Login lub e-mail Hasło   

Ciszej nad tymi trumnami

Tegoroczna jesień przebiega pod znakiem ekshumacji niektórych ciał ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Rodziny ofiar i społeczeństwo są w tej sprawie podzielone.
Wyświetlenia: 1.793 Zamieszczono 04/11/2012

W 2011 roku ekshumowano jedno ciało, w marcu bieżącego roku — dwa, we wrześniu — kolejne dwa, a do końca roku prokuratorzy zapowiedzieli następne cztery ekshumacje. Nieoficjalnie mówi się o wątpliwościach co do tożsamości kilkunastu kolejnych ciał. W kilku przypadkach ekshumacje faktycznie potwierdziły, że doszło do pomyłki.

Rodziny ofiar są podzielone. Dla jednych to skandal, kolejny dowód, jeśli nie na zamach lub utrudnianie śledztwa, to co najmniej na słabość państwa i niekompetencję jego urzędników, a w każdym razie na uległość polskich władz wobec Rosji. Wśród tej części rodzin pojawia się nawet żądanie ekshumacji wszystkich ofiar, bez czego nie wyobrażają sobie zamknięcia śledztwa. Inne rodziny chcą, by zmarłym dać już spokój i nie wykorzystywać ich do bieżącej politycznej gry, a ekshumacji wszystkich ofiar nawet nie biorą pod uwagę.

My zaś, zwykli obserwatorzy, chcąc nie chcąc, jesteśmy zmuszeni oglądać w programach informacyjnych te cmentarne przepychanki z coraz większym zażenowaniem. Co ekshumacja, to demonstracja — krzyże, flagi narodowe, dyskusje z policją, wygłaszanie manifestów politycznych, niemający końca młyn medialny. Parafrazując znane powiedzenie z okresu międzywojnia, chciałoby się powiedzieć: ciszej nad tymi trumnami. Skończmy z tym tańcem stronniczych oskarżeń nad zwłokami ofiar, który spod cmentarzy przenosi się do telewizorów i internetu, a w internetowych komentarzach nawet najświętsi są brutalnie odzierani ze wszelkiej świętej pamięci. Zostawmy dochodzenie prawdy prokuraturze i tym rodzinom ofiar, które faktycznie mają jakieś wątpliwości co do tożsamości zwłok swoich bliskich. Takie są odczucia ponad połowy Polaków — 55 proc. respondentów z sondażu TNS przeprowadzonego 25 września na zlecenie TVP przeciwnych było dalszym ekshumacjom. 

Nie należy lekceważyć odczuć tych rodzin ofiar smoleńskich, które domagają się ekshumacji, zwłaszcza zważywszy na zapewne wspólnie podzielaną przez większość z nich — jako katolików — wiarę w nieśmiertelność duszy. Można sobie łatwo wyobrazić, że jeśli ktoś wierzy w nieprzerwaną przez śmierć egzystencję niematerialnej świadomej duszy ludzkiej, nietrudno mu uwierzyć w jej niezadowolenie ze złożenia do grobu z jej nazwiskiem obcego ciała. Można w to wierzyć albo nie, ale odczucia takie trzeba uszanować. Tak samo nie należy żądaniami ekshumowania wszystkich narażać uczuć tych rodzin, które — niezależnie od tego, czy mają jakieś wątpliwości, czy ich nie mają — ekshumacji swoich bliskich nie chcą.

Z relacji świadków — lekarzy i ratowników towarzyszących rodzinom w Moskwie podczas identyfikacji ciał bezpośrednio po katastrofie — wynika, że jej rozmiar i znaczenie (ze względu na ilość i pozycję ofiar) prawdopodobnie przerosły możliwości logistyczne służb obu krajów, w efekcie czego mogło dojść do niezamierzonych pomyłek.

W wywiadzie dla tygodnika „Wprost” jeden z polskich lekarzy z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego  ujawnia, że było ich pięciu na 200 osób; że spali po godzinę lub dwie na dobę; że nigdy wcześniej nie widział tylu ciał i takiej tragedii. Ciała identyfikowano po ubraniach i znakach szczególnych. Wiele było pokawałkowanych. Czasem do identyfikacji wystawiano tylko jeden fragment ciała, np. rękę. Wszędzie było zamieszanie i okropny, dławiący smród. Ciała nie mieściły się w chłodniach. Leżały zawinięte w folie. Rosjanie ratowali się alkoholem, choć pijani nie chodzili. Zdaniem tego lekarza do pomylenia ciał mogło dojść podczas wkładania ich w czarnych workach do trumien, czego nikt nie sprawdzał. Nadzór był dopiero podczas lutowania trumien[1].

Na wielu polskich nagrobkach powtarza się napis „niech odpoczywa w spokoju” — odpowiednik łacińskiego requiescat in pace i angielskiego rest in peace. Pozostawienie zmarłych w spokoju było i jest ważne dla każdej nacji. Znów chcemy się z czegoś wyłamać? Postępować inaczej niż inni? Tylko czy zakłócanie zmarłym spokoju to jest faktycznie to, czym chcielibyśmy się wyróżniać? 

Mienimy się narodem chrześcijańskim. Świętą księgą chrześcijan jest Biblia. W niej znajdujemy wskazówki dotyczące stosunku żyjących do zmarłych. Są to wskazówki nakazujące szacunek dla miejsc pochówku, dla ludzkich zwłok. Abraham nabył specjalne pole z jaskinią na grób dla siebie i swojej żony Sary[2]. Gdy patriarsze Jakubowi umarła żona Rachela, postawił na jej grobie pomnik[3]. Sam Jakub przed śmiercią zobowiązał swoich synów, by po jego śmierci pochowali go nie w Egipcie, ale w Kanaanie; ci zaś jego życzenie spełnili[4]. O to samo poprosił swoich braci Józef, syn Jakuba[5]. Wymagało to kosztów i zabiegów, ale szacunek dla zmarłego i jego woli był nadrzędny.

Okażmy szacunek naszym zmarłym i zostawmy ich w spokoju.

Olgierd Danielewicz

 

[1] Zob. http://wiadomosci.onet.pl/katastrofa-smolenska,5270681,temat.html [dostęp: 24.10.2012]. [2] Zob. Rdz 23,19-20. [3] Zob. Rdz 35,19-20. [4] Zob. Rdz 47,29-31; 49,29-31. [5] Zob. Rdz 50,24-26; Joz 24,32.

[Artykuł ukazał się w miesięczniku „Znaki Czasu”].

Podobne artykuły


25
komentarze: 19 | wyświetlenia: 6537
95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 15642
51
komentarze: 57 | wyświetlenia: 40558
40
komentarze: 39 | wyświetlenia: 5218
34
komentarze: 29 | wyświetlenia: 11634
31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 6202
35
komentarze: 99 | wyświetlenia: 7500
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4042
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 371963
25
komentarze: 6 | wyświetlenia: 18913
25
komentarze: 55 | wyświetlenia: 7880
22
komentarze: 17 | wyświetlenia: 1857
21
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1860
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  04/11/2012

Przecież wagowo się wszystko zgadza, jak w konserwach mięsnych

Świstaku, gdyby był to komentarz do każdego innego tematu, doceniłbym Twój cięty dowcip, ale w kontekście tego tematu nie bardzo mogę.

  marian R,  04/11/2012

a moim zdaniem każdy z członków rodzin osoby, która zginęła nie ważne czy na własne życzenie czy na życzenia Prezydenta Kaczyńskiego, który wymyślił sobie, że skoro ich nie zaprosili to sami zrobią sobie wycieczkę , wzięli już na głowę po 250 tysięcy zł, to na prawdę dali by sobie już spokój i nie wkurwiali Polaków dodatkowymi kosztami. Przecież to są kpiny z Wszystkich nas Polaków płacących podat ...  wyświetl więcej

Może błędnie, ale ja komentarz Świstaka zrozumiałem zupełnie inaczej, jako krytyczny wobec sugestii w artykule, by zmarłych zostawić w spokoju.

Bardzo prawdziwe słowa. Szkoda, że nasze media tylko cały czas "biją pianę" na ten temat, a nie słychać głosów rozsądku. Może ze strachu przed "świętym oburzeniem"? Dla mnie osobiście taka historia stanowi kolejny argument za kremacją.

W filmie "S.Holmes" jest ciekawy komentarz - przepowiednia: "Gdy zmarli powstaną, zywymi zapełnią się trumny". Masz rację Andrzeju. Lepiej nie drażnić zmarłych - niech odpoczywają w spokoju. Pozdrawiam Serdecznie.

wspolczuje rodzinom zmarlych. Nie powinno sie ponownie zaklucac spokoju zmarlym. Co prawda cialo jest cialem ale my wierzymy w dusze. Nie wyobrazam sobie co w tym przypadku zrobil by prezydent Kaczorowski. Nie wyobrazam sobie by ktos pochowal mnie w innym grobie pod innym nazwiskiem. Po prostu ZNIEWAGA!

  Tomasz Het  (www),  14/11/2012

Jaki wypadek - to zamachDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska