JustPaste.it

Sztuka kresów wschodnich – czym się wyróżnia ?

Gdy słyszysz słowo 'sztuka', co pierwsze przychodzi Ci na myśl? Każdy, w zależności od stopnia wrażliwości, osobistych doświadczeń czy wychowania, będzie miał inne skojarzenia.

Gdy słyszysz słowo 'sztuka', co pierwsze przychodzi Ci na myśl? Każdy, w zależności od stopnia wrażliwości, osobistych doświadczeń czy wychowania, będzie miał inne skojarzenia.

 

Dla wielu sztuka jest nudna i nieciekawa, a dla innych jest synonimem duchowej strony człowieka, jest czynnikiem dźwigającym ludzkość na wyższy poziom. A co powiedzieć o kresach wschodnich Polski? Choć region ten jest trochę zapomniany, to ma niesamowite bogactwo kulturowe. W tym artykule chciałabym zainteresować każdego, bez względu na doświadczenia artystyczne czy stopień wiedzy, ciekawą i trochę pomijaną sztuką pogranicza...

Cóż jest takiego interesującego w sztuce pogranicza? Odpowiedzieć można jednym słowem - bogactwo. Jak to rozumieć? Za przykład niech posłuży nam region Puszczy Białowieskiej. Tamtejsza społeczność to barwna mieszanka narodowości. Od wieków teren ten był zamieszkiwany przez Polaków, Ukraińców, Białorusinów i Żydów. Taka mozaika kultur, obyczajów i obrzędów stworzyła wielowątkową, różnorodną i jedyną w swoim rodzaju sztukę – sztukę regionu pogranicza.

Dziś w ramach ochronny tego cennego dziedzictwa, jakim jest sztuka regionu stworzono „Szlak rękodzieła ludowego”. Obejmuje on różne pracownie artystyczne prezentujące rzemiosło, które zanikają w dzisiejszym świecie. Można między innymi zwiedzić pracownie kowala, garncarza, wytwórcy łyżek drewnianych, rzeźbiarza czy pracownię tkactwa. Szlak ten został stworzony przez Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Celem takiej inicjatywy była ochrona wielowiekowej kultury regionu Podlasia. Podróżując tym szlakiem można nie tylko na własne oczy zobaczyć proces wytwarzania różnych przedmiotów, ale też skorzystać z niepowtarzalnej możliwości wykonania własnoręcznie glinianego garnka czy jakiejś rzeźby.

Oczywiście Podlasie to nie tylko sztuka minionych pokoleń, kultywowana już tylko przez nielicznych. Region ten obfituje w artystów tworzących z pasją. W ich pracach można znaleźć odzwierciedlenie charakteru regionu, w którym tworzą. Do współczesnych twórców sztuki Podlasia zaliczają się malarka i grafik Joanna Kiresnowska oraz plastyk Marek Chomczyk. Oboje artystów przyznaje, że czerpią inspiracje z otaczającej ich przyrody. A flora i fauna Podlasia jest niepowtarzalna. Wystarczy wspomnieć o Puszczy Białowieskiej, która jest jedynym w Europie lasem pierwotnym na zachód do Bugu. Puszcza to mieszkanie majestatycznego żubra i innych ciekawych ssaków.

Miejscowe galerie starają się ukazać różnorodność w zakresie sztuki i przybliżyć turystom oraz rdzennym mieszkańcom prace zarówno ludowych twórców, jak i profesjonalistów. Przykłady takich wystaw możemy znaleźć poniżej (zdjęcia pochodzą ze strony http://galeriakresy.pl/. Kopiowanie zdjęć zabronione.):

 

Wystawa w Galerii Kresy w Pogorzelcach

 

Wystawa w Galerii Kresy w Pogorzelcach

 

Wystawa w Galerii Kresy Państwa Sawickich

 

Wystawa w Galerii Kresy

 

Rzeźba w Galerii Kresy

 

Ciekawi ludzie o barwnej przeszłości oraz niesamowita przyroda stanowią właśnie o wartości sztuki kresów wschodnich.