JustPaste.it

Choroby języka

Język zdrowej osoby jest wilgotny i różowy, a jego powierzchnia jest chropowata. Wszelkie zmiany, które widzimy, mogą sugerować, że w naszym organizmie dzieje się coś nie tak.

Język zdrowej osoby jest wilgotny i różowy, a jego powierzchnia jest chropowata. Wszelkie zmiany, które widzimy, mogą sugerować, że w naszym organizmie dzieje się coś nie tak.

 

Choroby języka

Suchy język

Suchy język może oznaczać zapalenie otrzewnej, lub, co bardziej powszechne, odwodnienie organizmu. Występuje ono w wyniku utraty zbyt dużej ilości płynów podczas wymiotów, lub biegunki. Ważne jest, by w tego typu sytuacjach, jak najwięcej pić, by, na bieżąco, uzupełniać straty wody.

Pęcherze, wykwity

Pęcherze na języku mogą być wynikiem zakażenia wirusem opryszczki. Jeśli na języku zaobserwować można szare, wyraźnie oddzielające się od reszty jego powierzchni wykwity, najprawdopodobniej cierpimy na wstydliwą i nieprzyjemną w skutkach chorobę, czyli kiłę, która osiągnęła już drugi etap rozwoju. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Popękany język

Pęknięcia i rowki na języku świadczą o zaburzonym przyswajaniu witamin, a jeśli przerodzą się w rany, najprawdopodobniej, mamy do czynienia z cukrzycą, lub innymi zaburzeniami pracy trzustki.

Inne choroby języka

Język spuchnięty występuje często u osób z nadciśnieniem tętniczym. O reumatyzmie natomiast świadczy nadmierne gromadzenie się śliny z jednej tylko strony języka. Niedotlenienie za to, objawiać się będzie poprzez zmianę koloru języka; w skrajnych przypadkach może on stać się nawet niebieski.
Dolegliwość zwana językiem czarnym włochatym to przewlekły stan zapalny brodawek języka powstały na skutek niedoborów witamin, czy leczenia antybiotykami. Brodawki języka są wtedy zrogowaciałe i przybierają dziwny, wydłużony kształt i czarny kolor, co sprawia wrażenie jak gdyby język pokrywały właśnie sztywne włoski.
Jeśli brodawki w śluzówce języka zaczynają, po jego bokach, a potem na środkowej części, zanikać, a sam język jest cienki, zaczerwieniony i błyszczy się, najprawdopodobniej dotknęła nas niedokrwistość złośliwa, która jest spowodowana niedoborem witaminy B12.

Jak widać, z języka można wyczytać niesamowicie wiele informacji o stanie swojego zdrowia. Warto jest więc obserwować go, by, na bieżąco, mieć kontrolę nad tym, co się dzieje w naszym ciele. Również lekarze powinni zwracać szczególną uwagę na tego typu objawy, gdyż, nawet w dobie najnowszych technologii, których zasięg obejmuje również medycynę, nie wolno bagatelizować tradycyjnych metod profilaktyki, czy diagnostyki, z których korzystały nasze prababki.