Login lub e-mail Hasło   

Narada u premiera, czyli jak skutecznie haratać w gałę.

Narada w kancelarii Premiera Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Głos zabiera Prezes Rady Ministrów. - Słuchajcie! Jest kryzys. Coraz częściej docierają do mnie głosy,...
Wyświetlenia: 2.127 Zamieszczono 05/10/2012

Narada w kancelarii Premiera Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Głos zabiera Prezes Rady Ministrów.

                  - Słuchajcie! Jest kryzys. Coraz częściej docierają do mnie głosy, że nauczyciele pracują za krótko, a zarabiają dużo. Najniższe w Europie pensum, wakacje, ferie, święta, a społeczeństwo to widzi i wzbiera irytacja. Coś z tym trzeba zrobić. Już dawno powinienem zlikwidować Kartę Nauczyciela, wszystkie te przywileje, ale jak się tego tknę, to związki protestują, czynią wrzask, demonstrują mi tu pod oknami. A wiecie jak ja jestem zajęty. Ostatnio nawet nie mam czasu, żeby haratnąć w gałę. Kto ma jakieś propozycje?

- Uważam, Panie Premierze - zabrał głos minister pracy - że należy zwiększyć pensum do 26 godzin tygodniowo, a płacić tyle samo. I tak się nie zbuntują, bo niby z czym mają iść pod URM? Z długopisami? Nie ma się czego bać. To nie są górnicy, którzy przychodzą z kilofami i kamieniami.

- A ja myślę - odezwał się minister od zdrowia - że trzeba zlikwidować wakacje. Będą mieli więcej pracy, to zostanie mniej czasu na bunt i niezadowolenie. Trzeba ich po prostu zająć.

- Dobra, dobra - zaripostował minister od ochrony terenów zielonych - ale przecież młodzież musi mieć wakacje, wyjechać gdzieś na urlop z rodzicami. Tego nie przeskoczymy.

- Ja mam pomysł - zerwał się natchniony minister od skarbu albo tego co z niego zostało - młodzież niech ma wakacje, a nauczyciele w tym czasie niech wypełniają papiery. To się da łatwo zrobić, należy tylko wymyślić, jakie dokumenty, prócz dziennika, arkuszy, dziennika zajęć dodatkowych i co oni tam jeszcze mają, mogliby w czasie wakacji uzupełnić. I wprowadzić zapis, że od pierwszego lipca do ostatniego sierpnia pracują po osiem godzin dziennie.

- Ale wtedy trzeba by tych papierów dać im dużo - rzekł Premier, wykazując się jak zwykle błyskotliwym umysłem, który tak bardzo imponował jego współpracownikom.

- Premier trafił w sedno problemu - odezwał się znany z nonkonformizmu minister sportu - Ja w wolnym czasie posiedzę i pomyślę, a jak pomyślę, to wymyślę. Na początek mogą przejrzeć dokumentację szkolną z ostatnich dwudziestu lat i sprawdzić czy wszystko się zgadza. To, na mój rozum, zajmie im dobre dwa lata. Po dwóch latach znowu coś wymyślimy.

Wszyscy z podziwem spojrzeli na ministra sportu. Nikt go nie posądzał o taką umiejętność twórczego myślenia, tym bardziej że jego kariera szkolna  zakończyła się na ósmej klasie szkoły podstawowej. Na sali zapanował entuzjazm. Uczestnicy narady zaczęli bić brawo pomysłodawcy, lecz Premier szybko ostudził zapał.

- To są tylko dwa miesiące, ale co zrobić z resztą? Pouczą, pouczą, skończą i co dalej?

Minister od zdrowia, który tego dnia był w dobrej formie, ponieważ od kilku dni zażywał antybiotyki, zauważył, że szkolna pielęgniarka może dać każdemu wychowawcy indywidualne ankiety zdrowotne każdego ucznia. Rubryk może być od groma. To już zajmie im trochę czasu i nie będą myśleli o głupstwach, np. o tym, żeby prowadzić jakieś kółka zainteresowań.

- O tym nie ma mowy - Premier też był w dobrej formie, choć on akurat antybiotyków żadnych nie łykał - Unia już mnie dusi, że nasi absolwenci są za dobrze wykształceni i stanowią konkurencję na ich rynkach.

- To co robić, co robić? - głos zabrała po raz pierwszy tego dnia minister od szkoły.

- A co ty myślisz, głupia babo, po co ja wprowadzam kolejne etapy tzw. reformy. Wszystkiego naraz zrobić się nie da. Żeby dostosować nasze standardy edukacyjne do tych z unii ( tu wszyscy po raz kolejny z podziwem spojrzeli na premiera, cóż za erudycja, jakie bogate słownictwo), potrzeba nam kilkanaście lat. Toż przecież, kobito, gdybyśmy obniżyli standardy nauczania ( tu znów wszyscy z uznaniem pokiwali głowami), to rodzice, nauczyciele, a nawet sami uczniowie szybko zorientowaliby się, że coś jest nie tak. A tak, powolutku, stopniowo osiągniemy pożądany stan rzeczy. Za dwa lata znów wprowadzimy kolejny etap reformy, wydrukujemy nowe podręczniki, zniesiemy obowiązkowe lektury. Wiecie jak nas młodzież będzie kochać? Przypominam, że za dwa lata są wybory.

- Ale po co nowe podręczniki? - tego dnia minister od szkoły nie była w dobrej formie - Przecież co dopiero w szkołach średnich pojawiły się nowe i wcale nie są tanie.

- A wydawnictwa, z którymi mamy umowę? Z czego one będą żyć, skoro normalnych książek już nikt nie kupuje? A umowy, zwłaszcza tak smacznej, należy dotrzymywać.

- A ja mam jeszcze jeden pomysł - zabrał głos minister od komputerów, który szczycił się swoim wyższym wykształceniem - Wiemy, że są uczniowie  słabi. Niech przyniosą opinię z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, w której będą wskazane ich braki. I tak, jeśli nie umieją dokończyć zdania, będzie diagnoza deficyt myślenia abstrakcyjnego. Jeżeli będą wolniej się poruszać - upośledzenie sensoryczne, jeśli będą popełniać błędy ortograficzne, przyjdą z diagnozą: dysleksja rozwojowa. Zanim się nasi nauczyciele w tym zorientują, minie co najmniej pół roku.

              Premier z podziwem spojrzał na swego ministra i pomyślał, że plotki o jego wykształceniu nie są wcale przesadzone. Zamykając obrady stwierdził:

- No to panowie, i pani kolejna dziedzina naszego życia społecznego została uzdrowiona. Teraz spokojnie możemy udać się na boisko, żeby haratnąć w gałę.

Podobne artykuły


19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 4419
19
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1958
22
komentarze: 47 | wyświetlenia: 1973
17
komentarze: 36 | wyświetlenia: 1448
18
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1909
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1186
11
komentarze: 7 | wyświetlenia: 907
8
komentarze: 62 | wyświetlenia: 790
26
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2844
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4007
17
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5532
16
komentarze: 1 | wyświetlenia: 13816
13
komentarze: 12 | wyświetlenia: 5200
 
Autor
Artykuł  greenway,  05/10/2012

Brrr... lepiej ich nie podsłuchiwać.

No, cóż....Pozdrawiam, droga green.

  greenway,  05/10/2012

Janie tyle emocji na piątkowy wieczór... Idę posłuchać Chopina i oczywiście pozdrawiam gorąco. ;)

  greenway,  05/10/2012

Bardzo się cieszę Zoe i podzielam Twój zachwyt. :)

  Noemi*,  05/10/2012

Nie wiem co oznacza "haratać w gałę", ale i bez tego cała reszta brzmi groźnie.

Rząd po prostu gra w piłkę nożną.

  gnostyk,  05/10/2012

Czytałem w telefonie:)) Super:))) Pozdrawiam:)))

Dzięki. Trzymaj się.

Czy to po kaszubsku?

Brawo Janku, od tej strony Cie nie znalem ... Z glupota mozna walczyc tylko w ten sposob.
Czy jest jakis "mondry" termin naukowy na okreslanie niedorozwoju umyslowego naszych politykow
Czy myslales o wystawieniu tego "spektaklu" (w ramach dzialalnosci szkolnego kolka dramatycznego) przed wladzami oswiatowymi?

Aby pocieszyc Cie ...albo dodac czarnego humory do opisywanej przez

...  wyświetl więcej

Ja też powiem Ci coś na ucho. Kiedy zacząłem pracę w szkole, dosyć alergicznie reagowałem na mundur (parę razy w Krakowie dostałem zomowską pałą). W 1990 wyszedł przepis, że strażacy, policjanci, słowem wszystkie służby mundurowe mają mieć średnie wykształcenie. W mojej szkole zorganizowano zajęcia dla tych służb. Mój kolega, historyk, zachorował, a dyrekcja mnie powierzyła prowadzenie zajęć z his ...  wyświetl więcej

Mrozek wiecznie zywy... a ja myslalem...przepraszam ...ludzilem sie, ze wraz z koncem PRL-u przestanie byc on aktualny...

  hussair  (www),  06/10/2012

Poloniści - odkąd sięgam pamięcią - raczej dokąd - czyli nawet do fazy małego wypłosza w żółtych ciżemkach - zawsze kojarzyli mi się z arystokracją edukacji (nie matematycy, absolutnie, przepraszam Pitagorasów, Archimedesów i im podobnych) i naprawdę cenię sobie to, że tu mam niejako przy sobie takiego arystokratę i go czytam.
Janku, trzecią klasę liceum udało mi się skończyć tylko dlatego, ...  wyświetl więcej

Dzięki za miłe słowa. Nie wiem czy jesteśmy arystokracją edukacji, ale na pewno staramy się dać młodym ludziom zaplecze duchowe i intelektualne. To ważne jest zwłaszcza dzisiaj!

  hussair  (www),  06/10/2012

Oczywiste i zrozumiałe. A czytając Twój poprzedni tekst pomyślałem o Johnie Keatingu ze "Stowarzyszenia Umarłych Poetów". Nie przypadkiem wszak. :)
Miłego dnia, czuwamy, na kolejne teksty czekamy. ;)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska