Login lub e-mail Hasło   

Ograniczenia - czym tak naprawdę są

Ograniczenia towarzyszą człowiekowi od początków jego istnienia. W opinii większości ludzi hamują one rozwój cywilizacji. Prawda jest taka, że bez nich nie byłoby rozwoju.
Wyświetlenia: 788 Zamieszczono 24/09/2012

Żeby nie być gołosłownym poprę swoje twierdzenie przykładem. Gdyby ludzie nie potrzebowali szybszych procesorów to czy te by powstawały? Sądzę, że nie. Gdzie tu jest jednak ograniczenie? Najprostszym jest ograniczenie szybkości, spowodowane przez zbyt słaby procesor. Ten znowu ogranicza wymagające aplikacje. Te dwie rzeczy ograniczają ludzi, którzy tworzą coś lepszego, żeby pokonać ograniczenia. 

Większość ludzi ma pewne ograniczenia w większości dziedzin życia.Do najczęstrzych ograniczeń można zaliczyć m.in.:

- brak finansów

- środowisko

- praca, szkoła, inne zajęcie

- inni

- brak czasu

Pytanie czy te ograniczenia mają jakikolwiek sens. Można się domyślić, że nie. Brutalna prawda jest taka, że

Ty jesteś jedynym swoim ograniczeniem!

Jeżeli w rzeczywistości ludzi by coś ograniczało, to byśmy teraz byli bardzo prymitywną rasą, o ile w ogóle byśmy istnieli. Część ludzi będzie narzekała na wolny procesor i nic z tym nie zrobi, tylko powie, że nie mogą pracować bo ich procesor ogranicza. Inni kupią lepszy procesor, jeszcze inni wyłączą niepotrzebne aplikacje. 

Historia pokazuje, że wiele ludzi pokonuje ograniczenia, które są im narzucane. Ba! Co więcej – niektórzy wykorzystują je na własną korzyść. Rozumieją oni, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Pokonanie ograniczeń, zależy tylko od nas. Pewnie zastanawiasz się jak to zrobić.

Po pierwsze uświadom sobie co jest problemem

Nie jesteś nim cały Ty, są nim twoje przekonania. Jeżeli czytasz ten artykuł, to znak, że prawdopodobnie trzeba je zmienić. Gdy zmienisz swoje przekonania, na odpowiednie np. praca, której nie lubię mnie ogranicza na praca, w której obecnie pracuje jest ogromną motywacją do zmiany (można również dodać, czego się z niej nauczysz np. pozwoli mi ona dostrzec, że zmotywowanie się jest proste), zaczniesz działać w inny sposób, który pomoże w osiągnięciu celów. Gdy przeanalizujesz swoje nowe przekonanie to zrozumiesz, że

Problem jest szansą

Tak, to może wydawać się na początku dziwne ale tak naprawdę jest. Przykładów można by podać setki, a nawet miliony, a i tak ktoś powiedziałby – „To mnie nie dotyczy”. Otóż myli się, to dotyczy każdego – bezdomny, alkoholik, narkoman, niezadowolony z pracy, biedny i każdy inny człowiek na ziemi. Wymyślę po jednym – często bardzo banalnym sposobie, jak można wykorzystać to ograniczenia gdy się je pokona. Ważne jest to, że podam tylko jeden przykład do każdej z sytuacji, bo można ich wymyślić dosłownie nieskończenie wiele. Ogranicza to tylko kreatywność osoby z problemem.

Każda z tych osób przed tą zmianą musiałaby zrobić dwie rzeczy – uświadomić sobie, że ma problem, chcieć zmienić ten problem oraz zacząć go zmieniać i przeistaczać w szanse.

Możesz myśleć - każdy może napisać książkę tym jak stać się milionerem, jak cieszyć się z życia. Ale książka o bogaceniu inaczej brzmi od kogoś kto był kiedyś biedny, niż od kogoś kto od dziecka żył w dostatku, podobnie z książką o radości – narkoman może wywołać większe wrażenie niż „zwyczajny” człowiek. Tak się dzieje, ponieważ Ci ludzie mogę się podzielić doświadczeniami.

Przykład z życia

Te wymyślone postacie mogą nie być dla Ciebie wystarczającym przekonaniem. Więc może inaczej, podam przykład z historii. Pierwszym co przychodzi mi na myśl są Polacy pod zaborami. Część z nich pokonała ograniczenia i zrobiła to co uważała za słuszne – walczyła o niepodległość. Zrobili to, mimo że ograniczali ich zaborcy, kary, represje. Innych historii są miliony – walka o niepodległość USA – pokonanie ograniczenia Wielkiej Brytanii.

Biorąc pod uwagę niektóre ograniczenia np. Aleksander Wielki rozpoczynając walkę z Persją miał dużo mniejszą armię od przeciwnika, rozumiem, że naprawdę są one ogromną szansą. W końcu gdyby nie rozpoczął wojny, nie stworzył by ogromnego imperium, nie byłby sławny.

Większość z nas ma ograniczenia jak Aleksander Wielki – gdy im się podda nic nie osiągnie. Gdy z nimi wygra osiągnie wielki sukces.

Wybór należy do Ciebie

Pokazałem Tobie gdzie leży twój problem – W twoich przekonaniach. Uwiadomiłem, że po zmianie przekonań problem zmieni się w szanse. Swoją odpowiedź poparłem przykładami. Jednak do niczego nie będę Ciebie zmuszał. Twój wybór, czy chcesz być w kilku procentach, którzy przejmują kontrolę nad życiem, czy też w większości, którzy żyją, bo żyją, oddając panowanie nad swoim życiem innym.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1610
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 918
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1191
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 772
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 464
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1036
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 778
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 586
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 736
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 724
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 508
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 997
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1125
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska