Login lub e-mail Hasło   

Teksas: uczennica nie zgodziła się na szpiegowanie

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.pch24.pl
W San Antonio w stanie Teksas Andrea Hernandez nie zgodziła się na szpiegowanie za pośrednictwem specjalnego chipa, który miała nosić w szkole a także poza nią.
Wyświetlenia: 1.343 Zamieszczono 23/11/2012

Z tego powodu władze szkolne zagroziły, że zostanie wydalona w dniu 26 listopada. Sąd stanął jednak w obronie nastolatki.

Andrea Hernandez ucząca się w John Jay High School and Engineering w San Antonio odmówiła noszenia na szyi specjalnego chipa, który pozwoliłby na śledzenie każdego jej ruchu. Do noszenia takich identyfikatorów zobowiązani zostali wszyscy uczniowie. Chipy Radio Frequency Identification nadają poszczególnym osobom numery, informacje na temat ich wzorców zachowania i ruchów gromadzone są w specjalnych bazach danych.

Rutherford Institute, który bada sprawę Hernandez poinformował, że dla dziewczyny oznacza to poza naruszeniem sfery prywatności także naruszenie wolności religijnej. Prawnicy złożyli petycję do sądu z prośbą o wydanie tymczasowego nakazu, zwalniającego Hernandez z noszenia problematycznego identyfikatora. Stwierdzili ponadto, że zmuszanie kogoś do noszenia chipów narusza stanową ustawę o wolność religijnej a także I i XIV poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Przesłuchanie w sprawie Hernandez ma się odbyć w przyszłym tygodniu. Sędzia na razie przychylił się do wniosku prawników. Podkreślili oni, że absolutnie niedopuszczalne jest kontrolowanie ruchów uczniów za pośrednictwem nowych identyfikatorów. – Reżimy w przeszłości zawsze rozpoczynały od szkół, w których wychowywały uległych obywateli. Te programy „Student Locator” ostatecznie mają na celu sprawić, by uczniowie żyli w całkowitym stanie dozoru, w którym nie będzie prywatności i gdziekolwiek będziesz i cokolwiek napiszesz za pośrednictwem poczty e-mail, będzie wykorzystywane przez rząd – przekonywał sędziego John W. Whitehead.

Chociaż John Jay High School posiada już 290 kamer stale monitorujących poczynania podopiecznych, władze szkoły uznały, że istnieje potrzeba bliższego szpiegowania 4,2 tys. uczniów, którzy za często wagarują. Hernandez, po odmowie przyjęcia identyfikatora latem tego roku, została poinformowana o wyciągnięciu wobec niej konsekwencji. Ostatnio otrzymała list, w którym powiadomiono ją, że z dniem 26 listopada zostanie usunięta ze szkoły.

Chipy RFID pierwotnie były wykorzystywane do znakowania zwierząt a obecnie są sprzedawane amerykańskim szkołom. Mogą być przyczepione do ubrania, noszone swobodnie na szyi, albo wstrzykiwane podskórnie.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1595
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 917
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1181
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1199
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 766
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 761
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 460
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1031
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 585
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 733
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 507
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 722
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 994
 
Autor
Dodał do zasobów: swistak
Artykuł

Powiązane tematy

Świstaku! Taki chip kontrolny ma już każdy z nas, a nawet kilka takich chipów! Są nimi: Karta płatnicza, telefon komórkowy i GPS w samochodzie.....

Życzę Ci dobrych snów :)

to jest naturalne i dobre bo nie potrzebujesz przyjacielu plastykowej karty ID. Sam kilkakrotnie zapomniałem karty wejscia do pracy i stałem pod drzwiami jak idiota, czekając na kogoś kto mnie wpuści do pracy!

Uważam że takie "cóś" jest naturalnym, kolejnym krokiem w cywilizacji. Jak wiesz i pamiętasz zapewne, mieszkam w UK, który to kraj jest najbardziej "skameryzowany" w Europie. Osobiśc

...  wyświetl więcej

Jeśli jesteś uczciwym człowiekiem to Ci nic nie grozi. Jeśli masz coś na sumieniu albo jesteś nielegalnie w USA to tak może się stać.

Ja jestem uczciwym obywatelem UK i się nie obawiam niczego....

:)

W ramach prawa USA jest to bardzo ważne skąd pochodzi i czy jest legalnie czy nie. W USA można być nielegalnie przez wiele lat, można kupić dom, wysłać dzieci do szkoły, płacić podatki ale jeśli w końcu dotrą ze nie ma ważnej wizy na pobyt i pracę to good bye!
Był przypadek emigrantki - nielegalnej z Meksyku. Wygrała kilka milionów w loterii, zgłosiła sie po wygraną i.... deportowano ją do ...  wyświetl więcej

Wiem jak jest w USA, byłem tam na wycieczce i mam wielu znajomych, polaków i brits, którzy tam mieszkają lub mieszkali. USA nie dają obywatelstwa ani pozwolenia na pracę z wyjątkiem specjalistów i wygranych w loterii "zielona karta". Możesz mieszkać 20 lat, zyć i pracować, wychować dzieci, płacić podatki ale jeśli nie masz pozwolenia na to wszystko to Cię wyślą "do domu"...

Mieszkasz w USA

...  wyświetl więcej

Napisałeś to na prawdę czy dla żartu? Czy zmieniasz teraz zdanie na temat US?
Wszelkie kłopoty gospodarcze świata zaczęły się od USA. Bankructwa banków zaczęły się z USA.
Ten kraj to bankrut! Ma trylion dolarów długu i ciągle powiększa.

Nie wiem skąd czerpiesz informacje na temat jak to wspaniale tam jest,,,, Chyba z Polskiej telewizji....

  Areva,  23/11/2012

Ciekawy przypadek że tylko teksas jest opisany z tymi chipami a inne stany jakość nie przyjęły. Najśmieszniejsze jest to że teksas jest też i u władz najreligijniejsze i najbardziej konserwatywne widać fanatykom religijnych i konserwartystom bardzo na rękę totalne kontrole, ci głosiciele wolności, liberalizmu i wolności życia i sumienia, jakoś nie są chętni do przyjęcia tego ,,szpiegującego" gówna ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska