JustPaste.it

My, Polacy mamy się czym chwalić!

Niewiele osób wie, że to właśnie Polak jako pierwszy na świecie potwierdził pozytywne oddziaływanie soli na nasz organizm.

Niewiele osób wie, że to właśnie Polak jako pierwszy na świecie potwierdził pozytywne oddziaływanie soli na nasz organizm.

 

Haloterapia pochodzi od greckiego "halos", czyli sól. To metoda leczenia uzdrowiskowego zdobywająca coraz większe uznanie na świecie. Niestety, mimo że to właśnie Polska jest jej kolebką, więcej na jej temat słyszymy za granicą.

Korzenie haloterapii sięgają XIX wieku. Polski doktor medycyny i chirurgii, Feliks Boczkowski, pełnił w Wieliczce funkcję lekarza salinarnego, sprawując opiekę nad pracującymi w kopalni górnikami. Na podstawie wieloletnich obserwacji w 1843 roku jako pierwszy na świecie potwierdził pozytywny wpływ soli na zdrowie. Wnioski zapisał w swojej książce pt. "O Wieliczce pod względem historyi naturalnej, dziejów i kąpieli" wydanej w 1843 roku. W 1958 roku w Wieliczce powstało pierwsze na świecie solne sanatorium.

24ab62ccc31ca17b641c5e0a574c6ef0.jpg

Wieliczka, Źródło: Haloterapia

Istnieją dwa podstawowe sposoby stosowania soli w leczeniu: w formie inhalacji aerozolem solnym oraz w postaci kąpieli solankowych.

W stosunku do problemów układu oddechowego stosowane są inhalacje aerozolem solnym, podobnie, jak kiedyś górnicy w kopalni soli.
Układ oddechowy jest jednym z najważniejszych układów człowieka. Za jego pośrednictwem do organizmu dostarczany jest tlen, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania miliardom komórek w naszym ciele. W powietrzu, którym oddychamy znajdują się różne związki, mogące wpływać na nasze zdrowie w różny sposób. Są to np. gazy, pyły, substancje żrące i innego rodzaju szkodliwe związki.

Istotą inhalacji w haloterapii jest oddychanie powietrzem bogatym w suchy aerozol solny. Aby cząstki aerozolu mogły dotrzeć do najgłębszych partii płuc, muszą mieć odpowiednią wielkość. W górnych partiach naszego układu oddechowego gromadzą się cząsteczki o wielkości powyżej 8 µm, natomiast do głębszych partii płuc docierają cząstki o wielkości 2-5 µm. Te najdrobniejsze - o wielkości poniżej 2 µm trafiają do pęcherzyków płucnych. Aby haloterapia była skuteczna konieczne jest rozdrobnienie soli na najdrobniejsze mikrocząsteczki. Górnicy, pracując w kopalni rozdrabniali sól za pomocą narzędzi górniczych. Podczas ich pracy powstawał drobny pył solny, który wdychali. Dziś w celu wytworzenia aerozolu solnego stosuje się urządzenia rozdrabniające sól - generatory aerozolu solnego. Warto zwrócić uwagę, że mikrocząsteczki aerozolu zachowują swoją największą aktywność w okresie pierwszych 100 sekund od momentu rozdrobnienia, zatem aerozol musi być dostarczany w sposób ciągły.

W przypadku schorzeń dermatologicznych zalecane są kąpiele solankowe, o których również traktuje książka dr-a Boczkowskiego. Kąpiele solankowe wykorzystują niezwykle ważną funkcję naszej skóry jako nośnika substancji. Pod wpływem ciepłej kąpieli otwierają się pory skórne, co ułatwia wymianę jonów pomiędzy wnętrzem organizmu, a środowiskiem zewnętrznym. Dzięki tej wymianie z naszego organizmu usuwane są zbędne produkty przemiany materii, a przyjmowane są cenne minerały. Powyższa właściwość skóry jest wykorzystywana również w przypadku leków w postaci plastrów.

Nasz organizm został wyposażony przez naturę w szereg mechanizmów obronnych, które składają się na układ immunologiczny. Metody uzdrowiskowe charakteryzują się wzmacnianiem i rozwijaniem tych mechanizmów. Wzmacnianie mechanizmów obronnych stymuluje organizm do walki, w przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego, które często hamuje te mechanizmy, stosując ścieżkę "na skróty".

Haloterapia jest metodą leczenia uzdrowiskowego potwierdzoną po raz pierwszy w Polsce. Niestety, w kraju, który jest jej kolebką panuje nikła wiedza na jej temat, w przeciwieństwie do innych państw. Odpowiednie będzie tutaj powiedzenie "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Sposób postrzegania Polski przez inne kraje zależy w dużym stopniu od nas i od tego, czy potrafimy chlubić się tym, co mamy dzięki naszym przodkom. Warto o tym pamiętać, rozpowszechniając wiedzę na temat takich polskich perełek, jaką jest m. in. haloterapia.