Login lub e-mail Hasło   

My naród wybrany

Jestem skłonny uwierzyć w to, że jesteśmy narodem wybranym, bo nikt tak fałszywie nie potrafi czcić Boga jak my.
Wyświetlenia: 762 Zamieszczono 04/10/2012

Tytuł kontrowersyjny, dlatego nadmieniam, nie jestem Żydem, Arabem, murzynem, jestem Polakiem. Nasuwa się pytanie czy to brzmi dumnie. Dla mnie niekoniecznie. Wciąż obowiązująca zasada (nie tylko na drodze) ; wszyscy, którzy mnie wyprzedzają to chamy, wszyscy których wyprzedziłem to frajerzy. Gdziekolwiek się znajdziesz, jesteś chamem albo frajerem. Gdzie ja jestem? Mam wrażenie, że stoję na chodniku. Życzliwość to relacja bezinteresowna międzyludzka występująca częściej w społeczeństwie zamożnym. Nie znaczy to, że nie ma jej u nas. Do rzeczy, obnosimy się głębokim katolicyzmem, uważamy się za naród ludzi wierzących, tylko jakość tej wiary jest jak jakość nas samych. Hipokryzja - to słowo, które oddaje istotę naszego sposobu wyznawania wiary. I tu jestem skłonny uwierzyć w to, że jesteśmy narodem wybranym, bo nikt tak fałszywie nie potrafi czcić Boga jak my. Gdyby filozoficznie się zapytać polskiego katolika, co dla niego wnosi wiara i czy przestrzega jej zasad, myślę, że spora część odpowiedziałaby pytaniem:, o co chodzi? (pomyślałem też o bardziej skrajnych odpowiedziach Np. „chcesz w ryj” ale bez przesady).Odpowiedź na to skąd w nas tyle złości i zawiści nie jest prosta i jednoznaczna. Czy ma z tym coś wspólnego nas zdeklarowany katolicyzm? Jest też druga strona polskości, cwaniactwo, ale tego uczymy się od mistrzów. Na początku tworzenia chrześcijaństwa Jezus wyrzucił handlarzy ze świątyni. Z czasem handlarze zmądrzeli, ubrali szaty duchowne. Przejaskrawiam celowo, chciałby wywołać dyskusję na ten temat i z czasem wspólnie szukać ciekawych odpowiedzi na ciekawe pytania. Temat, po którym przyjemnie się balansuje nie spadając. Ciekawi Was ta teza. Co informatyk może wiedzieć o filozofii.

 Usual40

Podobne artykuły


17
komentarze: 83 | wyświetlenia: 2210
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1223
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1071
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1126
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 556
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 800
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 647
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 683
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 494
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 987
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 625
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Co ma Słowianin do katolika lub/i Polaka dzisiejszej rzeczywistości???

Oczywiście niewiele.

  Areva,  05/10/2012

Słowianie to nie dzisiejsi polacy (po za wyjątkami) zniewoleni duchowo przez kk.

Ja tam pisze slowo "Slowianie" z duzej litery... slowianskich kompleksow nizszosci nie mam...
Zgadzam sie z Toba , ze katolicyzm to troche odmienna stadna ideologia jak komunizm... jest to po prostu inna forma totalitaryzmu.
"Czy boski kult Kim IL Dżonga bądź wyciętego z kartonu rocznicowego Chomeinigo aż tak bardzo róznią się od zbiorowej schizofrenii i paranoi na punkcie Karola Woj ...  wyświetl więcej

  wurkut,  05/10/2012

Żyd, Arab, Murzyn, a nawet Polak - piszemy wielka literą. "Niekoniecznie" łącznie. Itd.

Kupiłeś mnie swymi rozważaniami, Usual40! :-)
Trudno przełknąć je komukolwiek, przecież mówisz niekoniecznie pochlebnie o NAS. Ale głowa do góry. Bycie w mniejszości jest nieraz piękne – tkwienie w większości bywa zaś niszczące. :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska