Login lub e-mail Hasło   

Jak zacząć tworzyć własną muzykę ?

Zaczynasz dopiero swoją przygodę z produkcją muzyki ? Nie wiesz do czego służą poszczególne efekty ?
Wyświetlenia: 1.675 Zamieszczono 05/12/2012

Często na różnych forach internetowych widzę posty z pytaniami typu: „Jaki program najlepszy do dubstepu/trance/hip-hopu”,„Jaki sprzęt kupić do robienia bitów” są to pytania zadawane przez osoby które chciały by zacząć tworzyć własną muzykę a nie wiedzą od czego mają zacząć. Dlatego postanowiłem odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania i opisać krok po kroku od czego zacząć by kiedyś zostać gwiazdą muzyki.

 1. CHCĘ ZACZĄĆ ROBIĆ DUBSTEP/TECHNO/HIP-HOP ITD. JAKI PROGRAM JEST NAJLEPSZY ?

Odpowiedź brzmi nie ma programu, który nadaje się tylko do jednego gatunku myzycznego. Za pomocą każdej stacji roboczej można stowrzyć taką samą muzykę, liczą się tylko umiejętności i kreatywność. Możliwości programu są zależne od naszych umiejętności i doświadczenia. Ciężko jest obiektywnie ocenić, który program jest najlepszy.

Właściwie do czego służy stacja robocza (Digital Audio Workstation – DAW) ?

Jest to program, który jest swojego rodzaju centrum dowodzenia podczas procesu tworzenia muzyki. Służy on do nagrywania, edytowania, miksowania i aranżowania naszych utworów. Na rynku jest bardzo dużo programów tego typu. Najlepszym sposobem wybrania odpowiedniego dla siebie programu jest przetestowanie kilku. Podczas podejmowania wyboru nie należy kierować się popularnością. Należy zwrócić uwagę na to czy program jest dla nas przejrzysty i czy z łatwością się z nim odnajdujemy. Większość czołowych programów można pobrać w wersji testowej lub demo. Najpopularniejsze to: Ableton, FL Studio, Cubase, Reason, Sonar, Logic Pro, Pro Tools, Reaper. Istnieją też darmowe np: LMMS, Ardour, MusE.

Więcej na temat oprogramowania DAW w artykule: Przegląd Oprogramowania DAW.

Po wybraniu i zainstalowaniu odpowiedniego programu warto sciągnąć sterownik do karty dźwiękowej – ASIO4ALL poprawi on wydajność Twojej karty dźwiękowej i zmniejszy opóźnienia (latency).

2. JESTEM POCZĄTKUJĄCY JAKICH WTYCZEK VST POTRZEBUJĄ TO ROBIENIA DUBSTEPU ETC. ?

Wtyczki VST są to programy takie jak: wirtualne syntezatory lub efekty. Do działania tych wtyczek potrzebne są hosty – stacje robocze DAW. Wtyczki często są odpowiednikami sprzętowych efektów studyjnych lub syntezatorów. Na rynku istnieje wiele komercyjnych i darmowych wtyczek VST.

Odpowiedż: Nie ma jednej jedynej wtyczki która jest przeznaczona tylko do jednego gatunku muzycznego. Oczywiście są lepsze i gorszę i takie które lepiej nadają się do uzyskania danego brzmienia. Jednak gdy posiada się duże umiejętności w zakresie obsługi danej wtyczki można uzyskać praktycznie każde brzmienie.

Z tego wynika, że nie ma sensu sciąganie/kupywanie miliona różnych „najlepszych” wtyczek, ponieważ same wtyczki nie zrobią za nas świetnej muzyki. Lepiej jest skupić się na dwóch-trzech syntezatorach/efektach i nauczyć się ich obsługi do perfekcji. Z biegiem czasu zauważysz, że każdy typ syntezatorów/efektów działa na tej samej zasadzie. Dlatego ostrzegam przed obładowaniem się milionem wtyczek. Utrudnia to tylko pracę, zamiast tworzyć muzykę tracimy czas na wybieraniu wtyczek i ustawianiu ich na ślepo.

WNIOSKI:

Pamiętaj nawet najlepsze wtyczki i programy nie zrobią z Ciebie najlepszego producenta. Są to tylko narzędzia ułatwiające pracę tylko i wyłacznie gdy umiemy je odpowiednio wykorzystać. Na starcie lepiej posiadać po jednym programie/wtyczce danego rodzaju.

Tekst pochodzi z Ableton: Jak tworzyć muzykę

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 630
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 654
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 732
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 618
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 644
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 871
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 420
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 410
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 684
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 572
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 665
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 587
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 460
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 498
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 436
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska