Login lub e-mail Hasło   

''Nie uczynisz żadnej rzeźby... obrazu...'' - antykatolicka manipulacja!

''Kult obrazów'', ''Kościół usunął drugie przykazanie'', ''bałwochwalstwo'' itd. - czyli jak wrogowie Kościoła manipulują fragmentami Pisma Świętego!
Wyświetlenia: 2.763 Zamieszczono 31/10/2012

''Nie będziesz czynił żadnej zeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.'' (Księga Wyjścia, 20, 4,5)

Ten fragment Pisma Świętego stał się orężem gnostyków przeciwko Kościołowi. Opanował cały internet. Wszelkiej maści sekciarze zaatakowali tym cytatem Katolików na każdym forum, każdym portalu społecznościowym, nie oszczędzając stron Katolickich!

Jednak czy nie obróciło się to przeciwko nim? Czyjemu wizerunkowi bardziej zaszkodził powyższy fragment Pisma Świętego?

Przeciwnicy Kościoła Katolickiego strzelili sobie bramkę samobójczą! Cytują tylko jedno zdanie Księgi Wyjścia nie zastanawiając się nad pozostałą Jej treścią!

Niesłusznie zarzuca się Katolikom ''modelnie się do obrazów'' i ''pominięcie drugiego przykazania''. Nikt żadnego przykazania nie usunął! W Katolickim kanonie Biblii znajduje się powyższy cytowany fragment! Kościół niczego nie usunął! Po drugie Dekalog w wersji katechetycznej został ujednolicony tak, aby każdy mógł go się łatwiej nauczyć na pamięć. Nikt nie zakazuje Katolikom czytania i uczenia się na pamieć całego, długiego tekstu Dekalogu zawartego w Piśmie Świętym. Gwarantuję jednak, że dziecko szybciej nauczy się wersji katechetycznej, niż długiego tekstu z Biblii. Stąd uproszczenie potrzebne do katechezy. Nikt jednak fragmentu Księgi Wyjścia nie usunął! Tu więc przeciwnicy Kościoła bredzą głupoty!

Przeciwnicy Katolicyzmu zazwyczaj nie cytują dalszego tekstu Księgi Wyjścia, w którym mowa o ''tym co jest na niebie'' (...) ''na ziemi'' (...) ''w wodach'' (...) Nie jest napisane ''w niebie'', a ''na niebie''. Dotyczy to zakazu tworzenia rzeźb i malowania obrazów gwiazd, słońca itd. utożsamianych w starożytnosći z pogańskimi bóstwami! Stąd te właśne Słowa Boga skierowane do Mojżesza na górze Synaj!

Czytając dalej Księgę Wyjścia dochodzimy do tego fragmentu, w którym Bóg nakazuje Mojższeszowi zbudować arkę z podobiznami dwóch cherubów (aniołów)! ''Dwa zaś cheruby wykujesz ze złota'' (Wj, 25, 18) Jak to się ma do tego co twierdzą wrogowie Kościoła? W tym momencie dyskusja z nimi się kończy! Zaczynają wówczas bluzgać, wyzywać Katolików itd. Nie mają już argumentów na obronę swojej głupoty i absurdalnej interpretacji Biblii!

Obalmy też zarzut ''modlenia'się do obrazów''. Katolik nie modli się do obrazu! Chyba tylko skończony idiota modliłby się do kawałka drewna, płótna, papieru czy farby! Katolicy modlą się do Boga za wstawiennictwem osób (świętych), które obrazy przedstawiają! W Katechizmie kardynała Gasparriego napisano:

''198. Czy i świętym obrazom trzeba oddawać należną cześć i uszanowanie?
I świętym obrazom należy oddawać cześć i uszanowanie, gdyż cześć, którą się im oddaje, dotyczy osób, które one przedstawiają; skutkiem tego przez znaki czci, którą im oddajemy, wielbimy samego Chrystusa i wyrażamy szacunek dla Świętych, których one są podobiznami.''

Nie jest to zatem bałwochwalstwo, gdyż nie czcimy bardziej świętych niż Jezusa!

Sam Pan Jezus nakazał św. siostrze Faustynie zlecić namalowanie Jego obrazu! Proszę sobie również poszukać informacji na temat powstania obrazu Matki Bożej z Gaudalupe!

 

Myślę, że to wsytarczy, aby wszystkim zindoktrynowanym przez gnostyków wrogom Kościoła otworzyć oczy!

 

Podobne artykuły


16
komentarze: 110 | wyświetlenia: 595
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 891
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 950
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 374
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 957
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 726
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1633
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 491
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 425
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 983
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 438
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 911
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 493
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 344
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 356
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Moja jest tylko racja i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!"
;)

...a może obie strony sporu działają w dobrych intencjach ...ale wciąż jeszcze błądzą we mgle
...może nie ma sensu spierać się aż tak zaciekle,
moje refleksje w tym temacie ująłem tutaj:
http://eiba.pl/v

no może z tymi "dobrymi intencjami" wykazuję się lekką naiwnością, ale widząc co się od wczoraj dzieje w Polsce myślę, że tonowanie zajadłości jest nam najbardziej potrzebne w tym czasie...

  Areva,  31/10/2012

Lechu20-twórca teologicznego relatywizmu?

A czy czytał Pan mój artykuł na temat dekalogu?
http://eiba.pl/10
Chciałbym żeby Pan wskazał; które fragmenty w tym artykule wyrażają "głupotę i absurdalną interpretację Biblii"?
Polecam też gorąco pozostałe artykuły z tej serii o proroctwach i przesłaniach Biblii. Może jak P ...  wyświetl więcej

Muszę jeszcze dodać, że doskonale Pana rozumiem. Sam jeszcze jakieś 18 lat temu byłem w podobnym stopniu zajadłym "katolem".

Mataczenie, to jedyne słowo, które nasuwa mi się po przeczytaniu tekstu. Tak w "rozszerzonych" katechizmach są owe zapisy,ale ilu katolików je czyta, zapewne tylu samo co przeczytało całą Biblię (choć gdy zapytasz to wszyscy ją przeczytali i nic z niej nie pamiętają ). Tłumaczenie że cudowna figura czy obraz "skutkiem tego przez znaki czci, którą im oddajemy, wielbimy samego Chrystusa i wyrażamy s ...  wyświetl więcej

  lechu20,  02/11/2012

Bardzo lubię takich manipulatorów jak lechu20, uwielbiam takie określenia jak: "zajadłość wrogówJezusa i Katolicyzmu! ", "Żałosne jest to, co robią wrogowie Boga i Kościoła" czy "Mówią o ciemnocie, a sami są ciemni do potęgi. Zarzucają Katolikom fanatyzm, a sami są ograniczonymi umysłowo fanatykami". Jak czytacie takie zbitki stawiające znak równości między Jezusem i katolicyzmem albo Bogiem i koś ...  wyświetl więcej

Widzę, że głosi pan lucyferyczną, totalitarną gnozę. Czyli pana zdaniem manipulatorem jest ten, kto napisze Prawdę, a ''człowiekiem'' ten, kto ma Prawo Boże gdzieś!

Proszę jak najszybciej dać sobie spokój z gnozą, bo ona pana do niczego dobrego nie dorpowadzi!

Skalny Kwiat i 4 inne myślące osoby odrzuciły ten artykuł. Ale ty Lechu zauważyłeś tylko mnie... I wywiad zrobiłeś... To rzeczywiście postawa godna katolika, ale za Roszpunkiem powtórzę, czy godna człowieka?

Skalny kwiat @
Proszę nie obrażać prawdziwych ludzi myślących! W moim artykule są wyraźnie podane cytaty z Pisma Świętego i można je sprawdzić. Tak więc mój artykuł to nie są żadne nieprawdziwe informacje, tylko prawda, która kole w oczy głupców mieniących się myślącymi ludźmi!

Gienek, a znasz tą filozofię na temat włosów łonowych?
Dlaczego włosy łonowe są kręcone?
- Żeby nie kuły w oczy:)))
A Ciebie, ciągle coś kłuje:)

Gienek, żadna praca nie hańbi człowieka, no chyba, że ktoś żyje tylko na eioba, śledząc innych to może tego nie wiedzieć.

Sylwia @
A wiesz jak nazywa się ktoś, kto w kółko pisze o szacunku i miłości, a bez powodu atakuje innych i zionie nienawiścią?

  Sylwia.,  07/11/2012

Leszku ja nie zionę nienawiścią i nikogo nie atakuje, to Konrad ciągle atakuje, a ja się tylko bronię. Pewnie nie znasz historii jego poprzednich wcieleń, więc rozumiem, że nie wiesz o co chodzi.

  Sylwia.,  07/11/2012

Wiesz, że wolę bardziej krowy, bo krowa nawali, ale idzie dalej, a ty ciągle stoisz w tym samym miejscu:)

Sylwia@
Zatem proszę was oboje idźcie się kłocić pod innym tematem!

Dobrze, przepraszam Leszku:)

Krowa nawali, ale idzie dalej - bezcenne!

@lechu20:
Biblijne cytaty... Hm...
Panie Lechu! A co Pan powie na to - "List Jeremiasza", Księga Barucha, 6.1-72 http://eiba.pl/j

Bóg nie życzy sobie, żeby ktokolwiek Jego Osobę przedstawiał w postaci jakiegokolwiek wizerunku. Zresztą, nawet bardzo utalentowany i sławny artysta, nie potrafiłby stworzyć odpowiedni, wierny i prawdziwy wizerunek Boga. Oto jak ten temat został jeszcze inaczej przedstawiony przez Mojżesza:

I przemówił do was Pan, Bóg wasz, spośród ognia. Dźwięk słów słyszeliście, ale poza głosem nie dostr

...  wyświetl więcej

Dlaczego odrzuciłem?
Nie można wszak odrzucić za światopogląd. Można jednak za inne, bardziej namacalne i weryfikowalne kwestie:
np. pojawiają się tu gwarancje, CYT: "Gwarantuję jednak, że dziecko szybciej nauczy się wersji katechetycznej, niż długiego tekstu z Biblii"
Acha...
Czyli sedno jest w tym, by już mały człowiek wykuł się Biblii na pamięć, by jako dorosły człow ...  wyświetl więcej

Odrzuciłeś i dodałeś do rekomendowanych? Jakim cudem? Palec Ci się na klawiaturze omsknął?:-)

Andrzeju, wbrem pozorom, ma to swój sens. To taka stara sztuczka: niech też inni to przeczytają... ku przestrodze. ;-)

@Jacek Wąsowicz:
Jak śmiałeś odrzucić TAKI tekst?! Tyyyy..., Ty gnostyku jakiś,Ty zajadły wrogu prawdziwej wiary, Ty njuejdżowcu, Ty neopoganinie jeden!!!
Tekst jest bezcenny - czy tego nie pojmujesz? Czy nie widzisz, jak wiele można o nas, ludziach, nauczyć się z niego?

  antyk,  08/12/2012

"Czy i świętym obrazom trzeba oddawać należną cześć i uszanowanie?"

a tak po prawdzie po co to wszystko? Nie wystarczy Chrystus? Czy skałom, powietrzu, ziemi i wodzie, i innym ludziom jako świętymi nie należałoby oddać czci i poszanowania? Czy to co Bóg stworzył nie jest święte? A jednak jest to oddawaniem czci bałwanom. Jesli ludzie potrzebują obrazu jakiejś postaci do łaczności z tą osob

...  wyświetl więcej

No coś Ty, antyk!? Pewnie, że nie wystarczy - TRZEBA oddać cześć Bogu POPRZEZ ukłon obrazowi najświętszej panienki, POPRZEZ ukłon dwóm kawałkom drzewa, POPRZEZ... To przecież symbole samego Boga, no jak to, nie rozumiesz? Bóg coś tam napisał ludziom, ale przecież to było tak daaaawno temu, a teraz mamy 2000-letnią TRADYCJĘ, a ona uczy, że TRZEBA oddać cześć POPRZEZ (i koło się zamyka). No coś Ty...
No i czy nie widzisz, że to naprawdę jest antykatolicka manipulacja?? ;-)

Zakłada pan, że z samym Bogiem coś jest nie tak? Skoro Bóg kazał Mojżeszowi stworzyć postacie cherubów ze złota, a św. Faustynie namalować obraz to tak już musi być i koniec, a nie że pan będzie sie przeciwko Bogu buntował. Kim pan jest, żeby pouczać Pana Boga?

  Amicus,  13/12/2012

Lechu, z Bogiem prawdopodobnie wszystko jest w porządku.
Natomiast z Tobą... hmm... no, to już całkiem inna sprawa...
;)

@lechu20:
W cherubiny wierzę, gdyż są biblijne. Proszę jednak sprawdzić ich cel.
A św. Faustyna to już zupełnie inna bajka i co kto jej nakazał - za to nie ręczę. Nie ma tego w Biblii = znaczy się, że "można" (czytaj: trzeba) pominąć. Tu oczywiście się nie zgodzimy, ale co tam - wypowiedzieć się można, prawda? :-)

@antyk, Jacek Wąsowicz, Amicus:
CYT.: "Sam Pan Jezus nakazał św. siostrze Faustynie zlecić namalowanie Jego obrazu!" I pozamykać mi tam buzie, basta!

@lechu20:
Prawdę powiadasz, że "Bóg jest Bogiem i jego nakazy trzeba przestrzegać". Tyle że czemu tak kurczowo (czytaj: dosłownie) trzymać się jednych nakazów, a inne "omijać"? Wszak Bóg, jeśli jest Bogiem, nie jest głupi, a przez to równie niegłupia jest jego trzódka, która na katolickie zmyłki nabrać się nie da. Ot co! :-)

"Idzie ludzi tysiąc tysięcy
Na Jasną Górę idzie
Stoją ludzi tłumy wielkie
I modlą się do rzeźb
Tysiące, tysiące, tysiące ludzi
Świecą świeta stworzone przez ludzi
Tysiące ludzi płaci
Aby się od grzechu wypłacić "

  antyk,  11/12/2012

pośród tego tłumu, są też tacy
którzy idą Bogu podziękować
i nie tylko że ich spłacił
Tysiące, tysiące, tysiące ludzi
kłania się swoim dziełom podobnie
mówiąc och i ach tej koronie.
wierząc ze ich los ubogacił.

  Elba,  11/12/2012

"Życie jest zdrojem rozkoszy; ale tam, gdzie pije zeń motłoch, zatrute są wszystkie studnie” ( Fryderyk Nietzsche). A kto je wszystkie pozatruwał? No pomyślcie ...!

  antyk,  11/12/2012

pewnie miał udział w filtrach do czystej wody.

  Elba,  11/12/2012

Ciepło, ciepło...! Bo też nieźle i do dziś wychodzi na tym filtrowaniu ludzkich mózgów...

  antyk,  11/12/2012

a jak zaliczymy do tego także Fryderyka, będzie jeszcze cieplej :) tak sobie... myslę )))

  Elba,  11/12/2012

Fryderyk jest raczej tylko palcem wskazującym na...

  antyk,  11/12/2012

..kilka rzeczy. Choć wciąż wskazujesz na rozum palcem Nietzsche'go. Wolę być jednak z motłochem, pić wode podobno lub napewno zatutą, jęść z róznych stołów i jakoś mi to nie szkodzi. Ale pewnie to rozum jak zwykle płata mi figle, więc nie jest mi drogą, ale jest Elbo także, i filtrem
ale rozumiem w tym Muzułmanów, bo gdy Chrzescijanka napiła się z ich studni, wodę uznali za nieczystą. Jakbym słyszał wiesz kogo...

  Elba,  11/12/2012

Studnia jest tu tylko metaforą...

  antyk,  11/12/2012

jeśli tylko... to do niczego nie zmierza, na nic nie wskazuje, to jedynie przenosnia i w życiu nie wystepuje, ani się nań nie nakłada. A przecież sama piszesz ze jakiej kto mysli, tak żyje i tak działa. (choć innymi słowami)

  Elba,  11/12/2012

A kto powiedział, że metafora nie działa...? Działa, jak najbardziej! Ba, zmienia naszą świadomości, pozwala dostrzec to, co jest poza obszarem zwykłego postrzegania. Jest kluczem do zrozumienia czyjegoś sposobu myślenia. Nie mówiąc wprost, inspirujemy innych do myślenia... Metafory nie są stosowane przypadkowo.
Posługujemy się nią na co dzień, zwykle automatycznie, mówiąc np.: „nasza miłoś ...  wyświetl więcej

eeee

  Elba,  11/12/2012

Piękna metafora, Badmannersie...

  antyk,  11/12/2012

no i znów cygana powiesili. żeby było jasniej.

@antyk:
:)))

@lechu20
CYT: "''tym co jest na niebie'' (...) ''na ziemi'' (...) ''w wodach'' (...) Nie jest napisane ''w niebie'', a ''na niebie''. Dotyczy to zakazu tworzenia rzeźb i malowania obrazów gwiazd, słońca itd. utożsamianych w starożytnosći z pogańskimi bóstwami!"
Lechu, rzeczywiście tak stoi w Piśmie. Rozumujesz więc poniekąd poprawnie, iż tworzenie obrazów "tego co w niebie" JEST DOZW ...  wyświetl więcej

Nie przeszkadzaj swojemu wrogowi gdy popełnia błędy.
― Napoleon Bonaparte

Jeszcze raz w imieniu swieckich humanistow dziekuje Ci za wspaniala robote jaka robisz na rzecz laicyzacji Polski.

@youngcontrarian: Nie ma za co! I tak wiem, że się pan wkurza tym, że każdy mój artykuł to śmiertelny cios w was ''świeckich'' humanistów!

Swoją dorgą nie ma czegoś takiego jak ''świeckie''. Jest tylko to co po bożemu i to co szatańskie!

  Amicus,  06/02/2013

@youngcontrarian: Young, biedaku, jak ty się podniesiesz po tych "śmiertelnych ciosach" Lecha ;)

@Amicus:
Niemam nic przeciwko "Lechowi" ... zwlaszcza dobrze schlodzonemu... ale gdzie go tu w NY dostac?
BTW, to chyba jedyny "Lech", ktory moglby mnie zwalic z nog...

Panie Lechu,
Panski wpis niewatpliwie godny wyksztalconego, swiatlego czlowieka XXI wieku powalil na podloge wszystkich moich przyjaciol/swieckich humanistow, ktorym go przeczytalem...

"...nie ma czegoś takiego jak ''świeckie''. Jest tylko to co po bożemu i to co szatańskie!"
Czy moge ten cytat wykorzystac w swoich artykulach?

W podziece - w duchu milosci do blizniego

...  wyświetl więcej

@youngcontrarian:
Powalające... :))

  pirx,  05/01/2013

@_serpico_: I, dodajmy, mówić o poszanowaniu i tolerancji inaczej myślących. Bo te cytaty warto nie tylko gromadzić ew tym kajeciku, cytować- to nic złego- ale także zadumać się nad nimi, raz na sto lat.

  pirx,  05/01/2013

@_serpico_: Miałem go pytać, czemu tylko świeckim humanistom? Ja serpico nie jestem religijnym człowiekiem. Z antyklerykalizmu leczy mnie eioba. Światopogląd chyba jest rzeczą wtórną i chyba to czy ktoś wierzy, czy nie, nie implikuje czy jest dobrym człowiekiem. Zauważ, że osoby zarzucające osobom wierzącym, że nie postępują moralnie, same wysokim poziomem etyki nie grzeszą.
Zarzucają katol ...  wyświetl więcej

  pirx,  05/01/2013

@serpicoBrak wiary, nie zwalnia z etyki. Sądzę, ze wielu odrzucając balast religii, sądzi że uwalnia się od etyki. Jestem też ciekaw, ilu takich racjonalistów ulega innym przesądom i zabobonom. Typu praktyki znachorskie, cudowne medykamenty ale podane w quasi naukowej szacie.
Ilu odrzuca kościół, jako instytucję zbyt skostniałą i wpada w ramiona sekt.

@pirx: Widzę dokładnie tę samą zależność. Znam profesora, dyplomatę, który uważa się za ateistę, jednak wielokrotnie głosi poglądy bazujące na religiach i sektach Dalekiego Wschodu. Ostatnio dowiedziałem się, że jest członkiem masonerii. Podobnie zachowują się różni politycy, dziennikarze i internetowi, antykatoliccy bojówkarze. Ich ''humanizm'' i ''ateizm'' to bardzo często oprócz niechęci do Koś ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska