JustPaste.it

Nowe technologie w posadzkarstwie

Czy myśląc o posadzkach przemysłowych wyobrażasz sobie zimną halę? Okazuje się, że ten typ nawierzchni nadaje się do sklepu, mieszkania, studio artysty.

Czy myśląc o posadzkach przemysłowych wyobrażasz sobie zimną halę? Okazuje się, że ten typ nawierzchni nadaje się do sklepu, mieszkania, studio artysty.

 

Nawierzchnie przemysłowe wzięły swoją nazwę od swojego głównego klienta - obiektów wielkopowierzchniowych, np. hal, fabryk, zakładów, sal wystawowych, supermarketów. Kiedyś, gdy posadzki przemysłowe ograniczały się do płyty betonowej, utwardzonej powierzchniowo, trudno było mówić o innych zastosowaniach. W hali o powierzchni 10000 m2 nie było wielkiego wyboru - beton był najtańszym typem nawierzchni. Ew. alternatywa - ułożenie kafelków - mogła być brana pod uwagę przy mniejszych nieco obiektach.

Dziś na posadzki przemysłowe składa się kilka nowocześniejszych typów podłóg. Do tego zarówno przyjemniejszych w obyciu niż beton, jak i opłacalnych do rozkładamia na mniejszych powierzchniach - np. ledwie kilkaset metrów kwadratowych.

Posadzki epoksydowe, zwane też żywicznymi - nadają się właśnie do tych mniejszych obiektów. Ich głównym składnikiem są żywice epoksydowe i - często - domieszki: piasek barwiony lub nie, płatki akrylowe. Domieszki mają bądź wzmocnić, bądź ozdobić posadzkę. Wykonanie takiej posadzki często nie wymaga specjalistycznych narzędzi, ale wymaga doświadczenia. Posadzki żywiczne wykonywane są często w obiektach typu bar, restauracja, pub, rezydencja (wersje dekoracyjne), bądź w obiektach przemysłu chemicznego, spożywczego, farmaceutycznego (ze względu na hemoodporność epoksyd).

Posadzki cienkowarstwowe - swoim wyglądem zbliżone do tradycyjnej posadzki przemysłowej betonowej, ale o ile ta druga ma zwykle grubość od 12 do 18 cm, to cienkowarstwowa - tylko około centymetra. Naturalnym więc zastosowaniem posadzek cienkowarstwowych są obiekty, gdzie mamy starą zniszczoną posadzkę i chcemy wykonać nową nie podnosząc zbytnio poziomu podłogi.

 

Posadzka polerowana

Posadzki polerowane (fot.) - choć technologia ich wykonania przypomina wykonanie posadzek betonowych, to efekt wizualny jest jedyny w swoim rodzaju - podłoga taka przypomina marmur lub granit. Efekt dekoracyjny jest uzyskiwany dzięki kilkukrotnemu szlifowaniu wylanej wcześniej wylewki zawierającej kruszywo kwarcowe lub bazaltowe. Naturalnym przeznaczeniem posadzek szlifowanych są galerie handlowe, biura firm, rezydencje.

Posadzki przemysłowe dziś to nie tylko tradycyjne, znane od dziesięcioleci, betonowe nawierzchnie do hal, ale też - dzięki pracy chemików - nowe rodzaje podłóg polimerowych, żywicznych i dekoracyjnych do sklepów, firm, domów. A ponieważ technologia produkcji, jak umiejętności, potrzebne do wykonania tych nowych typów nawierzchni są wciąż te same, to i pozostały one w domenie firm posadzkarskich - nie można kupić ich w sklepie (jak choćby kafelki, czy podłogi drewniane).

 

Źródło: Piotr Dusza