Login lub e-mail Hasło   

Samarkanda - stolica okrutnika

Bardzo dźwięczna nazwa Samarkanda, używają jej chętnie pisarze fantasy.
Wyświetlenia: 1.905 Zamieszczono 14/10/2012

W tym samym czasie gdy w Polsce miłościwie panował Władysław Jagiełło, daleko na wschodzie, za Uralem budował swoje imperium Timur zwany także Tamerlanem. Budował je nie za pomocą handlu i dyplomacji ale za pomocą wojny, terroru i okrucieństwa, co wcale nie przeszkadzało podbijanym narodom (przynajmniej tym, którzy z tych narodów przeżyli) nazywać go Panem Świata. Pan Świata był wprawdzie analfabetą i kaleką (po otrzymanych w bitwie ranach miał niesprawną jedną rękę i jedną nogę) ale duch się w nim tlił nieugięty  i wolę miał przepotężną. Podobno nieźle grał w szachy i słynął też z tego, że zawsze dotrzymywał słowa, które dawał załogom oblężonych twierdz, żeby zmusić je do kapitulacji.

Oto jeden z przykładów dotrzymywania słowa przez  Timura, który znalazłem w wikipedii: "Straszny los spotkał osmańską załogę miejscowej twierdzy złożoną z około trzech tysięcy ormiańskich sipahi w służbie tureckiej. Przed kapitulacją Timur przyrzekł im, że nie przeleje ich krwi. Gdy się poddali, zakuto ich w kajdany, wrzucono do specjalnie wykopanych rowów i zasypano ziemią, dowódców zaś utopiono w studni. Nie było więc rozlewu krwi" Zapewne w innych przypadkach wyglądało to dość podobnie. Tak więc można powiedzieć, że Timur dokonywał podbojów stosując okrucieństwo, nigdy nie miał skrupułów, żeby kazać zabić kilka tysięcy ludzi, a ich głowy poukładać w ogromne, odstraszające stosy. Dzięki temu później strach przed nim go wyprzedzał i walczył za niego.

Miał jednak Timur pewną słabość, w związku z tym, że uważał się za Pana Świata, pragnął żeby stolica jego imperium Samarkanda, była najświatlejszym, najwspanialszym i najpiękniejszym na świecie miastem, słynącym z pięknych pałaców, rzeźb, malowideł, sztuki i poezji, pomimo że on sam był przecież analfabetą. Stało się więc tak, że został Timur swoistym mecenasem sztuki. Zawsze zanim wyrżnął ludność jakiejś miejscowości, najpierw jego sprawnie działający wywiad powybierał wszystkich artystów i rzemieślników, żeby wysłać ich do Samarkandy.  To miasto, o którym piszą, że jest jedną z najstarszych zaludnionych miejscowości na świecie,  przeżywało w czasach Timura swój rozkwit i rozwijało się już nie tylko dlatego, że leżało na jedwabnym szlaku ale także dlatego, że było w nim coraz więcej ludzi sztuki i nauki. Na początku XVI wieku wnuk Timura był inicjatorem zbudowania w Samarkandzie obserwatorium astronomicznego, najnowocześniejszego na świecie. Jego szczątki (obserwatorium) przetrwały do dziś.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1458
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 602
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1017
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 726
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 879
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 648
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 671
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 951
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 596
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 347
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 476
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 587
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 503
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 765
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 437
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Jeden z najciekawszych artykułów, jakie ostatnio czytałam na Eiobie.

  barkarz  (www),  18/10/2012

Dzięki. Miło mi, że tak sądzisz. Pisząc ten tekst pomyślałem, że zapewne będzie fajną inspiracją dla Husaira.

  ewfor  (www),  19/10/2012

Hmm, zawsze coś interesującego można przeczytać. Ciekawy artykuł, o Timurze słyszałam ale o Samarkandzie nie.

  barkarz  (www),  19/10/2012

W komentarzu do tego tekstu na innym portalu ktoż napisał, że był ostatnio w Samarkandzie i zwiedzał obserwatorium astronomiczne Uług Bega, wnuka Timura. Jest ono podobno całkowicie odrestaurowane.

  hussair  (www),  31/10/2012

Ale numer... Wiesz, że zanim doszedłem do tego komentarza, którym odpowiadasz Alicji, rzeczywiście się zainspirowałem? :) Coś błysnęło mi w zakamarkach... Jako makabryście przypadło mi do gustu - o zgrozo - to traktowanie załóg przejętych miast i twierdz. ;)

Sama nazwa, Samarkanda, rzeczywiście ma unikalne brzmienie.

  barkarz  (www),  31/10/2012

Tak właśnie przypuszczałem, że Cię to zainteresuje:))) Wszak jesteś królem makabreski.

  hussair  (www),  01/11/2012

Tylko księciem, mości Barkarzu. ;-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska