoda mi tych szczurków, na ktorych zostały przeprowadzone te badania:( to bardzo kochane i inteligentne zwierzątka, które nie zasługują na to, by je wykorzystywano do badań. Powinni znaleźć inny sposób.

Do eksperymentow pseudomedycznych jeszcze 67 lat temu w III Rzeszy wykorzystywano ludzi (radzieckich jencow wojennych i zydow).... i to zaledwie kilka lat po zawarciu przez Hitlera tzw. konkordatu z Watykanem...
Podobnie postepowali Japonczycy z jencami chinskimi.
Do dzis w Chinach dokonuje sie eksperymentow medycznych/chemicznych na wiezniach kryminalnych i to bez ich zgody. Powszec ...  wyświetl więcej

youngcontrarian, nie wiedziałam o tym, to straszne, aż ciarki przechodzą.
Jaki los ludzie ludziom, mogą zgotować :(Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska