JustPaste.it

Koszty przy zakupie mieszkania

Około 5% wynoszą koszty okołotransakcyjne przy zakupie mieszkania.

Około 5% wynoszą koszty okołotransakcyjne przy zakupie mieszkania.

 

Przygotowując się do zakupu mieszkania musimy pamiętać o dodatkowych kosztach, które będziemy musieli ponieść. W internecie obecnie dostępnych jest bardzo dużo kalkulatorów, które wyliczają orientacyjną kwotę, na którą musimy się przygotować.
Lwią częścią tych opłat jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Stawki tego podatku w zależności od umowy są różne. W przypadku zakupu nieruchomości jest to kwota 2% wartości transakcji. Podatek ten płacimy gotówką u Notariusza, który przekazuje go do właściwego Urzędu Skarbowego. Dla przykładu kupując mieszkanie o wartości 300000zł odprowadzamy podatek o wartości 6000zł. Nie warto zaniżać kwot transakcyjnych, ponieważ Urząd Skarbowy posiada swoje statystyki i na pewno doliczy nam niezapłaconą różnicę. Warto wiedzieć, że US ma na obliczenia 5 lat. Podatku PCC nie płacimy w sytuacji, kiedy kupujemy mieszkanie w stanie developerskim (płacimy wówczas 8% VAT, który zwykle jest już uwzględniony w cenie).
Drugim wydatkiem, który poniesiemy u Notariusza jest taksa notarialna. Opłata uzależniona jest od kwoty transakcji oraz od przedmiotu transakcji. Istnieją specjalne przeliczniki wyliczające taksę. Nas interesować będzie głównie przedział cenowy zamykający się w kwotach 60000-1000000 i dla tego przedziału wartość taksy notarialnej obliczamy w ten sposób:
1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł. Zatem dla wspomnianego już mieszkania o wartości 300000zł wartość taksy notarialnej wynosi 1970zł. Jak większość usług w Polsce, także i ta jest owatowana, tak więc brutto wartość usługi wynosi 2423zł. Wartość taksy spadnie nam o połowę, jeżeli wybraliśmy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a nie odrębną własność lokalu mieszkalnego. Do tego dochodzą już drobne kwoty – około 35zł za jeden odpis Aktu Notarialnego. Wymagane są minimum 4 odpisy.
Żeby dopełnić formalności w przypadku odrębnej własności, chcemy i musimy pojawić się w Księgach Wieczystych – co kosztuje nas 200zł. Gdyby Kupującemu przyszło na myśl zaciągnąć kredyt na kupno nieruchomości, obok wpisu w KW w dziale II, informującej o tym kto jest właścicielem, dochodzi wpis w dziale IV KW, gdzie wpisane są hipoteki – 200zł. Od wpisu hipotek Urząd Skarbowy pobierze podatek pcc w wysokości 19zł.
Kiedy korzystamy w usług pośrednika ostatnią kwotą do zapłaty pozostaje prowizja, która wynegocjowana kształtuje się na poziomie 2,5-2%.
Podsumowując orientacyjnie należy liczyć się, że na koszty okołotransakcyjne przy zakupie mieszkania strona kupująca musi przeznaczyć około 5% wartości nieruchomości.

www.studio-nieruchomosci.com