Login lub e-mail Hasło   

Maroko - Marakesz

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://pakujsie.com/relacja/maroko-marakesz.html
Jedno z najciekawszych miast Maroka. Ogrody Majorelle, plac Dżemaa el-Fna, czy ruiny pałacu El Badi to tylko niektóre z wielu atrakcji turystycznych tego miasta.
Wyświetlenia: 1.559 Zamieszczono 17/11/2012

Marakesz. Najciekawsze miasto Maroka. Całe miasto zbudowane jest z czerwonego ziemistego materiału. Jego głównym składnikiem jest czerwona glinka, która występuje powszechnie w okolicznych górach Atlas. Ogrody MajorelleNawet nowoczesne budynki są wpasowane w charakter miasta. Marakesz jest nieformalną stolicą południowej części Maroka. Jest to silny ośrodek turystyczny i administracyjny. Miasto jest na tyle ciekawe, że ogromną posiadłość kupił tutaj wraz ze swoim partnerem sławny francuski projektant Yves Saint Laurent. Przy rezydencji znajdują się unikatowe w skali świata ogrody botaniczne zaprojektowane i stworzone przez innego francuza Jacquesa Majorelle, od którego wzięła się ich nazwa – ogrody Majorelle. Ogrody zawierają ogromną kolekcje kaktusów oraz gatunki ptaków występujące tylko w północnej Afryce. W ogrodach mieści się również muzeum sztuki, w którym wystawione są między innymi materiały z prywatnej kolekcji Saint-Laurenta. Niestety nie mogliśmy zobaczyć muzeum, gdyż było akurat w remoncie. Po śmierci prochy Yves Saint Lourenta zostały rozrzucone na terenie ogrodów.

W Marakeszu znajdziemy mnóstwo wspaniałych luksusowych i drogich hoteli, które są odwiedzane przez sławnych polityków czy artystów. Miasto ma po prostu niesamowity magnetyzm i przyciąga szerokie rzesze turystów. My również po wizycie w mieście postanowiliśmy, kiedyś do niego jeszcze wrócić na dłuższy pobyt.

Maroko <a href='http://www.eioba.pl/t/marakesz' class='gTagLink'>Marakesz</a> - Meczet KutubijjaMarakesz jest pełen atrakcji. Jedną z nich jest plac Dżemaa el-Fna. Plac jest ogromny, wypełniony straganami, stoiskami, jest tu mnóstwo ludzi, panuje ogromy gwar i ruch. Można tu kupić właściwie wszystko, od soku świeżo wyciskanego z pomarańczy, przez grillowane kozie głowy, aż po dywany i lampy marokańskie. Oprócz tego możemy pooglądać różne pokazy, np. zaklinaczy węży (tych tylko do zachodu słońca), posłuchać opowiadań (po francusku lub w jednym z lokalnych dialektów) i spotkać różnej maści naciągaczy. Uprzedzamy że roi się tam również od kieszonkowców i obmacywaczy i ocieraczy. Są to osoby, które znienacka mogą podejść i zacząć się w jednoznaczny sposób ocierać o nas genitaliami. Niejednokrotnie zdarza się, że osoby te pod „sukienką” nie mają bielizny i u mężczyzn powstaje tzw. „namiot. Ocieraczami i obmacywaczami nie są jakby można było przypuszczać tylko mężczyźni zdarzają się także kobiety i nie jest powiedziane, że ich ofiarą padają osoby przeciwnej płci, może się zdarzyć, że pan zacznie ocierać się o pana a pani o panią. Generalnie trzeba się mieć na baczności. Plac wraz z całym centrum miasta jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Lochy pałacu El-BadiMiasto jest otoczone murem pamiętającym XII wiek. W mieście znajdziemy stara medynę pełną wąskich uliczek, straganów i sklepów z przeróżnymi produktami. Za względu na fakt położenia miasta w centrum kraju oraz dużą liczbę turystów zaopatrzenie sklepików jest bardzo dobre. Możemy tutaj kupić przeróżne pamiątki, ale nie brakuje również butików czy sieciówek słynnych europejskich marek. Mamy tutaj okazję odwiedzić berberyjską aptekę i poznać specyfiki berberyjskiej medycyny naturalnej. Jednak marokańska apteka to temat na osobny artykuł.

Warto wspomnieć, że w Marakeszu znajdziemy także znane europejskie sklepy takie jak np. ZARA z pięknymi elementami w kolekcjach wzorowanymi na tradycyjnych marokańskich strojach lub wyposażeniem wnętrz w ZARA HOME utrzymanym w arabskich klimatach.

Inną atrakcją miasta jest Meczet Kutubijja – największy meczet w Marakeszu – położony w południowo-zachodniej części medyny. Meczet budowano w latach 1147 – 1199. Jego budowę rozpoczął założyciel dynastii Almohadów Abd-Al-Mumin.

Dodatkowo możemy odwiedzić ruiny pałacu El Badi, który został zbudowany z rozmachem i przepychem z najdroższych materiałów sprowadzanych z Włoch i Francji. Niestety pozostały z niego tylko ruiny. Co ciekawe został on splądrowany przez jednego z władców Maroka Moulaja Ismaila. Warto zwiedzić lochy pałacu – jeżeli mamy szczęście to będziemy mogli zobaczyć promienie słońca wpadające przez otwory w suficie lochów.

Na koniec możemy zobaczyć XIX wieczny pałac Bahia, które jest esencją architektury islamskiej i marokańskiej. Pałac został zaprojektowany w ten sposób, aby zachować wysoki poziom prywatności jego mieszkańcom.

Marakesz to niewątpliwie serce Maroka i warto zaplanować sobie na zwiedzanie i odpoczynek w tym miejscu, co najmniej kilka dni.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Marakeszu.

Podobne artykuły


23
komentarze: 5 | wyświetlenia: 16881
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1020
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 732
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 5611
27
komentarze: 38 | wyświetlenia: 155883
55
komentarze: 98 | wyświetlenia: 129979
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 54888
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 717
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 35207
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 35899
27
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13215
19
komentarze: 2 | wyświetlenia: 3666
6
komentarze: 4 | wyświetlenia: 8386
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska